mind
5 абеток бізнесу: книги від гендиректора Lenovo в Україні
Найкращі книги з економіки
Спецпроект за підтримки компанії ДТЕК

5 абеток бізнесу: книги від гендиректора Lenovo в Україні

Як працює сучасний бізнес, і як підвищити свою ефективність всередині нього

Цей матеріал також доступний російською
5 абеток бізнесу: книги від гендиректора Lenovo в Україні
Фото Shutterstock

Мозок людини сприймає світ через те, що вчені називають «мовна модель». Найактивніше вона формується в перші роки після народження, але продовжує змінюватися і розвиватися все життя. Саме від цієї моделі залежить, як ми думаємо, що думаємо і як говоримо. Читання книг – один із способів впливати на процеси у власній голові. Саме тому важливо ретельно вибирати, що читати, і рейтинг книг добре допомагає в цьому питанні. У колонці для Mind генеральний директор Lenovo в Україні Тарас Джамалов наголошує на важливості читання нехудожньої літератури, а також правильного вибору книги або статті.

За його словами, велика частина бізнес-літератури призначена для поліпшення навичок і (або) знань в якійсь певній галузі: наприклад, книги з реклами – в сфері області реклами, книги з фінансів – у сфері фінансів. Але важливо розуміти, що читання такої літератури істотно відрізняється від читання художньої. Детальніше – у матеріалі нижче.

Основна відмінність полягає в тому, що просто читати бізнес-літературу – неефективно: те, що прочитано і здалося корисним, необхідно реалізовувати на практиці. Причому реалізовувати негайно. Звичайно, можна прочитати 10 книг з написання стратегії маркетингових комунікацій, і це підвищить загальне знання предмета. Але якщо таке читання відокремлене від самого написання стратегії істотним відрізком часу, сенсу буде небагато.

Безумовно, знайомитися з цікавими книгами і роботами можна і потрібно в будь-який час, але з розумінням, що ви читаєте книгу або для того, щоб про неї склалося враження і до неї можна було повернутися за необхідності, або для ознайомлення з темою в загальноосвітньому або пізнавальному форматі. Зустрічаються люди, які, наприклад, зачитуються книгами з тайм-менеджменту, але навіть не намагаються реалізувати нові теоретичні знання на практиці або ж роблять боязкі спроби реалізації через декілька місяців або навіть років. І отримують приблизно нульовий результат.

Для автора цих рядків читання бізнес-літератури виглядає наступним чином:

  • Усвідомлення проблематики. Тобто перш ніж читати щось, слід відповісти собі на питання, навіщо це треба, і як, де і коли можна на практиці реалізувати отримані знання.
  • Збір рекомендацій. Перечитування десятків книг з однієї теми – неефективне, краще витратити деякий час на вибір двох найцікавіших і найкорисніших (з точки зору тих, хто успішний в цій області).
  • Саме читання, з виділенням найбільш важливих матеріалів і методик.
  • Обговорення предмета вивчення з фахівцем. Виникає питання, як знайти фахівця, адже хорошого знайомого з потрібними компетенціями та досвідом може не виявитися. Можна вдатися до допомоги соціальних мереж. Якщо точно знати, з ким є бажання зустрітися, шукайте спільних знайомих або «знайомих знайомих», за посередництва яких запрошуйте на чашку кави. Незайвим буде звернутися до «колективного розуму» – зробити пост для певних друзів з проханням порекомендувати фахівця, який може приділити деякий час. Не завжди виходить обговорити теорію еволюції особисто з Дарвіном, але хорошого співрозмовника на тему, що цікавить, знайти можна завжди.
  • Безпосереднє застосування отриманих знань. Можна навіть сказати, примусове застосування. Тобто слід буквально вишукувати приводи, щоб застосовувати на практиці вивчену теорію. Причому не тільки в роботі. Наприклад, багато років тому, вивчивши літературу з мотивації персоналу, автор цих рядків робив теоретичні проекти мотивації для персоналу ресторану, юридичної компанії та бухгалтерії. Після чого зустрічався зі знайомими з цих сфер і обговорював те, що у нього вийшло.

Підібрати книги з прочитаного десятка на одну тему при такому підході неможливо, але бізнес – це сукупність дуже різних процесів. Тому узагальнимо тему як «5 абеток бізнесу». Прочитавши їх, можна отримати цілісний образ того, як працює сучасний бізнес і як підвищити свою ефективність всередині нього.

«Як привести справи до ладу», Девід Аллен

Оригінальна назва: Getting Things Done, David Allen

5 азбук бизнеса: книги от гендиректора Lenovo в Украине

Книга, що описує загальні принципи організації своїх справ і робочого часу. На її основі створено багато тренінгів, розроблених як самим автором, так і незалежними експертами.

Цитата: «Складіть список усіх своїх справ. Абсолютно всіх. Вам здається, це легко? Але зазвичай це займає не менше 6 годин».

«З'їжте жабу!», Брайан Трейсі

Оригінальна назва: Eat the frog, Brian Tracy

5 азбук бизнеса: книги от гендиректора Lenovo в Украине

Цю книгу ставимо в один ряд з розглянутої вище GTD від Девіда Аллена. Дві ці книги не взаємовиключають, а цілком гармонійно доповнюють одна одну. Трейсі дає велику кількість дуже зрозумілих і пам'ятних образів, які допомагають добре запам'ятати і, що більш важливо, зрозуміти, як працює описувана методика. Матеріал добре структурований, тому книга дуже зручна в повсякденному використанні на етапі вивчення основ тайм-менеджменту.

Цитата: «Якщо вам належить з'їсти кілька жаб – почніть з найбільшої та найбридкішої».

«Теорія обмежень», Еліяху Голдратт

Оригінальна назва: Theory of Constraints, Eliyahu M Goldratt

5 азбук бизнеса: книги от гендиректора Lenovo в Украине

Це сама назва теорії, а не книга. Вибір книги кожен може зробити сам. Це або Essays on the Theory of Constraints самого автора теорії, або книги, що випускаються майже безперервно про її практичне застосування (Goldratt's Theory of Constraints, наприклад). Особливо важливі та корисні книги цієї тематики для тих, хто так чи інакше має справу з виробничими процесами – навіть найменшими і простими. Але і для загального розвитку розуміння процесів ця книга – як абетка.

Цитата: «Суть управління полягає в тому, щоб уміти розпізнавати необхідність перетворень, а потім їх ініціювати».

«Маркетингові війни», Джек Траут, Ел Райс

Оригінальна назваMarketing Warfare, Jack Trout & Al Ries

5 азбук бизнеса: книги от гендиректора Lenovo в Украине

Цю книгу, поряд з The 22 Immutable Laws of Marketing, слід було б включити до шкільної або університетської програми. Вона не тільки допомагає зрозуміти основні принципи реклами і маркетингу, а й цікава сама по собі як художня книга, багата справжніми і нерідко веселими прикладами маркетингових корпоративних битв. Буде дуже цікаво прочитати в оригіналі – настільки жива мова! Якщо замислюєтеся, що б прочитати англійською, рекомендую.

Цитата: «Атака приваблива, видовищна, проте оборона приносить перемогу. Навіщо тоді взагалі йти в наступ, якщо оборона така гарна? Відповіддю є солодкий смак перемоги».

«Атлант розправив плечі», Айн Рейд

Оригінальна назваAtlas Shrugged, Ayn Rand

5 азбук бизнеса: книги от гендиректора Lenovo в Украине

Ця книга, звичайно ж, не може безпосередньо називатися бізнес-літературою. Вона не вчить жодним методикам і прийомам, не описує реальний досвід людей і корпорацій. Але вона дає гарне уявлення про дві речі, які в будь-якій роботі є не менш важливими, ніж навички і знання. Перше: уявлення про те, як може виглядати світ, багатий зайвим регулюванням. Мова не тільки про країни. Компанії, за своєю суттю, – ті ж маленькі держави зі своїми регуляторними функціями, лобіюванням і бюрократією. Прочитання цієї книги – хороша можливість зануритися в зарегульований світ і поставити собі питання: «Чи хочу я таке в реальному житті?». Друге: головні герої книги показують те, що має чимало підтверджень у реальному житті: домогтися справжніх успіхів можна лише щиро люблячи справу, якою займаєшся.  

* * * * *

Читати цікаво і корисно. Але ми живемо в дуже швидкому світі, де кожен – у постійному русі. У такому світі нелегко знайти навіть годину на день, аби регулярно читати. Це не стосується тих, хто постійно дивиться телевізор або кінофільми вдома – у такій ситуації легко проміняти 30 хвилин перегляду кіно на 30 хвилин читання.

Для інших же одна зі складностей знайти час для книг полягає в тому, що читання вимагає 100% участі нашої свідомості в цьому процесі, тобто робити щось ще не вийде. Однак сучасні технології дають невелике поле для маневру – аудіокниги. На відміну від власне читання, прослуховування книги не займає візуальний канал сприйняття, а значить, може бути легко поєднане з поїздкою в автомобілі та навіть з виконанням рутинних домашніх справ.

Навіть більше, одним із сучасних способів передачі інформації є аудіо- та відеоподкасти. Часто вони дають можливість ознайомитися з цікавою темою швидше і ефективніше. До того ж від цікавого саме вам спікера.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті