Q&A: що таке криптовалюти та що з ними відбувається?

Q&A: що таке криптовалюти та що з ними відбувається?

І наскільки інвестиції в них можуть бути прибутковими

Этот материал также доступен на русском языке
Q&A: що таке криптовалюти та що з ними відбувається?
Фото pixabay.com

Кожен день до мене приходять десятки людей зі схожими запитаннями – щодо того, як заробити, як створити власну криптовалюту, що взагалі відбувається, куди вкладати гроші тощо. Ажіотаж на ринку призведе до того, що багато людей втратять усі свої заощадження. Тому спробую дати прагматичні відповіді на найпоширеніші питання.

Що таке біткоіни? По суті, це валюта, випуск якої гарантується алгоритмом. Правила його роботи (як ДНК або конституція) були спроектовані заздалегідь, і вони не змінюються. За ним не стоїть окрема компанія або людина, яка може «вкрасти всі гроші». Найкраще порівняння: біткоіни – це цифрове золото. Децентралізована, повністю прозора система, де кожен учасник контролює виконання правил усіма іншими. Біткоін ніяк не перетинається з банківською системою.

Чи є біткоін пірамідою, якщо він так швидко росте і падає? Ні. Це актив з фіксованою пропозицією, тому ціна дуже тонко реагує на зростання або падіння попиту (ще більше, ніж нафта).

Як заробити на біткоіні? Якщо ви вірите, що він виросте, то купити і чекати. Ще можна майнити.

А чи виросте він? Це залежить від багатьох факторів. Зараз попит на біткоіни переважно спекулятивний. Люди вірять, що він зростатиме, й інвестують у нього якийсь відсоток своїх заощаджень. Але біткоін уже стає у пригоді в реальній (хоча й «сірій») економіці – наприклад, у сегменті міжнародних грошових переказів, де спочатку були великі комісії. Скажімо, переслати гроші з України до Китаю найпростіше, використовуючи біткоіни. Також частина грошей з офшорних юрисдикцій перетікає в біткоін, оскільки він анонімний і ним простіше користуватися. Дозволи і заборони держав, регуляторний аспект бірж певним чином впливатиме на потенціал курсу біткоіна.

Що таке майнінг і чи варто вкладатися в нього? Майнінг – це процес підтвердження транзакцій, яким може займатися кожен. Метою майнінгу є забезпечення надійності системи. Біткоін спроектований так, що ті, хто беруть участь у майнінгу, заробляють біткоіни. Майнінг вимагає великої кількості обчислень – і відповідно, спеціального обладнання. Заробіток прямо пропорційний потужності обладнання. Заробити на майнінгу загалом можна, якщо у вас: 1) дешева електрика та 2) ви сприймаєте це як роботу.

Що таке блокчейн? Це технологія узгодження бази даних між сторонами, які не довіряють одна одній. Особливістю бази даних є те, що вона: 1) працює лише на додавання даних; 2) зберігає всю історію змін; 3) використовує криптографію для забезпечення незмінності; 4) зберігається у кожного учасника. Для узгодження змін (транзакцій) використовується алгоритм консенсусу. Таких алгоритмів безліч.

Як співвідносяться біткоіни і блокчейн? Блокчейн – це база даних усіх переказів біткоінів між акаунтами. Дивлячись в блокчейн, можна зрозуміти, скільки біткоінів лежить на кожному рахунку. Біткоін використовує алгоритм консенсусу Proof of work.

Чим ризикують ті, хто купив біткоіни? У першу чергу – втратити їх через крадіжку ключів. Володіння біткоінами рівнозначне знанню ключа цифрового підпису, яким підписуються транзакції. Ключі може вкрасти вірус, ви можете банально загубити телефон з біткоін-гаманцем або ваш комп'ютер може зламатися. Якщо ви зберігаєте біткоіни на біржі, то її можуть зламати, або власник біржі може просто зникнути. Через те, що акаунти в біткоіні анонімні, немає можливості повернути вкрадену криптовалюту.

Як захиститися від втрати ключів або шахрайства? Щоб убезпечити себе, слід зберігати фразу відновлення (більшість гаманців це пропонують), використовувати multisig гаманці, апаратні гаманці.

Чи можна потрапити під шахрайські операції з біткоінами? Як себе захистити? Оскільки біткоіни так чи інакше перебувають у «сірій» зоні, то швидше за все ні, хіба що ви будете продавати заборонені предмети і вас знайдуть незалежно від того, користувалися ви біткоінами чи готівкою.

Що таке Етереум (Ефіріум)? Це, по суті, децентралізований комп'ютер зі своїм середовищем виконання і мовою програмування. У ньому, за аналогією з біткоіном, також є валюта (ether), яка використовується для оплати виконання операцій (тактів процесора). Можна випускати свої активи поверх нього і укладати контракти на їхню поведінку.

Чому ether наразі так стрімко росте? Для цього є декілька причин: 1) банки заявляють, що вони експериментують з ним; 2) люди вірять, що всі активи (гроші, акції тощо) будуть випускатися на ньому – і відповідно попит на валюту сильно виросте; 3) безліч стартапів проводять ICO на Етереумі, що різко скорочує пропозицію ether на ринку і збільшує попит на нього.

А що таке ICO? Термін ICO (initial coin offering) пішов від аналогії з IPO і означає попередній продаж стартапом власної валюти. Ця валюта може мати різний зміст, але найчастіше вона потрібна для оплати дій користувачів на платформі, яку обіцяє побудувати стартап.

Чому стартапи збирають десятки мільйонів доларів, проводячи ICO? Є декілька причин: 1) ICO – це відносно простий спосіб проінвестувати в стартап; 2) люди вірять, що стартап може стати ще одним біткоіном або етереумом, і хочуть вкластися, поки ще дешево; 3) історично валюти, продані через ICO, тільки зростали.

Чи є поточний стан ICO «бульбашкою»? Однозначно. Сам принцип ICO призведе до позитивних змін у венчурному інвестуванні, але просто зараз люди без розбору скуповують все підряд (навіть повний скам). Історично люди шукають більш швидких способів заробити. І ті, хто заробив на біткоіні, вкладали в етереум, хто заробив на етереумі, вкладають в ICO, сподіваючись на таке ж швидке зростання.

Піраміда впаде тоді, коли: 1) стартапи масово почнуть продавати зібрані в ether кошти – зараз вони їх тримають, тому що курс тільки зростає; 2) люди зрозуміють, що стартапи не можуть створити ті продукти, які обіцяли; 3) втрутяться держави (зараз більшість ICO поза або на межі закону).

Які ще бувають криптовалюти? Їх дуже багато, але в основному вони поділяються на:

  • повністю децентралізовані;
  • цифрові активи, забезпечені кимось або чимось;
  • сумнівні валюти, які емітуються та контролюється однією компанією і не забезпечуються нічим.

Чи варто створювати свою криптовалюту? Тільки якщо ви розумієте, що робите.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті