Уміти й працювати: директор «Нової пошти» про ринок праці в логістиці

Уміти й працювати: директор «Нової пошти» про ринок праці в логістиці

І які кадри потрібні галузі, щоб встигати за темпами розвитку e-commerce

Уміти й працювати: директор 	«Нової пошти» про ринок праці в логістиці
Фото Shutterstock

Ринок експрес-доставки набирає обертів пропорційно розвитку українського ринку онлайн-торгівлі. Для логістів ринок е-commerce з обсягом у $1,5 млрд і приростом на 30–50% на рік – це збільшення припливу посилок і вантажів. Щоб їх обробляти, доставляти вчасно і взагалі встигати за темпом, який задає онлайн-торгівля, галузі потрібен якісний персонал. Які перспективи ринку праці в логістиці та які спеціальності особливо цінуватимуться у найближчі п'ять років, розповів директор компанії «Нова пошта» Олександр Бульба.

Відповідно до звіту Ecommerce Europe за 2016 рік, ринок доставки в Україні – найдинамічніший за темпами зростання в Європі, 35% на рік. Це означає, що обсяг посилок і вантажів на внутрішньому ринку і з міжнародних напрямків зростає не менш швидко. Кількість доставок «Нова пошта» з кожним роком збільшується приблизно на третину. Звичайно, ми працюємо над тим, щоб автоматизувати сортування і прискорити процеси.

Мені б дуже хотілося, щоб через п'ять років автоматизація у всіх наших операційних процесах переважала. Для цього потрібен не тільки час, а й значні інвестиції. Україна рано чи пізно прийде до часткової роботизації логістики, а поки ми працюємо і плануємо найближче майбутнє в поточних умовах. На даний момент вони передбачають людський ресурс.

У наступні п'ять років динамічно розвиватиметься кур'єрська доставка, будуть потрібні операційні менеджери, логісти, диспетчери, які оптимізуватимуть плани і прискорюватимуть маршрути доставок. Галузь потребуватиме спеціалістів-міжнародників зі знанням мов і досвідом проектного менеджменту.

Згідно зі спостереженнями нашої компанії, майбутнє доставки – за адресним обслуговуванням. У зв'язку з цим останні півроку ми активно набираємо піших кур'єрів у містах-мільйонниках. Також в пріоритеті для наших менеджерів по персоналу – оператори, приймальники, сканувальники і допоміжний персонал (вантажники). Зараз 43% вакансій в компанії відкриті по відділеннях, 21% – в службах доставки і 26% – на терміналах.

У нас також є два офіси підтримки, у Києві та Полтаві. Тут спостерігаємо стабільний попит на фахівців різного профілю – від IT до клієнтського сервісу. Для роботи у відділеннях активно залучаємо студентів, для багатьох з них робота в «Новій пошті» дає старт кар'єрі.

Сьогодні дві основні проблеми ринку праці в логістиці – це компетенція і кількість співробітників. У 2016 році за рівнем компетенції в логістиці Україна посіла 95-те місце зі 160 країн. Це дані індексу логістичної ефективності, який формується під егідою Світового банку. За оцінками Української логістичної асоціації, вітчизняна логістика може забезпечити роботою 1,5–1,6 млн осіб. На даний момент у ній працює близько мільйона людей, причому у багатьох з них немає профільної освіти.

Уміти й працювати: що являє собою ринок праці в українській логістиці
Фото прес-центр «Нова пошта»

Ми в «Новій пошті» підвищуємо компетенції співробітників, надаючи їм можливість навчатися в Корпоративному університеті за різними напрямками – тайм-менеджмент, управління проектами, особиста ефективність, лідерство та презентаційні навички. Усі новачки і вже досвідчені співробітники обов'язково проходять навчання – від продуктових тренінгів і навичок бізнес-презентації до управління конфліктом і клієнтського сервісу. У 2016 році таке навчання пройшли 15 000 членів нашої команди, у 2017 році плануємо навчити близько 16 000 чоловік.

А взагалі українцям потрібні ВНЗ, де готують логістів. Здатність країни самостійно продукувати кваліфіковані кадри позитивно вплине на національну економіку. В України є перспектива стати повноцінним і ефективним транспортним хабом між Європою, Азією та Близьким Сходом. Якщо нам це вдасться, ми зможемо забезпечувати транзит вантажів, залучати імпортні потоки і нарощувати обсяги в експортних напрямках.
 
Довідка

На момент заснування компанії у 2001 році в «Новій пошті» працювало менше десятка співробітників. За 16 років роботи на ринку експрес-доставки компанія побудувала розвинену інфраструктуру і стала одним з найбільших роботодавців України. У команді «Новою пошти» на даний момент працює понад 23 000 осіб. Близько 40% з них – це персонал відділень, яких у мережі компанії більше 2300. Ще 40% – це команда служб доставки і вантажних терміналів.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло