Політична криза у Франції: Макрон у зверненні до нації пообіцяв призначити нового прем’єра «найближчими днями»

Політична криза у Франції: Макрон у зверненні до нації пообіцяв призначити нового прем’єра «найближчими днями»

Проблема в тому, що оскільки президентський блок не має більшості в парламенті, опозиція може й надалі провалювати будь-які ініціативи президента, в тому числі призначення нового прем’єр-міністра

Політична криза у Франції: Макрон у зверненні до нації пообіцяв призначити нового прем’єра «найближчими днями»
фото DR

Увечері у четвер, 5 грудня, президент Франції Еммануель Макрон виступив із телевізійним зверненням до співвітчизників наступного дня після того, як парламент виніс вотум недовіри уряду прем'єр-міністра Мішеля Барньє, передає RFI.

Вранці прем'єр подав президенту прохання про відставку. Уряд продовжить виконувати свої обов’язки до призначення нового прем'єр-міністра.

Макрон пообіцяв французам обрати нового главу уряду «найближчими днями».

Під час звернення він подякував Мішелю Барньє «за його відданість і стійкість», а потім прокоментував ситуацію, різко розкритикувавши «антиреспубліканський фронт», який сформували при голосуванні в парламенті крайні праві з «Національного об'єднання» Марін Ле Пен і блок лівих партій «Новий народний фронт» під керівництвом Жан-Люка Меланшона.

Саме завдяки їхніми об'єднаними голосами у Національних зборах було винесено вотум недовіри кабінету Барньє.

За словами Макрона, винесення вотуму недовіри стало можливим, «бо крайні праві і крайні ліві об'єдналися в антиреспубліканський фронт».

Ці політичні сили президент звинуватив у «цинізмі» та прагненні створити «хаос» у політичному житті країни.

4 грудня Національні збори винесли вотум недовіри кабінету Мішеля Барньє. Уряд спирався на альянс, створений у парламенті центристським пропрезидентським блоком та правою консервативною партією «Республіканці» (до якої належить Барньє). Цей альянс, що налічує трохи більше 200 депутатів, не мав більшості в парламенті, для якої потрібно мінімум 289 місць.

Кабінет міністрів перебував під постійною загрозою вотуму недовіри з боку опозиції – лівих партій (близько 190 місць) та крайніх правих Марін Ле Пен (126 депутатів).

4 грудня саме це вони й зробили. Вотум недовіри кабінету Барньє підтримав 331 депутат за необхідного мінімуму в 289 голосів.

Приводом для голосування щодо довіри уряду став запропонований кабміном законопроект про бюджет системи соціального та медичного страхування на 2025 рік, що включав ряд заходів економії витрат. Не домігшись від опозиції підтримки законопроекту, Мішель Барньє для його затвердження вирішив застосувати особливу процедуру, передбачену статтею 49.3 Конституції. Вона дозволяє затвердити закон без обговорення та голосування в парламенті – у початковій версії, підготовленій урядом. При цьому, щоправда, депутати здобувають право поставити на голосування питання про довіру кабінету. Цим правом вони і скористалися.

Як зазначають оглядачі, проблема в тому, що оскільки президентський блок не має більшості в парламенті, опозиція може й надалі провалювати будь-які ініціативи президента, в тому числі призначення нового прем’єр-міністра.

Бекграунд. Більше про політичний хаос у Франції читайте в матеріалі Mind «Повалення уряду у Франції: як Ле Пен «знищує» Макрона».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло