Навіщо читати книгу «Мета. Процес безперервного вдосконалення»

Навіщо читати книгу «Мета. Процес безперервного вдосконалення»

Бізнес-роман Еліяху М. Голдратта буде зрозумілим навіть для новачків у менеджменті

Этот текст также доступен на русском
Навіщо читати книгу «Мета. Процес безперервного вдосконалення»
Фото Shutterstock

У рамках проекту Рейтинг книг з економіки, в якому представлені 200 книжок за 20 напрямками, Mind продовжує публікувати авторські колонки, в яких експерти діляться власними рекомендаціями щодо видань, які, на їхнє переконання, варто обов’язково прочитати. Цього разу представляємо вашій увазі рекомендацію від керівнику бізнесу смартфонів Motorola в Україні, Білорусі, Грузії, Молдові та Вірменії Андрія Полякова. Він зупинив свою увагу лише на одній книзі – «Мета. Процес безперервного вдосконалення», докладно розповівши, чим саме вона може стати у пригоді для ведення успішного бізнесу і чому підвищення продуктивності не має сенсу, поки ви не визначили головну мету.

Особливості сюжету книги

Книга Еліяху Голдратта «Мета» написана в жанрі бізнес-роману і легко читається навіть новачками у менеджменті. Уже з перших сторінок сюжет залучає в історію директора заводу Алекса. Завод випускає складні й потрібні ринку деталі, оснащений новим обладнанням, але постійні зриви термінів постачання призводять до зменшення обсягів виробництва та кількості замовників. Якщо в найкоротші терміни завод не вийде з кризи і не стане рентабельним, Алекс та його співробітники втратять робочі місця. Кількість часу і енергії, які головний герой віддає порятунку заводу, посилюють напругу в його родині, посилюючи стрес у житті керівника. Випадкова зустріч з фізиком Іоною стає каталізатором змін у мисленні Алекса, розумінні суті того, що відбувається, і пошуку дієвих варіантів виходу з кризи.

Трохи історії

За легкістю подачі та художністю викладу стоять епохальні для менеджменту знахідки й методики. Якщо поглянути ширше, 1980-ті роки були досить проривними для теорії менеджменту.

По-перше, буквально за 7-10 років до цього розвинувся напрямок стратегічного планування, де все сфокусовано навколо аналізу внутрішніх можливостей організації і зовнішніх конкурентних сил. По-друге, в 80-х Майкл Портер дарує світові теорію конкурентної переваги, а трохи пізніше в менеджменті відкривається значення організаційної культури як сильного інструменту управління.

Саме в цей період Еліяху Голдратт і розробив свою Теорію Обмеження Систем (ТОС), виклавши її основні ідеї в 1984 році в книзі «Мета». Суть методики – у пошуку та управлінні обмеженнями системи, які зумовлюють її ефективність в цілому. Завдання менеджера по ТОС – управляти ключовими елементами системи, що дозволяє мінімізувати витрати на її утримання, досягаючи мети максимально швидко.

Фішки книги

Навіщо читати книгу «Ціль. Процес безперервного вдосконалення»

Повна назва книги «Мета. Процес безперервного вдосконалення». Тобто вже у назві закладено гарну ідею, яка перегукується з японським кайдзеном (японська філософія або практика, сфокусована на безперервному вдосконаленні процесів виробництва, розробки, допоміжних бізнес-процесів і управління, а також всіх аспектів життя. – Mind).

В книзі наголошено на необхідності визначення стратегії, розуміння важливості вибору курсу навіть в розпал кризи. Простими словами, підвищення продуктивності не має сенсу, поки ви не визначили головну мету.

Детально описано поняття «вузьке місце» на простому прикладі. Алекс, виконуючи обіцянку, супроводжує свого сина і його приятелів – загін бойскаутів – в невеликому поході. Під час походу, міняючи місцями на чолі колони найсильнішого хлопчика і товстуна з величезним рюкзаком, він спостерігає, як змінюється швидкість руху всього загону.

Знайшовши в рюкзаку товстуна багато зайвих речей, Алекс розподіляє їх між іншими бойскаутами, і швидкість руху збільшується. Таким чином Алекс робить головний висновок, що швидкість одночасного руху загону обмежена найповільнішим ходоком. Це відкриття Алекс разом з Іоною переносять на завод, розуміючи, що величина вироблення всього заводу дорівнює роботі самого слабкого його ланки, «вузького місця», так званого «пляшкового горлечка».

Для боротьби з «вузькими місцями» Алекс вирішив забезпечити безперебійну роботу за рахунок перекидання людей з простоюють ділянок. Крім того, на заводі ввели поняття пріоритетів, наклеюючи на деталі ярлики різного кольору, марковані першочерговість обробки.

Зрозуміла система показників. Один з них – вироблення, тобто, цитуючи Голдратта, це «швидкість, з якою система генерує доходи за допомогою продажу». При цьому, то, що виробляється, але не продається, не може бути виробленням.

Теорія обмежень підходить для поліпшення роботи будь-яких систем, навіть особистих відносин. У книзі описано, як Алекс за допомогою ТОС рятує свій шлюб.

Чому варто прочитати цю книгу?

Книга сповнена цікавих і застосовних ідей, написана зрозумілою мовою і цікава. Багато що подається в якості методичних інструкцій, з таблицями та прикладами. Іноді зустрічається якась категоричність і спрощеність в судженнях героїв. Але не варто забувати, що це перш за все бізнес-книга, а не роман. Книгу однозначно варто прочитати, більш того, приміряти сюжет книги на себе і свій бізнес цікаво і корисно.

Читайте також: 7 законів грошей: чому варто прочитати книгу Джорджа Клейсона «Найбагатший чоловік у Вавилоні»
У формі притч Джордж Клейсон розповідає про те, що багатіями стають лише ті, хто затямив прості закони нагромадження грошей.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло