Кому важливі новації в корпоративних договорах?

Кому важливі новації в корпоративних договорах?

І як відповідний закон дозволить убезпечити активи

Этот материал также доступен на русском языке
Кому важливі новації в корпоративних договорах?
Фото: pixabay.com

Минув майже рік від дати прийняття народними депутатами закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо корпоративних договорів». І попри те, що документ надійшов на підпис президенту України Петру Порошенку 3 квітня 2017 року, голова держави підписав його лише 15 лютого 2018-го. Тепер усі суб'єкти господарської діяльності затамували подих в очікуванні офіційної публікації документа, адже він набере чинності  наступного дня після цієї події.

Які ж нововведення очікують бізнес із введенням його в дію, Mind розповіла керівник практики корпоративного права ICF Legal Service Наталія Кронік.

Кому важливі новації в корпоративних договорах? Партнерам, які прагнуть врегулювати свої відносини при управлінні юридичними особами. Інвесторам, які побоюються ризиків інвестування грошових коштів в українські юрособи. Кредиторам, які хочуть контролювати рішення юросіб.

Тепер можна укласти договір про реалізацію прав учасників (засновників) товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) або акціонерів акціонерного товариства (АТ) щодо:

  • обов'язку голосувати у спосіб, визначений в договорі;
  • придбання/відчуження частки за заздалегідь визначеною ціною;
  • заборони в разі настання певних обставин на відчуження часток до настання відповідних обставин, передбачених договором;
  • заборони на вчинення певних дій, пов'язаних з управлінням ТОВ (АТ), його припиненням або виділенням з нього іншої юридичної особи;
  • умов (порядок визначення умов), при яких один учасник зобов'язується (або отримує право) купити або продати частки в статутному капіталі ТОВ (АТ);
  • способів забезпечення виконання зобов'язань за договором і штрафних санкцій за їх порушення (штраф, пеня, компенсація).

Хто може виступати стороною корпоративного договору? Стороною корпоративного договору може виступати кредитор, щодо якого учасники ТОВ зобов'язуються реалізовувати свої корпоративні права певним чином. Наприклад, утримуватися від певних дій, продавати і купувати частки за певною ціною, не продавати частки до настання визначеної договором умови або моменту.

Корпоративний договір може бути строковим або безстроковим. Дата набрання юридичної сили може бути визначена самим договором. Корпоративний договір є обов'язковим лише для його сторін. Про укладення договору сторони повідомляють ТОВ (АТ) та інших учасників, не розголошуючи його змісту. Публічне АТ розкриває інформацію про наявність такого договору, діючи як емітент цінних паперів.

Порушення корпоративного договору не є підставою для визнання рішень органів управління товариством недійсними. Зацікавлена ​​сторона договору має право звернутися до суду з вимогою примусового виконання умов договору. У договорі можуть бути зазначені способи забезпечення зобов'язань, стягнення неустойки (штрафу, пені) або фіксованої суми.

Корисним інструментом, який також вводиться новим законом, є безвідклична довіреність з корпоративних прав. У такій довіреності довіритель має право вказати, що до закінчення терміну дії довіреності вона не може бути скасована і відкликана. Довіреність видається без права передоручення, може припинити свою дію в разі припинення зобов'язання, для виконання якого вона видана.

Також з'являється новий вид документа – опціонний договір, відповідно до якого одна сторона на умовах, передбачених цим договором, має право вимагати у встановлений договором термін від іншої сторони здійснення передбачених документом дій (у тому числі, оплатити всі грошові кошти або прийняти майно). При цьому, якщо перша сторона не заявить вимогу в зазначений термін, дія опціонного договору припиняється. Раніше подібні договори юридично кваліфікувалися як змішані, тобто такі, що являють собою сукупність умов попередніх договорів і договорів, що безпосередньо встановлюють правовідносини.

Якими є додаткові «інструменти» корпоративного договору? Закон про корпоративні договори дозволяє при врегулюванні взаємин всередині компанії покладатися не лише на понятійні угоди і статут, а використовувати унікальніші робочі інструменти. При інвестуванні в українську компанію інвестор зможе за умови домовленості з іншими учасниками отримати можливість контролювати діяльність компанії і убезпечити свої активи, а учасники та акціонери отримають змогу точніше розподіляти повноваження і обов'язки з управління компаніями.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло