Франція не братиме участі у кліматичному саміті COP29 через нападки президента Азербайджану Алієва

Франція не братиме участі у кліматичному саміті COP29 через нападки президента Азербайджану Алієва

Жозеп Боррель також втрутився у конфлікт і розкритикував виступ Алієва

Франція не братиме участі у кліматичному саміті COP29 через нападки президента Азербайджану Алієва
Agnès Pannier-Runacher
@AgnesRunacher

Конференція СОР29, що відбувається в Азербайджані та присвячена боротьбі зі змінами клімату, обростає новими скандалами, пише RFI.

13 листопада в межах Саміту малих острівних країн виступав президент Азербайджану Ільхам Алієв, який заявив, зокрема, що «народи французьких колоній усе ще страждають від колоніального правління» у цьому столітті. Він звинуватив Францію у поширенні радіації у Французькій Полінезії в 1966–1996 роках, а також негативних наслідках ядерних випробувань в Алжирі.

«Режим президента Макрона вбив 13 осіб і поранив 169 під час законного протесту канаків цього року в Новій Каледонії. Було заарештовано 1700 осіб. Також цього року 38 осіб було заарештовано під час протестів на Мартініці й у Гваделупі. При цьому Францію не засудили ні Єврокомісія, ні Європейський парламент, ні Парламентська асамблея Ради Європи», – заявив Алієв.

Він назвав Європарламент і ПАРЄ «політичними лицемірами, які поділяють відповідальність з урядом президента Макрона за вбивства невинних людей».

Міністерка екології Аньєс Паньє-Рюнаше вважає, що «нападки» Алієва є грубим порушенням кодексу поведінки Рамкової конвенції ООН про зміну клімату.

«Висловлювання на адресу Франції та Європи, зроблені президентом Алієвим на COP29, є неприйнятними. Прямі нападки на нашу країну, її інститути та території невиправдані. Азербайджан використовує боротьбу зі зміною клімату як інструмент для досягнення негідних особистих цілей», – йдеться в заяві французької міністерки.

Порадившись з президентом і прем'єр-міністром Франції, міністерка вирішила не їхати до Баку наступного тижня. Але обіцяє, що французькі представники за її дистанційної підтримки та спільно з європейськими партнерами «докладуть усіх зусиль для захисту планети й населення від змін клімату». Вона нагадує, що Франція продовжує виступати за просування Паризької кліматичної угоди 2015 року.

Очільник європейської дипломатії Жозеп Боррель розкритикував виступ Алієва.

У своєму виступі азербайджанський лідер казав: «Головний європейський дипломат Жозеф Боррель називає Європу садом, а решту світу – джунглями (...). Якщо ми в джунглях, то тримайтеся від нас подалі й не втручайтеся в наші справи». Він додав, що Азербайджан підтримуватиме малі острівні держави.

Боррель у відповідь зазначив, що закиди Алієва у бік, зокрема, Франції «викликають великий жаль».

«Ці неприйнятні заяви ризикують підірвати життєво важливі кліматичні цілі конференції та довіру до головування Азербайджану в COP29», – йдеться в заяві голови дипломатії Євросоюзу.

Також він наголошує, що саме ЄС і його країни-члени є найбільшими донорами глобального кліматичного фінансування, які підтримують партнерів по всьому світу в боротьбі зі зміною клімату.

Франція не вперше стає об’єктом нападок азербайджанського президента, оскільки Париж надає Вірменії допомогу після того, як Азербайджан узяв контроль над Нагірним Карабахом 2023 року.

Крім того, Баку активно підтримує боротьбу за незалежність заморських територій Франції, зокрема Нової Каледонії.

Як повідомлялося, кліматична конференція COP29 триватиме два тижні. Раніше президент Франції Емманюель Макрон відхилив можливість своєї участі в заході на тлі дипломатичних непорозумінь із Баку.

Бекграунд. Нагадаємо: Франція звинуватила Азербайджан у розпалювання протестів у Новій Каледонії. Баку бажає помститися Парижу, нагнітаючи напруженість у заморській території через підтримку Францією Вірменії.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло