НБУ поступово повертає зупинені під час війни вимоги до банків: відновлення стартує з жовтня 2025 року

НБУ поступово повертає зупинені під час війни вимоги до банків: відновлення стартує з жовтня 2025 року

Мета – підвищення стійкості сектору та створення умов для активнішого кредитування економіки

НБУ поступово повертає зупинені під час війни вимоги до банків: відновлення стартує з жовтня 2025 року
Фото: ілюстративне

Національний банк повідомив про відновлення частини регуляторних вимог до банків, що були тимчасово зупинені з початку дії воєнного стану. За даними регулятора, повернення цих норм відбувається в межах реалізації цілей Стратегії НБУ та Стратегії розвитку кредитування.

Про це йдеться на сайті НБУ.

Зокрема, відновлюються вимоги Положення про визначення банками України розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями:

  • з 1 жовтня 2025 року знову застосовуватимуться ознаки події дефолту боржника, пов’язані із внесенням суттєвих змін до умов кредитних  договорів, у тому числі з реструктуризацією боргу. Водночас ознаки дефолту не застосовуватимуться до реструктуризацій, проведених до 30 вересня 2025 року, за умови, якщо за такими реструктуризованими договорами дотримані умови, встановлені Правилами роботи банків у зв’язку з введенням в Україні воєнного стану. Кредити, що в цей період були реструктуризовані із застосуванням довгострокових інструментів, банки, як і раніше, зможуть не передавати на супроводження до підрозділу роботи з непрацюючими активами;
  • з 1 лютого 2026 року передбачається використання інформації з Кредитного реєстру Національного банку під час оцінки ризику боржника. Такий підхід сприятиме завершенню банками розпочатих реструктуризацій, ураховуючи строк повноцінного переходу на Кредитний реєстр Національного банку – 2.0.

Крім того, відновлюються вимоги до управління проблемними активами:

  • до 31 грудня 2025 року банки мають оновити стратегію управління проблемними активами та оперативний план;
  • з 1 лютого 2026 року інформація з Кредитного реєстру НБУ використовуватиметься для визначення індикаторів раннього попередження.

Щодо управління ризиками та планів відновлення:

  • з 1 жовтня 2025 року банки мають оновити внутрішні документи з управління ризиками, проводити стрес-тестування та верифікацію вартості майна;
  • у 2025 році системно важливі банки та відповідальні банки-групи мають щорічно оновлювати плани відновлення, а інші – з 2026 року, раз на два роки або в разі суттєвих змін у діяльності.

Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що НБУ затвердив методологію стрес-тестування банків у 2025 році: перевірять 21 банк. Тестування включатиме оцінку 4 ризиків.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло