Кривава статистика: скільки військових загинуло на Донбасі

Кривава статистика: скільки військових загинуло на Донбасі

І чому втрати всіх сторін конфлікту важко підрахувати достеменно

Этот материал также доступен на русском языке
Кривава статистика: скільки військових загинуло на Донбасі
Фото Shutterstock

За добу в зоні проведення АТО на сході України, за попередніми даними, загинули дев'ять військовослужбовців Збройних сил України та ще п'ятеро були поранені і травмовані. Про це сьогодні, 20 липня, повідомив спікер Міноборони з питань АТО Андрій Лисенко. 

Війна на Донбасі, що триває вже четвертий рік, крім цілком очевидної шкоди – руйнування інфраструктури, розрив господарських та економічних зв'язків – привела до того, що кожен день гинули й продовжують гинути люди. Причому це не тільки військовослужбовці, а й мирні жителі, а також наймані бойовики. Загальна кількість загиблих зазвичай оцінюється в 10 000 осіб, проте конкретні цифри і понині є дискусійними.

Фактично найбільш повно врахована і задокументована загибель українських військовослужбовців – адже всі тіла загиблих в обов'язковому порядку потрапляють у морги, звідки їх або передають родичам, або ховають як «невідомих захисників батьківщини».

Втрати серед українських військових. За офіційними даними Міністерства оборони України, станом на кінець 2016 року загинуло 3930 військовослужбовців Збройних сил України, причому 2267 загинули на полі бою, ще 1663 – потрапили до числа так званих небойових втрат. Це перш за все самогубства, нещасні випадки, дорожньо-транспортні пригоди, умисні вбивства, необережне поводження зі зброєю та порушення правил техніки безпеки. Причому до останньої цифри включено і випадки по всій армії, у тому числі в тилових частинах і на полігонах.

Зазнали втрат й інші силові структури. Так, заступник командувача Національної гвардії України заявляв, що станом на 22 червня 2017 року втрати його структури склали 196 загиблих, з яких 42 людини – небойові.

Ще одну цифру 18 квітня 2016 року озвучував міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, який нарахував 308 загиблих співробітників МВС та Національної гвардії України, при цьому втрати добровольчих батальйонів він оцінює в 205 осіб. Він же стверджував, що в числі зниклих без вісті числиться 41 боєць, а 10 співробітників МВС знаходяться в полоні.

Станом на березень 2015 року 63 загиблих було в Державній прикордонній службі, 7 – у СБУ і 16 – у ДСНС.

Однак усі ці цифри не включають зниклих без вісти і полонених, щодо яких актуальною офіційної цифри просто немає. Останні доступні дані з вуст спікера Генштабу Владислава Селезньова датуються початком червня 2015 року та складають 289 зниклих без вісті й 127 полонених. А за останні два роки відбулося декілька серйозних обмінів, поступово йде процес упізнання загиблих – так, тільки за останній місяць названі два прізвища впізнаних бійців.

Втрати у лавах добровольчих батальйонів. І ще один момент, який з незрозумілих причин нечасто потрапляє на сторінки ЗМІ, це втрати добровольців початкового періоду війни і бійців «Правого сектора». І якщо перше порахувати практично нереально, то по «Правому сектору» є деяка інформація від Дмитра Яроша, який в лютому 2016 року в інтерв'ю інформагентству «ЛІГАБізнесІнформ» заявив, що з початку АТО на Донбасі загинули 64 бійця «Правого сектора» і ще близько 500 були поранені. Вочевидь, ці цифри близькі до реальності: тільки в одному автобусі, розстріляному на початку серпня під Донецьком, загинуло 12 осіб.

На цьому тлі існує принаймні два незалежних джерела, які враховують поіменні втрати наших силовиків. Отже, на сайті «Книга Пам'яті загиблих за Україну» станом на 1 березня 2017 року поіменно враховано 3346 загиблих на полі бою, причому зазначено, що 64 тіл ще не знайдено, хоча факт смерті підтверджено в судовому порядку. Причому в цьому списку крім військовослужбовців армії враховані також прикордонники, нацгвардійці, міліціонери і добровольці. Дані щодо загиблих також збирають інтернет-користувачі на сторінках Вікіпедії.

У цілому можна говорити про те, що пік втрат наших військовослужбовців припадає на липень–серпень 2014 року, що пов'язано насамперед з прямою участю в боях на Донбасі російської армії. Було і декілька випадків величезних одномоментних втрат – так, 49 осіб загинуло 14 червня 2014 року в збитому бойовиками під Луганськом військово-транспортному літаку Іл-76; 37 людей загинули під час обстрілу російською артилерією базового табору під Зеленопіллям в ніч на 11 липня 2014 року.

Великі втрати були понесені під час виходу з оточення в районі Іловайська наприкінці серпня 2014 року, в боях під Дебальцеве в лютому 2015 року.

Щодо місць поховання (що в більшості випадків означає і походження з даної області), то лише в Дніпропетровській області похований 461 боєць, що загинув на Донбасі, далі йде Львівська область – 219.

Втрати проросійських бойовиків. Другою важливою складовою даної статистики є втрати бойовиків на лінії зіткнення. Природно, що жодних офіційних даних із цього приводу немає, бо органи української влади тут не працюють з травня 2014 року (а подекуди і раніше). Внутрішньою статистикою окупаційна влада не поспішає ділитися, тим паче, що тоді треба було б визнати наявність великої кількості росіян, які незаконно перебувають на території України і займаються терористичною діяльністю.

Тому повного списку на даний момент не існує. Є тільки дані ентузіастів. Наприклад, користувач Twitter з ніком NecroMancer на основі відкритих даних створив список, який хоч і не позбавлений певних недоліків, однак може бути взятий за основу при підрахунку.

Отже, станом на початок липня 2017 року в ньому значиться 3581 член незаконних збройних формувань так званих ДНР і ЛНР, убитий за різних обставин. При цьому деякі фахівці говорять про те, що NecroMancer зібрав приблизно 90% усіх загиблих супротивної сторони, однак на наше глибоке переконання, фактично в списку лише близько 60–70% знищених. Бо якщо місцевих бойовиків ще так-сяк можна ідентифікувати за прізвищами, то російських «добровольців» відстежити досить складно, бо вони приїхали з різних регіонів Росії, у багатьох не було родичів або їхня доля їм нецікава, тому дуже часто їх ховали деінде під позивним або взагалі як невідомого. Точну картину можна буде відстежити тільки після деокупації територій.

Втрати кадрових російських військових. За даними відкритої преси, групою ентузіастів, до числа яких належить і автор, зібраний список прізвищ втрат армії РФ, який на літо 2017 року включає 79 прізвищ з прив'язкою до конкретних підрозділів і дат загибелі (у деяких випадках приблизними через різні причини).

Судячи з цього списку, основних втрат (36 загиблих) росіяни зазнали в період з 11 по 31 серпня 2014 року, коли був основний пік участі російської армії у війні. Всього четверо військовослужбовців загинули в липні 2014 року, ще сім – у період з 1 по 8 вересня і зовсім мало в наступні періоди. Останній за часом випадок загибелі зафіксовано 5 травня 2015 року, коли під Маріуполем загинуло відразу троє військовослужбовців 16-ї окремої бригади спецназу (ОбрСпП), причому двом вручили посмертно Орден мужності.

Втрати серед мирного населення. Ще складніше питання з цивільними особами, які гинули й продовжують гинути по обидві лінії фронту. Облік їх ведеться, однак найчастіше окупаційна влада в графу «причина смерті» вносить інформацію, що не має нічого спільного з дійсністю. Проте, деякі офіційні цифри існують. На 8 лютого 2017 року, за даними заступника начальника головного слідчого управління Нацполіції України Руслана Дударця, загинуло 1767 мирних жителів.

При цьому відзначимо, що основною причиною загибелі мирних є не тільки бойові дії, але і медичні причини (перш за все стрес, що загострює хронічні захворювання). Чималу частину невпізнаних і зниклих без вісті складають люди, які стали жертвами кримінальних злочинів – «віджимання» машин, грошей, вбивства влітку 2014 року за проукраїнські погляди.

Втрати в цілому. Таким чином, можна говорити про наступні оціночні людські втрати в ході війни на Донбасі:

  • загиблі військовослужбовці ЗСУ, НГУ, ДПСУ, МВС і добровольців – близько 4000;
  • мирні жителі (з обох сторін протистояння) – близько 2000;
  • втрати бойовиків (за прізвищами) станом на початок липня 2017 року – 3581;
  • близько 1000 – тимчасово не встановлені загиблі, з яких біля 100 – українські солдати.

Таким чином, у ході бойових дій за три роки загинуло 11 000 осіб. Однак варто зазначити, що з низки показників ця цифра не остаточна і, вірогідно, варто говорити про цифру в 13 000–14 000 загиблих і померлих від ран.

Якоюсь мірою вона корелюється з доповіддю Управління Верховного комісара ООН з прав людини, з якого випливає, що з початку конфлікту по 1 грудня 2016 року на Донбасі щонайменше 9758 осіб було вбито і 22 779 отримали поранення. Причому до цієї цифри були включені як загиблі прихильники так званих ДНР і ЛНР, так і українські військові, мирні жителі та навіть 298 жертв катастрофи малазійського «Боїнга», збитого над Донбасом.

Кривава статистика: скільки військових загинуло на Донбасі

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті