Захворіло у світі
5,360,841
Померло у світі
343,364
Вилікувалось у світі
2,145,643
Захворіло в Україні
20,986
Померло в Україні
617
Вилікувалось в Україні
7,108
Віртуальні – це реально: що означають для України нові правила ЄС щодо криптовалют

Віртуальні – це реально: що означають для України нові правила ЄС щодо криптовалют

Як оптимально провести імплементацію цих нововведень у нашій країні

Цей матеріал також доступний російською
Віртуальні – це реально: що означають для України нові правила ЄС щодо криптовалют
Фото: pixabay.com

Через кілька днів – 9 липня 2018 року – у Євросоюзі наберуть чинності нові правила для криптовалют. Вони визначають поняття «віртуальні валюти» і вводять нові зобов'язання для юридичних осіб – учасників ринку криптовалют. У ЄС документ неофіційно охрестили «П'ятою антивідмивною Директивою», спрямованою на посилення боротьби із відмиванням грошей. Як нові правила «торкнуться» України? Які обов'язки покладені на гравців галузі? На ці та інші питання для Mind підготував відповіді експерт сектора ITС BRDO Ігор Самоходський.

Що саме прийнято? 9 липня 2018 року набирає чинності Директива 2018/843/ЄС (офіційно була опублікована 19 червня). Ініціювала прийняття цих правил для сфери віртуальних валют Єврокомісія ще у 2016 році.

Всі члени ЄС повинні будуть забезпечити виконання нових правил до 10 січня 2020 року. Це кінцевий термін, тому значна частина країн почне застосовувати нові вимоги раніше.

У чому суть нових правил? Криптовалюти отримали офіційне визначення.

Біткойни та інші криптовалюти офіційно будуть визначатися в ЄС як віртуальні валюти.

Директива визначила поняття «віртуальні валюти» як «цифрове представлення вартості, не випущене або ж не гарантоване центральним банком або державним органом, яке необов'язково прив'язане до законодавчо закріпленої валюти і не має юридичного статусу валюти і грошей, але приймається фізичними або юридичними особами як засіб обміну, що може бути переданий, збережений і торгуватися в електронному вигляді».

Примітно, що Євросоюз визначає віртуальні валюти не через технічні властивості (наприклад, використання криптотехнологій), а через родові властивості. А ось та ж Білорусь пішла іншим шляхом: при визначенні криптовалют там прямо прив'язуються до використання технології блокчейн.

Очевидно, підхід ЄС до цього питання є більш коректним – провайдери послуг на ринку зобов'язані стати суб'єктами первинного фінансового моніторингу.

Відповідно до Директиви, біржі криптовалют і ряд інших професійних учасників ринку повинні стати суб'єктами первинного фінансового моніторингу. Він передбачає низку заходів, які включають в себе:

  • проходження спеціальної реєстрації;
  • нагляд за їхньою діяльністю з боку держоргану фінансового моніторингу;
  • ідентифікацію клієнтів;
  • перевірку походження коштів тощо.

Іншими словами, клієнти кріптовалютних бірж зіткнуться з тими ж процедурами фінансового моніторингу, що і в банках, фінансових установах та ін.

Що це означає для України? Описані зміни внесені до Директиви 2015/849/ЄС, імплементація якої вже передбачена Планом заходів щодо виконання Угоди про Асоціацію. Україна імплементує змінений законодавчий акт ЄС після його включення у відповідне доповнення. За наявною інформацією, відповідна Вербальна нота вже була відправлена ​​представництвом Євросоюзу Міністерству закордонних справ України. При цьому Україна має плюс три місяці до терміну імплементації членами ЄС.

Тобто, Україна має імплементувати нові правила щодо віртуальних валют до 10 квітня 2020 року.

BRDO провів аналіз нововведень ЄС та відповідних зобов'язань України в Зеленій книзі «Регулювання ринку криптовалют» (стор. 35-38). На наш погляд, процес імплементації Україною норм ЄС щодо віртуальних валют оптимально проводити у два етапи:

  1. Закріплення поняття «віртуальні валюти» в національному законодавстві і застосування регулювання до бірж криптовалют.
  2. Застосування регулювання до інших гравців ринку, що не обмінюють віртуальні валюти на фіатні.

Це вимагає внесення змін до закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».

Узгоджені дії держорганів щодо імплементації нововведень ЄС для ринку криптовалют створять зрозумілі прозорі умови для учасників ринку і стануть позитивним кроком для розвитку ринку криптовалюта.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті