Дивись інструкцію: чому слід обов'язково ознайомитися з твором Ха-Юн Чанга
Найкращі книги з економіки
Спецпроект за підтримки компанії ДТЕК

Дивись інструкцію: чому слід обов'язково ознайомитися з твором Ха-Юн Чанга

Чим саме цікава його книга «Економіка: Інструкція з використання»

Цей матеріал також доступний російською
Дивись інструкцію: чому слід обов'язково ознайомитися з твором Ха-Юн Чанга
Фото: видавництво "Наш Формат"

Книга «Економіка: Інструкція з використання» під авторством англійського економіста корейського походження Ха-Юн Чанга захоплює тим, що пропонує одночасно короткі, доступні й ґрунтовні пояснення найважливіших економічних явищ. Адже зазвичай розуміння цих феноменів суспільство вважає прерогативою «мудреців вищих каст», яких нині називають словом «експерти». А «експерти» ховаються за товстими оправами окулярів, дорогими краватками, всілякими регаліями, а також бородами і, можливо, лисинами. На відміну від них, відмовившись від зазначеної помпезності, у своїй праці Ха-Юн Чанг пропонує читачеві інтелектуальну подорож світом економіки. У рамках проекту Mind Рейтинг книг з економіки В’ячеслав Гнатюк, менеджер зі зв’язків з громадськістю АО Engarde, поділився своїми враженнями від цієї книги.

Отже, під час цієї «подорожі» автор виступає в якості надійного провідника. При цьому від читача навіть не вимагають знань математики – на всю книгу приводиться лише одна формула (у вигляді простенької пропорції), але і її можна лишити поза увагою. Тобто автор зумів без математичних формул написати доступну для розуміння книгу, що глибоко занурюється у важливу економічну проблематику.

Оригінальна назва твору: Economics: The User’s Guide (Ha-Joon Chang)

Видавництво: «Наш Формат» (Київ, 2017). Книга вийшла в українському перекладі  накладом у 2500 примірників. 

Дивись інструкцію: чому слід обов'язково ознайомитися з твором Ха-Юн Чанга
Фото: видавництво «Наш Формат»

Сюжет. З перших сторінок автор з детективною напругою відкриває завісу над таємницями економіки. Ха-Юн Чанг розпочинає з визначення, робить огляд історичного розвитку економіки, а також шукає відповідь на питання, наука це або мистецтво. Розповідає про гравців на економічному полі, говорить про виробництво, фінанси, працю та державу і міжнародні економічні зв’язки.

Книга переконливо доводить, що розуміння як базових економічних понять, так і більш складних економічних процесів не є виключною компетенцією групи «експертів». Натомість це – одна з фундаментальних складових повноцінної освіти.  Самі ж знання є відкритими для всіх людей, незважаючи на вік, стать і навіть володіння математикою та статистикою.

Бути освіченими вигідно передусім нам самим. Як мінімум, нами тоді не будуть маніпулювати популісти. Як максимум, ми зможемо побудувати суспільство, що є справедливим та стабільним.

Головні думки книжки. Автор починає з чіткого визначення економіки за її предметом (що вона вивчає), а не за методологією (яким чином вона це робить) чи теоретичним підходом (з якої точки зору вона аналізує світ). Тобто економіку визначено як вчення «про господарство, що включає у себе гроші, працю, технології, міжнародну торгівлю, податки та інші категорії, пов’язані з тим, як ми виробляємо товари й послуги, розподіляємо отримані прибутки та споживаємо вироблену продукцію». Чанг стверджує, що економіка як наука має чіткі обмеження поля дослідження (предмет) і повинна концентрувати аналіз саме на своєму предметі.

Ще одна наріжна ідея книги полягає в тому, що навіть пересічному громадянину потрібно знати, що часто ми зустрічаємось із твердженнями економістів, які представлені нам як істина в останній інстанції. Пригадаймо, як марксистські економісти стверджують зовсім протилежні «істини», ніж «істини» інституціональної школи тощо. Насправді треба зрозуміти, що все це – теоретичні ідеї окремих наукових шкіл. Якщо усвідомити, що маємо справу не з істиною в останній інстанції, а з певним результатом роботи вчених, то можна оцінити їхню роботу належним чином. Також людина буде критично оцінювати твердження всіх економістів та не віритиме у них як у релігійну істину. До речі, нерідко твердження, що доходять до нас через ЗМІ, для науки вже є сивою давниною.

Огляд книги «Економіка: Інструкція з використання»
Фото: видавництво «Наш Формат»

Це саме стосується й практики економіки – успішна економічна модель країни чи регіону завжди побудована на синтезі ідей різних шкіл, що якомога краще пасують певній культурі. І тут не можна не використовувати кращих здобутків тих чи інших економічних шкіл, що їх сповідували. Адже наразі більшість економічно успішних країн мають змішані економічні системи, що одночасно поєднують приватну, державну і комунальну власність, свободу підприємництва і державне регулювання.  А рецепт господарювання (читай – управління економікою) у кожної країни свій, унікальний.

Будучи по-справжньому критичним до своїх колег, Чанг відзначає також іронічність нав’язуваних потужними державами правил економічного розвитку. Те, що представники розвинених країн розповідають про досягнення економічного успіху для бідних країн, можна викласти наступним чином: «Робіть так, як ми вам кажемо (зараз), а не так як робили ми самі (свого часу), щоб досягти успіху». І це при тому, що сталого економічного розвитку досягають якраз ті країни, що йдуть своїм унікальним шляхом, а не діють за запропонованими конкурентами лекалами.

Важливість виробництва продукції для розвитку країн є актуальною і сьогодні, адже виробництво – це підмурівок, на якому тримається будь-яка економічна система.  Дійсно, у провідних економіках зростає відносна частка послуг у загальному обсязі виробництва. При цьому абсолютна кількість виробленої готової продукції не спадає, а то й зростає. І втрата індустріального (читай – виробничого) потенціалу обходиться надзвичайно дорого для цілих народів. А розплачуються за втрату виробництва майбутні покоління.

Ми самі маємо подолати проблему бідності у нашій країні, так само, як і проблему нерівності. А ось вчитися подолати бідність та нерівність краще у тих країн, хто менш за все хизується своїми досягненнями. Натомість ці країни спокійно працюють над добробутом власних громадян. Передусім це скандинавські країни – Данія, Норвегія, Швеція й Фінляндія.

У главі, присвяченій питанням праці, Ха-Юн Чанг легко доводить необхідність відмовитись від мислення стереотипами. Поширені думки, що люди з Півдня неабияк люблять байдикувати, а заробляє краще той, хто більше працює. Тепер зрозуміло, де знайти правильні відповіді на ці твердження. Втім, головне – зрозуміти, що економіка не є складною наукою. Варто лише спробувати нею цікавитись. З кожним наступним кроком вивчення економіки стає все легшим і все цікавіше стає опановувати її предметом. Загалом можна сказати, книга Ха-Юн Чанга комусь сподобається, а комусь – і ні.

Книга напевно сподобається, якщо: ви хочете розібратись в економічних питаннях, розуміння яких зазвичай здавалось вам недосяжним. Також вона сподобається тим, кому набридло, що розумники і розумниці, за якими таке знання зарезервовано, водять нас за носа все життя: від середніх класів школи до глибокої пенсії.

Книга не сподобається, якщо: ви не любите нарощувати інтелектуальні «м’язи» так само, як атлети це роблять зі справжніми м’язами. В результаті двадцяти хвилин читання «Економіки» Чанга щодня ви не станете навіть першорозрядником в економічних питаннях. Але позитивні зміни у своєму мисленні помітите і ви самі, і люди навколо вас. Також попереджаємо, що ця книга може стати потужною мотивацією до глибшого вивчення економіки – від проходження одного предмету на Coursera аж до отримання (другої) вищої освіти.

Для чого читати? Прочитайте цю книгу з тією ж метою, що читаєте й інші хороші книжки – отримати насолоду від читання, сюжету, цікавих анекдотичних історій та відсилань на визначні витвори мистецтва, які робить у своїй розповіді автор. І при цьому відкрийте для себе світ економіки та зростайте як особистість.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті