ОНОВЛЕНО: рф атакувала Україну міжконтинентальною балістичною ракетою? Що про неї відомо

ОНОВЛЕНО: рф атакувала Україну міжконтинентальною балістичною ракетою? Що про неї відомо

І що означає застосування росією нової зброї у війні

ОНОВЛЕНО: рф атакувала Україну міжконтинентальною балістичною ракетою? Що про неї відомо
Фото: AP/Russian Defense Ministry Press Service

21 листопада росія застосувала нову ракету для удару по Україні. За словами президента Володимира Зеленського, всі характеристики – швидкість, висота – міжконтинентальної балістичної. «Зараз тривають експертизи. Очевидно, що путін використовує Україну як полігон», – заявив президент. Про характеристики, історію створення цієї ракети та про те, що означає її перше бойове застосування у війні проти України, спеціально для Mind розмірковує військовий аналітик Михайло Жирохов.

Чому це сталося?

Дозвіл західних союзників на удари далекобійною зброєю по території рф викликав у москви певний шок, хоча вже декілька місяців було зрозуміло, що рано чи пізно такий розвиток подій неминучий. Мало того, 20 листопада американська влада повідомила, що для ударів по російській території Україна може використовувати і британські ракети Storm Shadow. На цьому тлі невдовзі з'явилися заяви офіційних і напівофіційних осіб про те, що росія не залишить це без наслідків і «буде використана нова зброя у війні проти України».

Дуже оперативно владімір путін підписав постанову про зміну ядерної доктрини рф. В оновленому документі зазначено, що москва може застосувати ядерну зброю в разі «агресії проти росії з боку будь-якої неядерної держави, але за участю або за підтримки ядерної держави». Можливо, цей пункт міг з'явитися в доктрині як реакція на зняття заборони використання західної зброї для ударів вглиб рф.

Одночасно почалася й інформаційно-психологічна операція, яка призвела до поширення панічних настроїв щодо можливості рф масовано використати якісь новітні ракети – причому не тільки серед частини населення та армійців, а й західних дипломатів. Посольство США у Києві попередило про можливі обстріли України 20 листопада. У зв'язку з цим дипмісія була тимчасово закрита, а працівникам рекомендували залишатися в бомбосховищі. Про тимчасове закриття своїх посольств у столиці також оголосили Іспанія та Італія, пославшись на погрозу російських атак. Пізніше про закриття свого посольства в Києві повідомила і Греція.

Яку ракету використала росія?

Усі ці дії були підкріплені й численними публікаціями у вітчизняних медіа, де експерти різних рівнів почали гадати, що саме може використати росія для демонстрації своїх можливостей. Найбільш авторитетні навколовоєнні пабліки прийшли до висновку, а інші ЗМІ підхопили інформацію про те, що це може бути міжконтинентальна балістична ракета РС-26 «Рубеж».

Її розробка дійсно існувала на початку 2000-х років, дослідні варіанти були мобільні та по суті мали замінити застарілі «Тополі» (це ті, які «санкцій не бояться»). Але є один невеликий нюанс – за відкритими даними, програму «Рубеж» закрили 2018 року на користь іншого комплексу РС-24 «Ярс» із гіперзвуковим плануючим блоком типу «Авангард».

Так, звісно, пара екземплярів РС-26 зосталась, і чисто теоретично їх можна запустити в напрямку України з полігону чи випробувального стенда. Але з військового погляду це не має практичного сенсу: згідно з відкритими даними, маса бойової частини ракети – півтори тонни, вона – роздільна. До того ж подібні ракети мають велике КВО (кругове відхилення), тому що призначені для доставки ядерної зброї, а там особлива точність і не потрібна.

І ось – у ніч проти 21 листопада по Дніпру росіяни таки використали якусь невідому ракету. Звісно, Командування Повітряних Сил ЗСУ заявило, що «з Астраханської області рф було запущено міжконтинентальну балістичну ракету», але за майже три роки повномасштабної війни рівень комунікацій і компетенцій цієї структури всім відомий, тому навряд чи можна приймати це як беззаперечний факт зараз.

Які варіанти, якщо не «Рубеж»?

Станом на середину дня 21 листопада є кілька відео поганої якості з прильотами й фото, яке подається як залишки цієї невідомої ракети. Спробуємо проаналізувати це, намагаючись абстрагуватися від інформації, що це може бути РС-26.

Отже, на відео можна чітко побачити приходи шістьох бойових блоків по шість зарядів кожен. Причому звертаємо увагу, що влучання відбуваються без вибухів. Тобто ураження тільки за рахунок кінетичної дії. Тобто це, найімовірніше, болванки, які використовують на дослідних ракетах як масогабаритні макети замість реальних ядерних боєголовок.

Це означає, що такий удар не завдав значної шкоди, а міжконтинентальна балістична ракета є досить дорогим виробом, щоб систематично його застосовувати саме з такою метою. Тому це можна розцінювати виключно як демонстрацію спроможностей.

Чи є це РС-26? Ось так одразу сказати неможливо. Згідно з відкритими даними, ракета несла чотири роздільні бойові блоки потужністю 0,3 Мт, а на відео зафіксовано шість блоків. Чи могли росіяни доопрацювати РС-26 або взагалі вкинути в ЗМІ фейкові дані? Могли. Але більш конкретно про це говорити можна буде тільки після того, як фахівці зможуть дослідити залишки ракети – а вже очевидно, що вони є.

Яким буде результат цього удару?

На жаль, через просто катастрофічну боязнь європейських союзників втягнутись у відкрите протистояння з рф із ризиком переростання в ядерну війну, наслідки можуть буть доволі серйозними – аж до зупинення військової допомоги нашій країні й посилення тиску для активізації перемовного процесу.

Чи відреагують на це США? Поки нічого не зрозуміло на тлі передачі повноважень від чинного президента до новообраного. Чи зупинить це українське військо від ударів по території рф? Навряд чи – адже суспільство й армія вже давно не так гостро реагують на будь-які загрози з півночі, розуміючи, що росіяни можуть піти на все, щоб знищити нашу країну. Тож ми готові буквально до будь-якого розвитку подій – навіть до катастрофічного варіанту.


ОНОВЛЕНО:

Виступ президента рф зовсім не додав ясності в питанні, чим саме росія  ударила по Дніпру 21 листопада. Очевидно, що ніякого ракетного комплексу «Орешнік» просто не існує і на наших очах розгортається дуже цікава політична гра.

З великою долею ймовірності можна говорити, що саме путін називає «Орешніком». Це старий російський комплекс середньої дальності РСД-10 «Піонер». Росіяни просто влаштували гру слів, щоб запевнити всіх у створенні нової ракети. Так-так, це не «Рубіж», про який усі казали і на це вказує оголошена росіянами технічна складова ракети.

Тобто, по Дніпру били не міжконтинентальною балістичною ракетою, а балістичною ракетою середньої дальності. На це вказує наступне: росія перед ударом надіслала Штатам попередження, саме тому американці точно знали, що казати. Вони заявляли про удар ракетою середньої дальності, а наші політики і військові (та ж пресслужба Повітряних Сил) говорили про удар міжконтинентальною ракетою.

Але в цьому варіанті є і певна медійна складова –   ми намагаємося показати всьому світу, що стали першою країною, по якій застосували міжконтинентальну ракету. А значить для путіна не існує «червоних ліній» і він готовий застосувати на полі бою всі бойові засоби, навіть ті, які для цього не розроблені.Таким чином військово-політичне керівництво країни намагається надати світовій спільноті меседж: «Для путіна немає червоних ліній, то, можливо, й вам досить самим собі їх малювати?»

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло