Відновлення громад – елемент вступу України до ЄС – представник Єврокомісії
U-LEAD з Європою

Відновлення громад – елемент вступу України до ЄС – представник Єврокомісії

Процедура вступу та інструмент Ukraine Facility можуть дати масу користі громадам

Відновлення громад – елемент вступу України до ЄС – представник Єврокомісії

Нещодавно Європейська комісія ухвалила історичне рішення щодо виділення Україні 50 млрд євро через інструмент Ukraine Facility. Це – величезний обсяг коштів, який піде, зокрема, на місцеве відновлення та впливатиме на підходи донорів до співпраці з українськими громадами. Проте це не єдине історичне рішення, на яке треба зважати, говорячи про відновлення та відбудову. Є ще важливіше рішення про початок процедури вступу України до Європейського Союзу, вважає Габріель Бланк, представник Європейської комісії, DG NEAR (генеральний директорат із питань політики сусідства та переговорів із розширення).

Про це він заявив, виступаючи на дискусійній панелі «Як виглядатиме фінансування проєктів відбудови громад у майбутньому?» під час конференції «Відбудова громад в Україні», організованої Програмою «U-LEAD з Європою».

«Це – важливо, оскільки не уряд вступає до ЄС. Вступає вся Україна, зокрема і муніципальний рівень. Місцева влада має багато зробити на цьому шляху, але й матиме безліч переваг. Зважайте, що близько 70% загальноєвропейської законодавчої бази орієнтовано на регіональний і місцевий рівень», – зазначив він.

Розроблюючи Ukraine Facility, за словами Габріеля Бланка, у ЄС зважали на децентралізацію, тому вона представлена в усіх трьох елементах програми: прямій бюджетній підтримці, залученні інвестицій і наданні технічної та адміністративної підтримки.

У межах першого з них передбачається підтримка громад як грантами, так і позиками з державного бюджету України. Близько 1 млрд євро буде надано місцевим органам влади. Другий елемент передбачає підвищену увагу до інвестицій у пріоритетні сектори життя та розвитку громад.

Реалізація програми Ukraine Facility

Перший елемент забезпечує гарантії з боку бюджету Європейського Союзу, що дозволяють фінансовим інститутам (Європейському банку реконструкції та розвитку, Європейському інвестиційному банку) вільніше позичати Україні – напряму муніципалітетам або через українські банки.

У другому елементі поєднані позики від фінансових інститутів із грантами від Європейської комісії. Це дозволяє ЄС не відмовляти в інвестиціях проєктам, що не обов’язково фінансово життєздатні. Завдяки такому підходу вже реалізуються проєкти ЄІБ у Чернівцях, на Харківщині та Миколаївщині.

Відновлення громад – елемент вступу України до ЄС, – представник Єврокомісії

«Ми на загал багато уваги приділяємо загальній політиці державного інвестування, тісно співпрацюючи з Міністерством економіки, Міністерством фінансів та, сподіваюсь, з Міністерством національної єдності. Саме тому дуже важливо, щоб всі муніципальні проєкти були зареєстровані в системі DREAM, були в урядовому Єдиному проєктному портфелі здійснення публічних інвестицій. Це важливо для того, щоб всі бачили пріоритети саме України, а не напрямки, що цікаві донорам або фінансовим інститутам», – зазначив експерт.

Змішане фінансування

Наприкінці Габріель Бланк наголосив: «Ми знаємо, що потреби величезні. І розуміємо, що навіть разом з іншими донорами не здатні задовольнити всі потреби, що є в України. Тому треба навчитися максимально ефективно обходитись із грантовими ресурсами».

Найкращим рішенням для ефективного використання донорських і грантових можливостей, на його погляд, є «змішане фінансування» (blended financing. – Mind).

«Я маю на увазі, що подаватися на грант має сенс, якщо немає інших джерел фінансування цього проєкту. Якщо приватний сектор може профінансувати – нехай фінансує. Якщо можна взяти кредит без гарантій – треба його брати, – роз’яснив пан Бланк. – Якщо потрібні гарантії – ми допоможемо. І лише у випадку, коли нічого не лишається, варто звертатися по грант».

Відновлення громад – елемент вступу України до ЄС, – представник Єврокомісії

Нагадаємо: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС і його державами-членами: Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією – для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян і розширює можливості громад. 

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло