Бізнес закликає включити видатки на пасажирські перевезення «Укрзалізниці» до державного бюджету на 2026 рік

Бізнес закликає включити видатки на пасажирські перевезення «Укрзалізниці» до державного бюджету на 2026 рік

Торік збитки УЗ від пасажирських перевезень перевищили 18 млрд грн, а у 2025 році прогнозовано сягнуть 22 млрд грн

Бізнес закликає включити видатки на пасажирські перевезення «Укрзалізниці» до державного бюджету на 2026 рік
Фото: Getty Images

Європейська Бізнес Асоціація звернулася до віцепрем'єр-міністра з відновлення України – міністра розвитку громад та територій Олександра Кулеби з проханням передбачити в Державному бюджеті на 2026 рік видатки для відшкодування збитків АТ «Укрзалізниця», пов’язаних із пасажирськими перевезеннями.

Про це повідомляє Європейська Бізнес Асоціація.

Її експерти наголошують, що проблема збитковості пасажирських перевезень є критичною вже багато років. Так, у 2024 році збитки УЗ від пасажирських перевезень перевищили 18 млрд грн, а у 2025-му, попри виділення 4,3 млрд грн на компенсацію, прогнозовано сягнуть понад 22 млрд грн.

Водночас у середньому доходи в пасажирському сегменті покривають лише близько 40% витрат.

Наразі ці збитки УЗ покриваються коштом вантажних перевезень – шляхом крос-субсидування. Проте бізнес-спільнота вважає таку практику економічно невиправданою та такою, що не відповідає європейським практикам і негативно впливає на розвиток залізничної галузі.

До того ж європейська модель ринку залізничних перевезень взагалі не передбачає крос-субсидування між пасажирським і вантажним сегментами.

Тому ЄБА закликає: Міністерство розвитку громад та територій – підготувати й подати до Мінфіну бюджетний запит на компенсацію прогнозованих збитків «Укрзалізниці» у 2026 році від пасажирських перевезень; Міністерство фінансів України – розглянути можливість включити відповідні видатки до проєкту Закону «Про Державний бюджет України на 2026 рік».

Бекграунд. Раніше Mind писав, що у 2025 році АТ «Укрзалізниця» планує придбати 100 нових пасажирських вагонів, серед яких буде пілотна партія з п’яти інноваційних одиниць. Ці вагони мають замінити застарілий рухомий склад, розроблений ще за технологіями 1970-х років.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло