Криптовалюти в деклараціях держслужбовців: глава НАЗК розповів про зростання популярності та поширені порушення
У 2024 році кількість посадовців, які задекларували криптовалюти, зросла до 2190, однак НАЗК фіксує численні випадки порушень – від недостовірних даних до неможливості підтвердження активів

У 2024 році в Україні зафіксували зростання кількості держслужбовців, які декларують криптовалюти. Цього року вони подали 2190 декларацій із відомостями про цифрові активи, тоді як у 2023 році таких було 1720. Загальна вартість задекларованих криптовалют також зросла – з 530 млн грн у 2023-му до 737 млн грн у 2024 році.
Про це повідомляє очільник НАЗК Віктор Павлющик.
Він зазначив, що серед декларантів – 686 державних службовців, 368 прокурорів, слідчих і дізнавачів, 192 посадовці органів місцевого самоврядування, 62 судді, 16 народних депутатів і 5 дипломатів. За його словами, це відповідає глобальній тенденції зростання інтересу до криптовалют.
Проте, разом із популярністю цифрових активів, за даними глави НАЗК, зростає і кількість порушень. Серед найпоширеніших: декларування криптовалюти без доказів її наявності, неправильне зазначення вартості активів (орієнтація на курс на 31 грудня замість вартості на момент придбання), або ж повна відсутність відомостей про криптовалюти в декларації.
У НАЗК навели декілька прикладів. Один із заступників начальника Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Миколаївській області задекларував біткоїнів на 100 млн грн у 2021 році, але не зміг підтвердити його наявність. У 2022 році було виявлено недостовірні відомості ще на понад 48 млн грн.
Депутат Вінницької міськради задекларував криптовалюту на 12 млн грн, однак у результаті перевірки не зміг надати докази її існування – зокрема, через втрату доступу до біржі.
Павлющик наголошує на важливості достовірності та документального підтвердження інформації про віртуальні активи в деклараціях, адже їхня відсутність створює ризики формального завищення майна або приховування активів.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що НАЗК очікує ухвалення змін до кодексів для боротьби з корупцією в МСЕК. Реформа експертних комісій уже триває, а нові законодавчі ініціативи дозволять притягати посадовців до відповідальності за незаконне збагачення.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].