mind
Небачені барви менеджменту: що таке бірюзові організації

Небачені барви менеджменту: що таке бірюзові організації

Та за якими законами вони працюють

Цей матеріал також доступний російською
Небачені барви менеджменту: що таке бірюзові організації
Фото: pixabay

Останні роки бірюзовий колір актуальний в модних трендах не лише дизайну одягу та інтер’єру, але й менеджменту. З початку 2010-х почали говорити про організації новітнього типу, що переважатимуть в недалекому майбутньому – бірюзові організації. Такі компанії базуються на інших принципах особистої та економічної взаємодії, орієнтовані на самореалізацію та горизонтальні зв’язки, відповідають духу четвертої промислової революції. У чому полягають їхні особливості, спеціально для Mind пояснює Володимир Ломійчук, СЕО SalesCapital AG Ukraine.

Більшість нових форм професійних стосунків, які ми спостерігаємо останні десятиріччя, є передвісниками епохи «бірюзового менеджменту» – різні види фрилансу, проектна зайнятість, гнучкі графіки, робота поза офісом із різних куточків світу, організація робочого процесу так, що можна посеред робочого дня пограти в теніс чи сходити на йогу. То в чому ж особливості бірюзових організацій і чи є неминучим їх наступ на business as usual?

Менеджмент кольорів веселки. Назвам різних типів взаємодій в організаціях відповідно до кольорів ми зобов’язані теорії спіральної динаміки. Згідно з цим підходом, кожен етап розвитку окремої особистості, людства чи організації виражається за допомогою певного кольору. На перших щаблях розвитку організації є менш зрілими та ефективними. Від етапу до етапу відбувається еволюція, яка найбільш показово виражається через зміну владних відносин в організації. Так, на червоному етапі сильний лідер використовує фізичну силу, щоб домінувати. На наступному, синьому етапі, для якого характерна зосередженість на відтворенні традиційних порядків та ідеології, лідер намагається втримати статус-кво. Сучасний та звичний нам помаранчевий етап тримається на конкуренції та прагненні до успіху. Саме на цьому етапі відбувається розквіт підприємництва та вільного ринку.

У другій половині ХХ сторіччя виникає зелений менеджмент, побудований на гармонійних взаємовідносинах у колективі, проте його низька продуктивність не дає йому стати домінуючим у помаранчевому суспільстві. І от, нарешті, з’явилися бірюзові організації, які взяли найкращі риси попередніх двох етапів та привнесли в них новий зміст.

Три відтінки бірюзового. Якщо символом помаранчевої організації може бути Уолл-стріт, а зеленої – Грінпіс, то щодо бірюзової ще рано говорити про щось конкретне. Наразі ознаки «бірюзовості» можна знайти в різноманітних сферах бізнесу. Таких ознак виділяють багато, тож спробуємо окреслити найбільш визначальні з них.

1. Самоуправління. У бірюзових організаціях усі члени команди беруть участь в управлінні, таким чином ці організації є самокерованими. Тут немає чіткого планування, натомість проводяться внутрішні консультації. У таких командах відбуваються загальні наради, на яких вирішуються актуальні поточні та перспективні питання. Навіть питання розширення штату –  у компетенції колективу. Співробітники разом вирішують, чи потрібен новий працівник, та проводять групову співбесіду. І так, члени команди самі обирають роботу для виконання, охоче беруть на себе відповідальність та не мають формальних посадових інструкцій. До того ж вони самі можуть визначати розмір своєї платні. Жоден менеджер у світі не володіє всіма необхідними знаннями навіть для рішення нескладних завдань. Тому керівник у бірюзовій компанії, наче британська королева: виконує представницьку роль для зовнішнього світу.

Цікавим прикладом впровадження самоуправління є каліфорнійська компанія Morning Star, яка стала найбільшою у світі компанією з обробки томатів. На підприємстві немає менеджерів, проте є запроваджений інститут самоврядування. В основі розробленого підходу лежить ідея, що людям не потрібно говорити, як і що робити на робочому місці, адже якщо вони здатні приймати раціональні рішення у своєму особистому житті (такі як купівля будинку або оформлення банківської позики), значить, вони можуть приймати розумні та ефективні рішення й на робочому місці. Працівники Morning Star самі знаходять зручні форми взаємодії із клієнтами та самі вирішують, чи варто придбати нове обладнання. У цій компанії немає відділу досліджень і розробок, проте кожен працівник компанії є потенційним носієм інновацій. У 2017 році Morning Star заробила понад $900 млн, отже, ефективність підтверджується цифрами.

2. Неформальність та унікальність атмосфери. У таких командах людей заохочують до самовираження, і не лише професійного, а й особистого. Оскільки тут немає формальних посад, то немає і статусних кабінетів. Облаштування офісу – знов-таки компетенція всього колективу, усі можуть привносити в інтер’єр щось своє. Звичайно, тут відсутній дрес-код і не існує корпоративних заходів, обов’язкових для відвідування. На робоче місце в бірюзовій компанії можна брати із собою дітей, а у деяких – і домашніх улюбленців, щоб працівники відчували себе на роботі як вдома.

Багато компаній намагаються урізноманітнити атмосферу робочого середовища. Навіть у банках на Уолл-стріт практикують заняття з медитації. Проте такі практики там розглядаються як доповнення, відокремлене від справжньої роботи. У бірюзових організаціях споглядальні практики можуть бути частиною робочого процесу.

3. Досягнення вищої мети як самореалізація. Бірюзові компанії виникають зі зміною самого суспільства, його цінностей та установок. Для таких компаній мета їхньої діяльності – не прибуток чи абстрактна місія компанії. Власне те, що спонукає працівників працювати ефективно та брати відповідальність на себе, – їх прагнення досягти вищої мети організації, одночасно реалізуючи в цьому особисті амбіції. Наприклад, у компанії Patagonia, що виготовляє одяг для активного відпочинку, піклуються про довкілля більше, ніж про прибуток. Організація притримується згубної з погляду помаранчевих прагматиків стратегії. Їхній одяг створений так, щоби прослужити якнайдовше, а зіпсований одяг вони приймають, ремонтують та реалізують повторно. Це мало б зменшити їхні фінансові обороти, проте все навпаки.

Навіть такий священний для помаранчевих ресурс, як унікальні конкурентні переваги, бірюзові готові відкрито розповсюджувати. Так робить успішна голландська служба медичного догляду Buurtzorg, керівник якої написав книгу про способи роботи та методи її організації. Такий підхід демонструють також усі, хто сповідує політику відкритого коду та культуру Creative Commons, серед яких всесвітньо відомі успішні проекти Mozilla і Linux.

Чи пасує цей колір вам? У бірюзових організаціях працюють розвинені творчі особистості, які прагнуть до самореалізації. Такі команди є дуже креативними, саме вони пропонують інноваційні продукти. Рівень довіри в таких організаціях настільки високий, що тут дуже рідко можуть виникати конфлікти. Питання мотивації для працівників у бірюзовій організації зовсім неактуальне. Проте запровадити таку систему взаємовідносин вдається небагатьом, і здебільшого в невеликих колективах. У вітчизняних умовах за нинішньої економічної ситуації та наявної бізнес-культури доречність побудови бірюзової організації залежить від багатьох факторів.

Найбільш доречні бірюзові організації – в креативних індустріях, адже такі компанії пропонують ринку результати своєї творчості. Бірюзовою є dream-team для ІТ-стартапа, кожен член якого максимально зацікавлений у розвитку та реалізації спільної ідеї. Також це ідеальний формат роботи організацій громадянського суспільства. Якщо говорити загалом про нововведення в будь-якій галузі – від сільського господарства до освіти, нові бірюзові організації сприятимуть створенню інноваційних продуктів. Також принципи роботи бірюзової організації можуть бути запроваджені в окремих структурних підрозділах традиційних помаранчевих підприємств, зокрема тих, що мають справу з креативністю та інноваціями.

Незважаючи на те, чи ви є прихильником бірюзових організацій, або, навпаки, притримуєтесь більш традиційних підходів до ведення бізнесу, вам доведеться прийняти той факт, що саме за бірюзовими організаціями майбутнє. Помітно, що велика частина молодих спеціалістів (зокрема і в Україні) не бажають працювати так, як це робили їхні батьки. Тож якщо ви хочете створити енергійну та творчу команду, вам доведеться залучити людей із бірюзовим типом мислення, забезпечити їм комфортні умови роботи та надати максимальну свободу для самовираження і активних дій.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті