Україна-2024: якою вона буде?

Україна-2024: якою вона буде?

Варіанти розвитку країни виходячи з різних економічних сценаріїв

Этот материал также доступен на русском
Україна-2024: якою вона буде?
Фото: DR

Напередодні парламентських і президентських виборів питання ймовірного подальшого шляху нашої держави – напевно, найголовніше на порядку денному. Адже вибори – це завжди вікно можливостей і шанс змінити курс розвитку країни. У той же час обіцянки політиків, як правило, не тотожні можливостям для їхньої реалізації. І ці можливості завжди обмежені економічними показниками розвитку країни. Економіст Данило Монін змоделював розвиток державних фінансів до 2024 року.

За основу були взяті три сценарії:

  1. Базовий поточний. Він передбачає збереження поточних політик з управління державою і слабке зростання інвестицій.
  2. Ліберально-інвестиційний з виходом на зростання ВВП у 7% на рік. Він передбачає запуск ПнВК з 2020 року, запуск пенсійної реформи з 2021 року, враховуючи зростання іноземних інвестицій. Обмеженням цієї моделі є рівень державних витрат, не менший, ніж у базовому варіанті розвитку, а також дефіцит бюджету не більше 2–2,5% ВВП.
  3. Ліберально-інвестиційний з виходом на зростання 10% ВВП на рік. Моделювалися ті ж реформи, що і у варіанті 2, але оцінювалася можливість за наступний виборний цикл лібералізувати економіку і знизити рівень доходів держави до 29% ВВП (зниження на 10% ВВП).

Зростання ВВП,%

Україна-2024: якою вона буде?

Основні результати моделювання:

1. Номінальний ВВП зросте до рівня 7,2 трлн грн у базовому сценарії, до 8,2 трлн грн – у сценарії «зростання 7% ВВП» і до 9,5 трлн грн у сценарії «зростання 10% ВВП». У доларовому відношенні це складе ($189 млрд, $265 млрд і $308 млрд відповідно)

ВВП, $ млн

Україна-2024: якою вона буде?

2. Як показує статистика України та інших країн, зростання економіки породжує приріст іноземних інвестицій. А без зростання зовнішніх інвестицій з негативним торговим балансом наша країна буде схильна до девальвації, керованої НБУ, і курс гривні до 2024 року в базовому сценарії може опуститися до рівня 39–40 грн/$. Зростання іноземних інвестицій зупинить девальвацію, і прогнозний курс за цим сценарієм до 2024 року складе 31–33 грн/$.

Залежність приросту ВВП й іноземних інвестицій, $ млрд

Україна-2024: якою вона буде?

3. Базовий сценарій розвитку фактично не має можливостей для лібералізації, оскільки базові доходи бюджету прогнозовано знижуватимуться приблизно зі швидкістю 0,5% ВВП на рік. Це пов'язано, перш за все, з падінням неподаткових надходжень, доходів від ренти корисних копалин і акцизів. У той же час моделювання показало, що в структурі ВВП також падатимуть витрати на обслуговування боргу та соціальні витрати, що дозволяє навіть в базовому сценарії балансувати бюджет.

Доходи і витрати,% ВВП, базовий

Україна-2024: якою вона буде?

4. Податок на виведений капітал, у разі прийняття політичного рішення, може бути запущений з будь-якого року, але в перший рік держбюджет отримає дефіцит у розмірі 2,3–2,5% ВВП, при зростанні економіки на 4% ВВП (в розрахунках з 2020 року). А запуск пенсійної реформи може відбутися з 2021 року з поступовою ліквідацією ЄСВ.

При цьому в разі виходу на зростання економіки в 7% і утриманні рівня держвидатків не нижче, ніж у базовому сценарії, можливо знизити ЄСВ з 22% до 10% протягом 2021–2024 років (19%, -16%, -13%, -10 %). При виході економіки на зростання 10% на рік можна завершити пенсійну реформу до 2024 року, повністю ліквідувавши ЄСВ (19%, -14%, -7%, -0%) і перевівши виплату всіх пенсій на державний бюджет. При цьому рівень держвидатків опуститься нижче позначки 30% ВВП.

Доходи і витрати, зростання ВВП на 7%

Україна-2024: якою вона буде?

Лібералізація економіки в сценарії виходу на зростання 7% ВВП.

Доходи і витрати, % ВВП

Україна-2024: якою вона буде?

Лібералізація економіки в сценарії виходу на зростання 10% ВВП.

5. Гідні пенсії можна платити, лише перезапустивши зростання економіки, а також ввівши інструменти власного накопичення. При цьому підтримка громадян, які перебувають на солідарній системі, проводитиметься ще понад 30 років. Чим вищим буде зростання економіки, тим швидше збільшуватимуться пенсії.

Пенсійні витрати, $ млн

Україна-2024: якою вона буде?

6. Державний борг знижуватиметься. Це показують усі сценарії розвитку. При активному зростанні економіки він буде знижуватися швидше. Тому до 2024 року можливе скорочення держборгу нижче рівня 40% ВВП.

Держборг, % ВВП

Україна-2024: якою вона буде?

7. Якщо не змінити економічну політику, то будь-яка криза жорстко битиме по економіці та добробуту громадян. При реалізації інвестиційно-ліберального сценарію кризи переноситимуться легше, оскільки прибутковість економіки буде вищою, а податок на виведений капітал виконуватиме роль «подушки». Бо доходи за цією статтею в кризу лише зростатимуть (кошти замість інвестицій виводитимуться на споживання).

8. Зростання середньої зарплати сильно залежить від сценаріїв. Так, у базовому сценарії до 2024 року середня зарплата зросте з $315 до $445 на місяць, а при реалізації сценаріїв, які передбачають зростання економіки, до 2024 року можна очікувати середню зарплату на рівні $650–750.

Середня зарплата, $

Україна-2024: якою вона буде?

Консолідований бюджет в американських стандартах у сценарії виходу на зростання 7% виглядатиме так:

Україна-2024: якою вона буде?
Україна-2024: якою вона буде?

Доходи і витрати держави зростатимуть на 180–220 млрд грн на рік. А пенсійні витрати до 2024 року вийдуть на рівень 674 млрд грн (з 345 млрд у 2018 році).

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті