Зросла кількість українців, готових поступитися територіями заради миру, проте вони в меншості – опитування

Зросла кількість українців, готових поступитися територіями заради миру, проте вони в меншості – опитування

Дослідження тривало з 2 до 17 грудня 2024 року. Опитано 2000 респондентів віком від 18 років

Зросла кількість українців, готових поступитися територіями заради миру, проте вони в меншості – опитування
Фото: Київського міжнародного інститут соціології

Наприкінці 2024 року зросла кількість українців, які готові до територіальних поступок заради миру, разом із тим знизилася частка тих, хто категорично проти будь-яких поступок.

Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведеного у грудні 2024 року.

«Якщо між травнем і початком жовтня 2024 року ситуація фактично не змінилася, то в період між початком жовтня і груднем простежується зростання з 32% до 38% частки тих, хто загалом готовий до певних територіальних поступок. При цьому частка тих, хто категорично проти будь-яких поступок, знизилася», – йдеться в повідомленні.

Окремо дослідники ставили запитання про те, скільки, на думку респондентів, людей в Україні згодні з твердженням про доцільність територіальних поступок.

«Серед респондентів 78% змогли дати визначену відповідь (решта 22% сказали, що їм було важко відповісти) і серед них у середньому відповідь була 43% (тобто українці «у середньому» вважають, що 43% українців на підконтрольних територіях готові до поступок). Це насправді лише трохи більше за фактичні 38%, тобто загалом «у середньому» українці називають досить близький до реальності результат», – повідомляють дослідники.

Говорячи про окремі «пакетні» мирні домовленості, близько 41% українців згодні на варіант із відкладенням звільнення окупованих наразі територій та забороною на вступ до НАТО, проте зі вступом до ЄС. Водночас для 47% такий варіант категорично неприйнятний. Зазначається, що в червні 38% готові були прийняти цей варіант, а 54% були категорично проти.

Варіант, який включає членство в НАТО разом із членством у ЄС, навіть за умови відкласти звільнення окупованих територій, готові підтримати 64%, категорично проти – 21%. У червні 47% готові були підтримати цей варіант, а 38% були категорично проти.

Третій запропонований респондентам варіант, який передбачає членство в НАТО та ЄС і звільнення Херсону й Запоріжжя, відкладання звільнення Донбасу і Криму, готові підтримати 60% опитаних, категорично проти – 26%. У червні 57% готові були підтримати цей варіант, а 33% були категорично проти.

«Хоча українці залишаються гнучкими й відкритими до дискусій щодо параметрів мирних домовленостей, але водночас не згодні на «мир на будь-яких умовах». Ставлення до пакетів, що розглядаються, показує, що якби пакети включали нинішні вимоги росії, то абсолютна більшість категорично відкинула б їх», – зазначають дослідники.

При цьому пріоритетним залишається питання гарантування безпеки та захисту від майбутніх вторгнень. Крім того, питання повернення всіх територій є болючим для населення.

«Те, що наразі частина українців готові до складних домовленостей, є більше свідченням їхнього прагматичного підходу в поточній ситуації. Якщо в червні ми бачили помітну диференціацію та сподівання на першочергове звільнення Херсону й Запоріжжя, у нинішній ситуації ми бачимо таке ставлення до всіх окупованих територій», – зазначено у звіті.

Опитування проводи впродовж 2–17 грудня 2024 року. Методом телефонних інтерв'ю (computer-assisted telephone interviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів і подальшим статистичним зважуванням) у всіх регіонах України (підконтрольна уряду України територія) було опитано 2000 респондентів. Опитування проводили з дорослими (віком 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, яку контролює уряд України. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролює влада України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводили з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що колишній генсек НАТО Єнс Столтенберг вважає, що швидке завершення війни в Україні без територіальних поступок із боку Києва є малоймовірним. На його думку, для досягнення миру Україні можливо доведеться тимчасово відмовитися від контролю над окупованими територіями.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло