США надали Україні тільки половину обіцяної військової допомоги – Reuters
Пришвидшення поставок в останні місяці адміністрації Байдена вже не могло виправити ситуацію: ЗСУ втратили відвойовані території

Обсяги американської військової допомоги Україні в останній рік президентства Джо Байдена значно сповільнилися: до листопада Вашингтон виділив Києву зі своїх запасів озброєнь лише половину обіцяної допомоги.
Джерело. Про це пише Reuters з посиланням на американські та українські джерела.
До вересня постачання йшли в середньому на суму $558 млн на місяць. Лише з жовтня 2024-го по 20 січня 2025 року, коли відбулася інавгурація президента Дональда Трампа, допомога досягла показника в $1,1 млрд кожного місяця. Однак це не є збільшенням підтримки, тому що це рівень, який було встановлено в перші два роки війни.
При цьому до грудня 2024-го США поставили Україні лише близько 30% обіцяних бронемашин, пише Reuters.
Рік тому, у грудні 2023 року Байден заявив, що США хочуть «перемоги України у війні». Однак, за даними Reuters, у Білому домі побоювалися, що ця заява створить нереалістичні очікування щодо готовності Вашингтона допомагати Києву у звільненні всіх територій, захоплених росією з 2014 року.
За словами співрозмовників агентства, протягом 2024 року рішення про постачання військової допомоги в Україну приймалися з багатомісячними затримками не лише через проблеми в Конгресі, який довго не міг затвердити пакет на $60 млрд, але також через внутрішні суперечки у Білому домі щодо ризиків ескалації і щодо того, чи достатньо запасів зброї залишиться у США.
Ситуацію ускладнювала погано організована система відстеження постачання озброєнь, коли в одному відомстві не розуміли, чим займається інше, пише агентство.
Це тривало, поки не стало надто пізно, зазначає Reuters. Пришвидшення поставок в останні місяці адміністрації Байдена вже не могло виправити ситуацію: ЗСУ втратили всі території, відвойовані під час контрнаступу 2023 року, та скаржилися на нестачу техніки для евакуації поранених та доставки боєприпасів.
У свою чергу, російська армія, згідно з даними Інституту вивчення війни (ISW), захоплювала щодня в середньому близько 20 кв. км.
Як зазначає Reuters, із поверненням Трампа до Білого дому невизначеність щодо продовження постачання зброї в Україну зросла. У перший тиждень перебування на посаді Трамп заморозив допомогу Києву поряд з іншими країнами, проте це не торкнулося військової підтримки.
За його словами, США витратили на постачання зброї Україні $200 млрд – більше за інші країни НАТО. У зв'язку з цим Трамп заявив про намір вимагати від Європи відшкодувати США майже $200 млрд за боєприпаси, які були відправлені Києву.
Президент України Володимир Зеленський у відповідь на це зазначив, що Київ отримав від США $76 млрд військової допомоги.
«Коли кажуть, що Україна отримала $200 млрд на підтримку армії і так далі – це неправда. Я не знаю де всі ці гроші. Може, це правда з погляду того, як воно на папері. <...> Але як президент, я зафіксую – ми отримали понад $70 млрд, 76 із чимось», – сказав Зеленський.
Бекграунд. Нагадаємо, The Atlantic раніше висвітлювало цю тему в матеріалі «Як Байден влаштував хаос в Україні й упустив історичний шанс перемогти путіна».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].