Перемога або фіаско: чим цікава книга «Шеклтон. Ірландець в Антарктиці»

Перемога або фіаско: чим цікава книга «Шеклтон. Ірландець в Антарктиці»

Рекомендація викладача Києво-Могилянської бізнес-школи Володимира Павелка

Цей матеріал також доступний російською
Перемога або фіаско: чим цікава книга «Шеклтон. Ірландець в Антарктиці»
Британська марка з зображенням Ернста Шеклтона
Фото Shutterstock

У рамках проекту Рейтинг книг з економіки, в якому представлені 200 книг за 20 напрямками, Mind продовжує публікувати авторські колонки, де експерти діляться рекомендаціями про видання, які, на їхню думку, слід обов'язково прочитати. Цього разу пропонуємо вашій увазі рекомендацію Володимира Павелка, викладача Києво-Могилянської бізнес-школи, заступника декана з питань міжнародного розвитку. На його думку, читачам буде цікавою книга про Лідера, який став предметом дослідження найвпливовіших бізнес-шкіл та світових бізнес-кіл.

Сер Ернст Шеклтон, згідно опитування ВВС «100 найвеличніших Британців», був визнаний №11, слідуючи за Олівером Кромвелем і випереджаючи капітана Джеймса Кука. Його суперник Роберт Фалькон Скотт, полярний дослідник, один з першовідкривачів Південного Полюса, який очолив дві експедиції в Антарктику, посів лишень 54-е місце. Чому ж людина, яка не змогла досягти своєї мети в чотирьох експедиціях поспіль (у тому числі і досягти Південного Полюсу), у деяких колах вважається справжнім відкривачем Антарктики? Чому «провали» Шеклтона в експедиціях цінуються більше, ніж «перемоги» Скотта, що дістався Південного Полюсу?

By Endurance We Conquer – перемагаємо завдяки витривалості – сімейний девіз Шеклтонів, що зазначений на фамільному гербі. Можна говорити про Волю як лідерський елемент, що увійшов в ДНК родини. Випадкових збігів – не буває. 

Детальна біографія одного з найвеличніших лідерів ХХ століття була написана його двоюрідним братом Джонатаном Шеклтоном без героїчних прикрас. У цій книзі, крок за кроком, розгортається портрет контраверсійної особистості в ролях мореплавця і дослідника Антарктики, чоловіка і батька, управлінця і громадянина. Окремо зазначені унікальні моменти проявлення лідерського капіталу Шеклтона при проведенні відбору в експедиції, взаємодії з командою під час підкорення Антарктики та у часи війни.

У праці Джонатана Шеклтона викладено детальний родовід ірландця Ернста Шеклтона, починаючи з ХVI століття. Підкреслюється вагомий вплив родини Шеклтонів на створення навчального процесу в Ballitore, східна Ірландія (заснована школа AbrahamShackletonу 1726 році, проіснувала понад 100 років і налічувала більше 1000 учнів на момент її закриття у 1836-му).

Шеклтон. Ірландець в Антарктиці

Роки навчання школяра Шеклтона проходять у Лондоні. Його ірландський акцент став предметом насмішок англійських хлопчаків і водночас спричинив загартування характеру. Мрії про нові відкриття приводять молодого Ернеста вже у 16 років до торгового флоту. Невдовзі він вже пройшов складні морські шляхи коло Чилі, Південної Африки, Індії, Японії, Сінгапуру та Австралії. З початком нового століття стали можливі й нові відкриття: Шеклтон бере участь в першій експедиції Скотта на Південний Полюс у 1901 році, потім, у 1907-му – організовує власну експедицію і просувається далі по маршруту у підкоренні Полюсу. Він приймає рішення повернути назад, не дійшовши 93 милі. Підґрунтям для такого рішення стає свідомий вибір врятувати членів команди, що не могли дійти Полюсу в тих умовах. На терезах історії була всесвітня слава першовідкривача і життя людей. Шеклтон обрав останнє.

Саме вставлення до людей і розуміння природи людини – інклюзивний тип Лідерства, що практикувався Шеклтоном, допоміг йому в підготовці та реалізації неймовірної 3-ї Імперської Транс-антарктичної експедиції 1914-1916 років, під час якої були поставлені чисельні світові «рекорди» управління командою, що не «побиті» й донині. Феномен Лідерства в умовах постійної кризи, спроможність творити новий Вибір в обставинах ,що швидкоміняються і нести Відповідальність за непопулярні рішення, все це робить лідерську модель Шеклтона привабливою для вивчення бізнес колами світу в епоху, що нобелівський лауреат Ілля Пригожин назвав The End of Certainty (1999) / Кінець визначеності. Руйнування старих моделей управління після 2000 років, примушує ще більш прискіпливо звернути увагу на чинники творення рішень та природу їх творця – Людини. Спроможність залучити команду у виконання над-складних рішень при обмежених ресурсах (або взагалі відсутніх як таких) продовжує приваблювати дослідників феномену лідерства.

В книзі зафіксовані чисельні управлінські артефакти, як то видання газети TheSouthPolarTimes під час експедиції 1901-1902 років на Discovery,чи як перенесення святкування Різдва на декілька днів раніше під час експедиції на Endurance, чи як надзвичайна увага до підтримки морального духу команди під час всіх експедицій, які допомагали тримати в тонусі всю команду.

Шеклтон, власним прикладом чисельних експедицій, в умовах, неможливих для людини, підтвердив філософське твердження Ніцше і зробив це за 50 років до вимушеного експерименту Віктора Франкла «Коли розумієш НАВІЩО, то витримаєш будь-яке ЯК».

Сьогодні «неможливі» ідеї підтримуються Shacklet on Foundation в Британії та за її межами, завдяки прикладу дослідництва і перевірки людських меж, що сидить в ДНК Лідера.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті