Що означає для країни внесення до чорного списку податкових гаваней або виключення з нього
Спецпроєкт
Трансформації бізнесу

Що означає для країни внесення до чорного списку податкових гаваней або виключення з нього

Доступно про популярні серед українського бізнесу юрисдикції – ОАЕ і Панаму

Этот материал также доступен на русском
Що означає для країни внесення до чорного списку податкових гаваней або виключення з нього
ОАЕ
Фото Shutterstock

Європейський союз виключив вісім країн з чорного списку податкових прихистків. Так, Барбадос, Гренада, Макао, Монголія, Об'єднані Арабські Емірати, Панама, Республіка Корея, Туніс переходять до окремої категорії юрисдикцій і підлягають щільному моніторингу.

Що це означає для держав, які потрапили під пильний нагляд ЄС, Mind розповіли фахівці юридичної компанії ICF Legal Service – керівник практики корпоративного права Наталя Кроник і керівник практики банківського консалтингу Віра Савва. У колонці для Mind юристи зосередили увагу на Об'єднаних Арабських Еміратах і Панамі – як на юрисдикціях, найбільш популярних серед українського бізнесу.

Що означає для країни потрапляння до чорного списку офшорів ЄС? На думку Євросоюзу, такі країни відмовляються взаємодіяти в податковій сфері – не надають відомостей про бенефіціарів або приховують податкову інформацію. Тобто внесення до такого списку є заходом щодо усунення ухилення від сплати податків, забезпечення стійких доходів і зміцнення єдиного ринку для бізнесу.

Чим воно загрожує? Крім заходів, спрямованих на тиск з боку ЄС на саму державу, існують обставини, які впливають і на бізнес. Зокрема – припинення доступу до фінансування. У результаті підприємцям стає все складніше відкривати рахунки на компанії, зареєстровані в таких юрисдикціях. Посилюється моніторинг транзакцій, з'являються складнощі в їх здійсненні.

Розглянемо на конкретних прикладах.

Об'єднані Арабські Емірати. Для ОАЕ внесення в чорний список було сюрпризом. Країна докладає чималих зусиль, аби відповідати всім вимогам ЄС. Серед іншого, вона взяла на себе зобов'язання щодо обміну податковою інформацією в рамках CRS (міжнародних стандартів прозорості та обміну інформацією в податковій сфері «Податкова прозорість: EOIR/AEOI CRS». – Mind).

ОАЕ продовжують роботу над реформами, знову ж таки, щоб відповідати вимогам, що висуваються ОЕСР (Організація економічного співробітництва і розвитку, Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD). Єдиним каменем спотикання залишилися мінімальні стандарти BEPS (рекомендована ОЕСР методологія протидії мінімізації податків на транснаціональному рівні), які ОАЕ зобов'язуються прийняти в жовтні 2018 року і ратифікувати в березні 2019-го.

Але через місяць після внесення до чорного списку ОАЕ разом із сімома іншими країнами з нього викреслили. Підставою для цього стали зобов'язання, взяті країною «на високому політичному рівні».

Панама. З Панамою історія схожа – уряд країни, в звичній для подібних заяв манері, пояснив виключення зі списку тим, що держава надала ЄС технічні, політичні і дипломатичні роз'яснення щодо своєї політики податкової прозорості. Вона продемонструвала дорожню карту реформ, які забезпечать у майбутньому відповідність країни найвищим податковим і фінансовим стандартам.

Як вплине на Україну виключення цих країн зі списку? ОАЕ і Панама – дуже популярні серед українського бізнесу юрисдикції. Так, абсолютно зрозуміло, що їх початкова поява в чорному списку ускладнювала українському бізнесу їх використання – банки стали закривати рахунки або відмовлятися відкривати нові, дехто не бажав відправляти платежі на зареєстровані там компанії або отримувати звідти гроші.

Крім цього, партнери з престижних юрисдикцій прагнули припинити співпрацю. Зараз гостра загроза минула. Але країни, хоч і не в чорному списку, але залишаються в сірому. Перенести їх назад можуть у будь-який момент, до чого потрібно бути готовими і будувати свій нерезидентний бізнес відповідно.

Інші юрисдикції. Водночас популярну серед нашого бізнесу юрисдикцію – Маршаллові острови – у чорному списку залишили. Мабуть, жодних активних спроб продемонструвати свою згоду на проведення податкових реформ, як це зробили ОАЕ і Панама, країна не вживала. Для бізнесу це, зрозуміло, матиме не найкращі наслідки. І полегшенню роботи вже точно не посприяє.

А якщо геть відверто, то чорний список – це більшою мірою інструмент політичного тиску. Бо, наприклад, Сейшельські острови і Беліз, які трохи більше ніж повністю офшори, не знаходяться в списку. Хоча вони так само є «податковою гаванню».

Что для страны означает включение в черный список налоговых убежищ или исключение из него

Наталя Кроник,

керівник практики корпоративного права ICF Legal Service

Что для страны означает включение в черный список налоговых убежищ или исключение из него

Віра Савва, 

керівник практики банківського консалтингу ICF Legal Service

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті