mind
Сонце, море, податки: чим Болгарія приваблює бізнесменів
Спецпроект
Трансформації бізнесу

Сонце, море, податки: чим Болгарія приваблює бізнесменів

Докладно – про переваги ведення бізнесу саме у цій країні

Цей матеріал також доступний російською
Сонце, море, податки: чим Болгарія приваблює бізнесменів
Порт Бургас, Болгарія
Фото: pixabay.com

Вибираючи вигідне для себе та бізнесу розташування, підприємець насамперед хоче мінімізувати оподаткування й ризики, прагне спростити реєстрацію та вийти на нових клієнтів. Зрозуміло, український бізнес вже давно облаштувався на Кіпрі, отримав Е-residency в Естонії і просто переїхав до США. Всі звикли розглядати юрисдикції, які користуються великим попитом серед підприємців.

В умовах практичного застосування міжнародних стандартів по боротьбі з офшорами, особливо активного впровадження державами плану BEPS (Base Erosionand Profit Shifting) та концепції substance, а також глобального автоматичного обміну (CRS – Common Reporting Standard), бізнес переходить до роботи з податковими юрисдикціями зі зручним оподаткуванням, в яких місцеві банки проводять міжнародні платежі.

Mind нещодавно розбирався, чи варто бізнесменам звернути увагу на Латвію. Однією з привабливих юрисдикцій для таких цілей називають і Болгарію. Детальніше про переваги ведення бізнесу в цій країні Mind розповіла Вікторія Руссева, юрист міжнародної юридичної служби Interlegal.

Переваги Болгарії. Економічна безпека, розвинена сфера зовнішньої торгівлі, прив'язаність болгарської валюти до євро і відповідно стабільність курсу, заохочення інвестицій для розвитку бізнесу – все це стає визначальним фактором для вибору саме цієї країни як юрисдикції для ведення бізнесу в поточних умовах.

Болгарія підписала двосторонні договори про уникнення подвійного оподаткування з більш ніж 60 державами. У країні відсутній валютний контроль.

Болгарія не входить до переліку країн, операції з якими підпадають під правила трансфертного ціноутворення в Україні.

Болгарські компанії – одні з найдешевших в обслуговуванні у Європі. Процедура реєстрації компанії максимально проста і швидка. Не має потреби особистої присутності як при реєстрації компанії, так і при відкритті рахунку в банку Болгарії.

Загальні характеристики компаній. У Болгарії найзручнішою і часто використовуваною формою юридичної особи є товариство з обмеженою відповідальністю. Якщо засновником буде одна особа, компанія реєструється у формі товариства з обмеженою відповідальністю з одноосібним акціонером (болг. еднолічно дружество з обмежена отговорност – ЕООД). Ця ж особа управляє компанією.

Якщо ж акціонерів буде мінімум двоє, то компанія реєструється в формі товариства з обмеженою відповідальністю (болг. дружество з обмежена отговорност – ООД). У такому випадку призначення директора стає обов'язковим. Акціонерами компанії можуть бути юридичні та фізичні особи будь-якої національності.

Реєстр компаній відкритий – інформація про директора і засновників компанії доступна у онлайн-режимі. Концепція номінального володіння не закріплена на рівні закону.

Статутний капітал болгарської компанії може бути фактично не сплачений перед реєстрацією в повному обсязі, проте мінімум 70% потрібно фактично внести на рахунок компанії до закінчення реєстрації. По завершенні реєстрації сума статутного капіталу може бути використана в комерційній діяльності компанії.

Мінімальний розмір капіталу – 2 BGN, що відповідає одному євро.

Бухгалтерія та оподаткування. Кожна компанія зобов'язана вести бухгалтерський облік і подавати фінансову звітність в податкову службу.

Є можливість отримати сертифікат податкового резидентства (Taxresidence certificate), виданий Агентством по Доходам Болгарії (Revenue Agency) терміном на один рік. Процедура отримання такого – максимально проста, і займає до семи робочих днів.

У Болгарії один з найнижчих податків на прибуток компаній – 10%. Загальна ставка ПДВ – 20%.

Однак для компаній, що ведуть діяльність у сфері міжнародних перевезень вантажу, поставок товарів, пов'язаних з міжнародним транспортом, ставка ПДВ – 0%.

Податок на виплату дивідендів становить всього 5%. При цьому можливе застосування ставки 0%, якщо виплата відбувається на материнську компанію, зареєстровану в ЄС.

Банківський рахунок. Для болгарської компанії, в тому числі з засновником-нерезидентом, є можливість відкрити рахунок у болгарському банку. Місцеві банки дозволяють віддалено управляти рахунком, працювати з іноземними валютами, зокрема, з доларом. Банківський моніторинг залежить від валюти операції і контрагентів – якщо менеджеру не до кінця ясна операція, можуть запросити документи по платежу.

Виходячи з вищевикладеного, слід зробити висновок, що болгарські компанії можуть стати зручним інструментом ведення бізнесу в сучасних реаліях. Причому, у порівнянні з іншими податковими юрисдикціями вони недорогі і зручні в обслуговуванні.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті