mind
Навіщо Україні новий закон про валюту

Навіщо Україні новий закон про валюту

І що означатиме для ринку «лібералізація по-європейськи»

Цей матеріал також доступний російською
Навіщо Україні новий закон про валюту
Фото Shutterstock

На початку березня Національна рада реформ підтримала для подання на розгляд Верховної Ради пропозиції Національного банку до проекту закону України «Про валюту». Цей документ має стати єдиним рамковим законодавчим актом, що направлятиме валютне регулювання та валютний нагляд. Як зазначають у НБУ, чинне валютне законодавство, побудоване навколо декрету Кабміну «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 1993 року, втратило ефективність і перетворилося на одну з перепон для припливу капіталу в Україну. Саме тому валютний ринок потребує єдиного рамкового закону, який зробить його прозорим, простим і зрозумілим для населення, бізнесу та банків. Національний банк таким чином отримає  можливість оперативніше та ефективніше реагувати на зміни стану платіжного балансу та кон'юнктури ринку.

Нова модель передбачає свободу проведення валютних операцій за принципом «дозволено все, що прямо не заборонено законом». Це означає, що будь-які валютні операції між резидентами і між резидентами та нерезидентами в іноземній та національній валюті зможуть здійснюватися без обмежень. Режим вільного руху капіталу передбачає відсутність валютних обмежень, а отже не потребує валютного інспектування як інструменту контролю за їх дотриманням. Натомість дотримання валютного законодавства в цілому покладається на валютний нагляд.

У Нацбанку наголошують. що при вільному русі капіталу процедури повинні мати не дозвільний характер, як це відбувається зараз, а повідомлювальний – для статистичних цілей (розрахунку платіжного балансу тощо). Також за ліберальної моделі регулювання до валютних обмежень доведеться вдаватися лише задля подолання чи запобігання кризі та на короткий термін – не довше, ніж півроку. Чому це добре для України, Mind пояснила адвокат Наталія Ковалко.

На сьогодні Україна як ніколи потребує сприятливого інвестиційного клімату. Тому необхідність лібералізації валютного регулювання є давно назрілою. Крім того, чинне законодавство, яке врегульовує питання здійснення валютних операцій на території України, вже давно втратило свою актуальність. Насамперед через те, що його було прийнято за часів, коли перед державою стояло завдання стримувати відплив капіталу з країни.

Тривала робота НБУ над розробленням пропозицій щодо законодавчих змін у сфері валютного регулювання врешті-решт знайшла своє відбиття у проекті закону України «Про валюту», який найближчим часом буде внесено на розгляд до парламенту України. Як відомо, цей законодавчий акт є рамковим, що, безумовно, з одного боку, робить валютне регулювання більш прозорим та зрозумілим для населення та бізнесу. Водночас деталізація окремих положень щодо валютного регулювання здійснюватиметься на рівні нормативно-правових актів НБУ, що, у свою чергу, наразі залишає певну невизначеність та незрозумілість у регламентації регулятором валютних відносин.

З-поміж іншого, прийняття закону України «Про валюту» уможливить перехід України до нової ліберальної моделі валютного регулювання, поступове наближення до якої вона намагалась здійснювати упродовж усього періоду своєї незалежності. Здійснювана раніше лібералізація лише зовнішньоторговельних розрахунків конвертованості гривні не змогла забезпечити суттєвого збільшення зацікавленості нерезидентів у її накопиченні та не сприяла істотному зміцненню позицій національної валюти України в міжнародних розрахунках.

Сьогодні ж передбачається впровадження концепції проведення валютних операцій на основі принципу «дозволено все, що прямо не заборонено». Це надасть змогу замінити інструменти валютного регулювання прямого впливу непрямими важелями, а також значно зменшити втручання НБУ та органів влади у функціонування валютного ринку.

Такий підхід до валютного регулювання є міжнародною практикою, відповідно до якої країни з розвинутою економікою упродовж останніх десятиліть цілеспрямовано лібералізували свої фінансові ринки (США, Великобританія, Франція). Крім того, прийняття нового законодавства у сфері регулювання валюти та забезпечення вільного руху капіталу є одним із зобов'язань України, що передбачене угодою про асоціацію між Україною та ЄС.

Варто також відзначити передбачений законопроектом перехід від дозвільної системи валютного контролю до повідомної процедури при здійсненні валютних операцій. Зокрема, валютному контролю підлягатимуть лише операції на суму, яка перевищує 150 000 грн. Крім того, за ліберальної моделі валютного регулювання НБУ застосовуватиме валютні обмеження лише з метою подолання чи запобігання непередбачуваним явищам на термін до шести місяців й тільки за рекомендацією Ради фінансової стабільності.

Водночас через відсутність чітко прописаного в законопроекті переліку обмежень, які зможе впроваджувати НБУ, виникає певна стурбованість у можливості регулятора зловживати своїми повноваженнями.

У цілому запропоновані зміні матимуть позитивне значення, особливо для бізнесу, що займається зовнішньоекономічною або інвестиційною діяльністю. Лібералізація валютного регулювання сприятиме спрощенню доступу на міжнародний фінансовий ринок, збільшенню іноземних інвестицій, а також стимулюватиме економічне зростання країни та підвищить добробут її населення.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті