«Диявол криється в деталях»: Вашингтон не попередив європейські країни, що вони купуватимуть зброю для України
Зараз США ведуть переговори із союзниками по НАТО та з'ясовують, хто що готовий надіслати Україні

Президент США Дональд Трамп нарешті знайшов спосіб озброїти Україну: попросити європейських союзників пожертвувати свою зброю та продати їм американську заміну.
Проте досі немає ясності щодо того, які країни постачатимуть зброю Україні. А сама схема закупівлі зброї між США та НАТО зародилася лише останніми днями.
Про це пише Reuters.
Агентство наголошує, що тепер лишилося найскладніше – домовитися про те, хто насправді відмовиться від власних оборонних систем, зокрема від ракетних батарей Patriot, які дуже потрібні Києву.
«Ми збираємося створювати найсучаснішу зброю, і вона буде відправлена в країни НАТО», – заявив Трамп в Овальному кабінеті в понеділок.
Деякі системи Patriot мають прибути до України «протягом кількох днів», додав Трамп.
Але пізніше стало зрозуміло, що Трамп представив рамкову програму, а не детальний план. Наскільки суттєвою виявиться будь-яка підтримка для України, залежатиме від майбутніх переговорів про те, хто яке обладнання надаватиме, за словами 10 посадовців у США та Європі, на які посилається Reuters.
«Як завжди, диявол криється в деталях», – сказав посол однієї з країн північної Європи у Вашингтоні.
Центральне питання полягає в тому, хто та коли пожертвує Україні свої батареї Patriot.
Під час зустрічі з Трампом в Овальному кабінеті в понеділок,14 липня, генсек НАТО Марк Рютте згадав шість країн НАТО – Фінляндію, Данію, Швецію, Норвегію, Нідерланди та Канаду – які готові взяти участь у схемі закупівлі зброї.
Високопоставлені джерела в посольствах двох із цих країн повідомили Reuters, що вони особисто дізналися про план тільки після його оголошення. Навіть близькі союзники США, схоже, дізналися про це тільки зі слів Трампа.
«У мене чітке відчуття, що нікого заздалегідь не поінформували про точні деталі, і я також підозрюю, що всередині адміністрації вони лише зараз починають розбиратися, що це означає на практиці», – сказав інший європейський посол.
На прохання про коментар представник НАТО заявив, що Альянс координуватиме постачання зброї через механізм, відомий як «Допомога НАТО у сфері безпеки та навчання для України», місію НАТО, розташовану в Німеччині, яка відповідає за координацію західної військової допомоги Києву.
«Кілька європейських країн, зокрема Німеччина, Норвегія, Данія, Нідерланди, Швеція, Велика Британія, Канада та Фінляндія, вже зобов’язалися підтримати цю ініціативу, – сказав чиновник. – Деталі все ще обговорюються».
Тепер, за словами трьох американських чиновників, починається справжня робота.
Зараз США ведуть переговори із союзниками по НАТО та з'ясовують, хто що готовий надіслати Україні.
Європейські чиновники загалом поставилися до цього схвально.
«Ми готові брати участь», – заявив міністр закордонних справ Данії Ларс Локке Расмуссен журналістам у Брюсселі у вівторок перед зустріччю міністрів ЄС.
Один чиновник назвав Німеччину, Грецію, Нідерланди та Іспанію хорошими кандидатами для відправлення батарей Patriot до Києва, або тому, що вони мають кілька батарей, або загрози, з якими вони стикаються, є відносно незначними.
Деякі з них, зокрема Греція та Іспанія, раніше відмовлялися надати Україні свої системи Patriot, стверджуючи, що вони необхідні для захисту їхніх власних країн та НАТО загалом.
Бекграунд. Трамп оголосив про нову схему постачання американської зброї Україні за рахунок країн НАТО у понеділок, 14 липня. Цього ж дня він висунув ультиматум росії: якщо протягом 50 днів москва не підпише мирну угоду з Києвом, США запровадять 100-відсоткові мита щодо рф та її торгових партнерів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].