Втеча інвесторів: чому гривня не обвалиться від масового продажу українських ОВДП

Втеча інвесторів: чому гривня не обвалиться від масового продажу українських ОВДП

Чого чекати від валютного курсу на тлі таких подій

Втеча інвесторів: чому гривня не обвалиться від масового продажу українських ОВДП
Фото: pixabay

За минулий тиждень нерезиденти продали ОВДП України на 1,2 млрд грн. Ця інформація викликала певне занепокоєння у фінансових колах з приводу того, що можна очікувати стрибкоподібного відтоку валютних коштів з країни. Економіст IMF Group Ukraine Володимир Жук спеціально для Mind проаналізував цю статистику та стверджує, що підстав для паніки поки що немає.

Перш за все, потрібно визначитися з термінами. ОВДП – облігації внутрішньої державної позики. Національний банк України продає або купує облігації внутрішніх державних позик на фондовому ринку для регулювання ліквідності банківської системи та підтримання стабільності гривні.

При недостатній ліквідності ми викуповуємо облігації внутрішніх державних позик або надаємо банкам кредити під забезпечення цих цінних паперів. Задля скорочення надлишкової ліквідності в системі ми продаємо облігації внутрішніх державних позик зі свого портфеля учасникам фондового ринку.

Інвестиції в ОВДП мають свої плюси: вони не оподатковуються податком на прибуток і податком на доходи фізичних осіб. З таких доходів доведеться платити тільки військовий збір 1.5%. Аналітики часто порівнюють дохідність ОВДП та банківських депозитів. Це особливо стає актуальним, оскільки останніми роками відсоткові ставки за депозитами продовжують впевнено зменшуватись, і з доходів по депозитам необхідно додатково платити 18% ПДФО. Доходи ж по ОВДП з 1 січня 2017 року не обкладаються ПДФО. Додатковим плюсом інвестицій в ОВДП є те, що вони повністю гарантовані державою, в тому числі й відсотки.

Якщо говорити про недоліки, то завжди присутні ризики реструктуризації зобов’язань держави. При цьому, варто зазначити, що останнім часом будь-які реструктуризації проходять вигідно для вкладників.

Повернемося до новини про нерезидентів та 1,2 млрд грн. Найголовніше, що потрібно сказати: продаж нерезидентами ОВДП на 1,2 млрд грн призвів до невеликого зростання курсу долара, тому що нерезиденти, як правило, при продажу такого активу виводять гроші з країни. Це нормальна практика. Очікується, що наступного тижня гривня зміцниться, тобто буде так званий «відкат». 

Чи можна трактувати цю новину як негативний фактор при інвестуванні в Україну? Мовляв, «інвестори виходять». Відповідь однозначна – ні. Наприклад, на 27 липня нинішнього року нерезиденти мають 8,7 млрд грн в ОВДП. Ще тиждень тому цей показник сягав 9,9 млрд грн.

При цьому на початку року – 5,2 млрд грн.

На 22 березня 2018 р. – 14,6 млрд грн.

На 3 травня – 11,8 млрд грн.

На 8 червня – 10,3 млрд грн.

Це нормальна практика, коли інвестор виводить гроші, тому що це його кошти і його інвестиції. Ми ніколи не зможемо знати реальну інформацію, чому саме інвестор так чинить у даному випадку. Якщо у вас є певний проект, який вимагає додаткових вкладень – ви шукаєте, з якого джерела можете «вийняти» ці кошти. Підраховуєте втрати та потенційний прибуток – і приймаєте рішення.

Тому, казати, що «Україна не приваблива для інвестицій» на базі минулого тижня – безпідставно і більше пасує для порожніх політичних закликів опозиції перед виборами. Для більш зваженої та аргументованої позиції необхідно дивитись на більший масив даних, ніж один тиждень.

На базі звітності НБУ можна побачити обсяги ОВДП, які мають нерезиденти. На графіку відображені ОВДП на руках нерезидентів за 2018 рік (дані  по 27 липня 2018 року). Важливо (!) – його потрібно читати справа наліво, тобто січень – праворуч, липень – ліворуч.

Втеча інвесторів: чому не слід боятися масового продажу українських ОВДП

*Читати справа наліво

Як бачимо з графіку, попри продаж облігацій минулого тижня нерезиденти мають на руках більше, ніж мали на початок року.

Якщо уявити, що інвестор купував ОВДП на початку року при курсі 28 грн за долар, а виходить зараз при курсі 26 грн – то це дуже цікава інвестиційна стратегія, яка принесла свої прибутки.

IMF Group of Ukraine робила свій прогноз курсу на 2018 рік і згідно цього прогнозу інвестор має можливість заробити навіть на ОВДП, тому що зміцнення гривні влітку 2018 року – очікувано.

Між іншим, дані за 2017 рік надають дуже цікаву інформацію: влітку 2017 року нерезиденти не мали на руках ОВДП.

Чи можна було рік тому казати, що з України тікають інвестори? Політикам – так, економістам – ні. ОВДП – це інструмент, яким користуються держави всього світу.

Втеча інвесторів: чому не слід боятися масового продажу українських ОВДП

Тому, з огляду на вищесказане, потрібно зазначити, що дані минулого тижня про те, що «нерезиденти продали 10% свого портфелю ОВДП» – не є сенсацією чи певним «чинником», що повинен обов’язково вплинути на інших інвесторів.

Тим більше, Україна у 2018 році заплатила за борговими зобов’язаннями $4,2 млрд. Те, що продали нерезиденти на минулому тижні, – це всього лише 1% від суми погашення.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло