До чого може призвести американо-китайська торгова війна

До чого може призвести американо-китайська торгова війна

Світ опинився на порозі нової кризи

Этот материал также доступен на русском языке
До чого може призвести американо-китайська торгова війна
Фото Pixabay

Минулої ночі фактично було запущено другу хвилю торгового протистояння між США і Китаєм. Ще 23 березня американці ввели 10- і 25-відсоткові мита на імпорт алюмінію і сталі для країн, з якими Сполучені Штати мають великий негативний торговий баланс. Головною метою цього обмеження став Китай, торговий профіцит якого до США сягає $375 млрд, або 2/3 від загального дефіциту США. А 4 квітня США виступили з новою ініціативою. Артем Щербина, фінансовий аналітик інвесткомпанії Capital Times, спеціально для Mind проаналізував розвиток подій і їх можливі наслідки для світової економіки.

Чого стосуються митні посилення? США опублікували список із 1300 найменувань імпортних китайських товарів, на які пропонується ввести 25%-ве мито. Зокрема, додаткові тарифи діятимуть на імпорт побутової техніки, пласких телевізорів, високотехнологічних комплектуючих, роботехніки, машинобудування і медичних товарів китайських виробників. Загальна вартість імпорту зазначених товарів становить близько $50 млрд.

У відповідь, Китай негайно анонсував перелік зі 106 найменувань товарів на суму $50 млрд, щодо яких КНР готова також ввести мита. У китайському списку значаться: соя і соєві продукти, кукурудза, ягоди, заморожене м'ясо й інша агропродукція; техніка авто- і авіапромислового секторів; хімікати тощо.

Відзначимо, що активізація торгової війни двох наддержав стала несподіванкою для фондових і товарних ринків. Після виходу новин американські та європейські індекси демонстрували падіння на 2%, а ціни на сою та кукурудзу падали на 5% і 3% відповідно. Захисним активом виступило золото, яке подорожчало на 1%.

Що спонукало США і Китай до таких кроків? Аналіз ініціатив обох сторін конфлікту вказує на наступне:

США діє згідно з планом Трампа по зменшенню торгового дефіциту і намагаються вводити обмеження на імпорт на групи товарів, не ключові для своєї національної економіки. Китай, у свою чергу, відповідає більш жорстко, роблячи акцент на ключових позиціях імпорту з США. При цьому, азіати йдуть на ризик шкоди для внутрішньої економіки, що підтверджує готовність ввести мита на імпорт сої – ключового споживчого товару для населення.

США має 60 робочих днів на аргументацію, внесення правок і імплементацію нових обмежень. Перші публічні слухання повинні відбутися в середині травня. Вже до початку серпня США можуть ввести мита на китайський імпорт.

Дії США і Китаю вказують на непоступливість їхніх позицій. Тут варто зазначити, що китайські міністри вже висловили бажання провести переговори з представниками США і вирішити проблему дефіциту в обхід мит ​​на імпорт.

До чого готуватися глобальній економіці? Можна очікувати, що США підуть на переговори з Китаєм.

По-перше, на порядку денному повинно стояти питання рефінансування величезного держборгу США, основним власником якого якраз виступає Китай. Тут варто зазначити, що це може бути реальною причиною початку торгової війни – раніше, з липня 2017 року, Китай припинив купувати державні облігації США.

По-друге, у КНР є свій «козир в рукаві»: Китай має найбільші в світі золотовалютні резерви обсягом $3,5 трлн і може компенсувати втрати в експорті власними запасами. США такою міцністю похвалитися не можуть.

У будь-якому випадку, світова економіка вже зіткнулася з початком торгової війни XXI століття. Під ударом США виявився не лише Китай, але й усі ринки, що розвиваються. Падіння цін на зернові, сою, промислові метали і нафту вчинятимуть негативний вплив на економіки Індії, Росії, України, ПАР, Австралії та інших.

Зниження торгового обороту США і Китаю на $100 млрд призведе до зменшення активності морських і авіашляхів, що позначиться на загальносвітовому торговому балансі. Також сповільниться розвиток технологій, адже синергія китайської робочої сили і американської науки призвела до масштабування корпорацій Apple, Intel, Boeing, Ford і багатьох інших.

Залишається лише сподіватися, що Дональд Трамп знайде в собі сили піти на компроміс і не допустить початку нової світової кризи.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло