Румунська влада повідомила, що російські хакери організували кібератаку на президентські вибори
Незважаючи на це, перерахунок голосів не показав порушень, і другий тур із пропутінським кандидатом відбудеться

Румунська влада розсекретила результати розслідування, проведеного після першого туру президентських виборів, в якому абсолютно несподівано переміг Келін Джорджеску – шанувальник путіна та противник НАТО. У документах детально описується скоординована росією кампанія на підтримку Джорджеску.
«Румунія стала мішенню для агресивних російських гібридних дій, включаючи кібератаки, витоки інформації та диверсії», – йдеться у заяві Ради національної безпеки.
Чинний президент країни Клаус Йоганніс погодився на запит журналістів та активістів розсекретити матеріали, представлені румунською розвідкою (SRI).
В одному із документів SRI йдеться, що напередодні першого туру президентських виборів «злочинні кіберплатформи російського походження» отримали інформацію для входу до виборчої мережі країни.
Було виявлено понад 85 000 кібератак, скоєних з метою отримати «доступ до даних з ІТ-систем, змінити їх цілісність та інформацію, яку надають широкому загалу, а також зробити інфраструктуру недоступною».
Спосіб і масштаб кібероперації дозволили SRI зробити висновок, що «зловмисники мають значні ресурси»: вони діяли через комп'ютерні системи більш ніж 33 країн і використовували передові методи анонімізації.
Джорджеску, який раніше був членом ультраправої націоналістичної партії «Альянс за об'єднання румунів», критикував НАТО і допомогу Україні, заявляв, що путін любить свою країну.
Днями він заявив, що у разі перемоги зупинить транзит українського зерна через Румунію та припинить військову допомогу Києву.
На виборах він набрав 22,9%. Тим часом, ще за тиждень до голосування його рейтинг за опитуваннями становив менше 10%, і він займав 6-е місце.
Друге місце посіла ліберальна кандидатка Єлена Ласконі, їй трохи поступився чинний прем'єр міністр Марчел Чолаку, який лідирував у опитуваннях. При цьому соціал-демократична партія Чолаку отримала більшість на парламентських виборах, що минулої неділі.
Конституційний суд, зважаючи на це, ухвалив провести перерахунок голосів у першому турі президентських виборів, але той не виявив помітних порушень, і суд затвердив результати.
У розсекречених документах докладно описано, як Джорджеску отримав підтримку від скоординованої масштабної кампанії у соцмережах. SRI назвала пов'язану з іноземними учасниками операцію «дуже добре організованою маркетинговою кампанією». Це суперечить твердженням кандидата, що він не отримував жодної закордонної підтримки.
Передвиборна кампанія Джорджеску розпочалася на платформі TikTok всього за два тижні до виборів 24 листопада. Вона миттєво активізувала близько 25 000 акаунтів, з яких близько 800 існувало з 2016 року, але до листопада практично не виявляли активності.
Ця компанія могла вестися державними службами, вважає SRI. Для координації дій у TikTok використовувалася група в месенджері Telegram, де розміщувалися в тому числі поради про те, як ввести в оману систему перевірки контенту TikTok, щоб платформа не вирахувала ботів.
Між тим головний ідеолог кремля Алєксандр Дугін 2 грудня написав у Твіттері, що «Молдова скоро стане частиною Румунії. А Румунія стане частиною росії».

Другий тур президентських виборів у Румунії пройде 8 грудня.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].