Тест на стійкість: як «кермувати» економікою України в умовах пандемії

Тест на стійкість: як «кермувати» економікою України в умовах пандемії

І чому ми увійшли в рецесію раніше від решти світу

Этот материал также доступен на русском
Тест на стійкість: як «кермувати» економікою України в умовах пандемії
Фото: pixabay

Пандемія коронавірусу COVID-19 стала справжнім випробуванням не лише для системи охорони здоров'я по всьому світу, а й для глобальної економіки. Ринки вже відреагували падінням ключових індексів, уряди провідних держав поспіхом переглядають свої стратегії, а громадяни формують «подушку безпеки» з медикаментів, грошей і продуктів першої необхідності залежно від матеріальних можливостей і стійкості нервової системи.

Україні теж не вдасться залишитися осторонь подібних потрясінь. До чого готуватися фінансовій владі та що слід зробити вже зараз, спеціально для Mind пояснює економіст Данило Монін.

Події, які ми зараз спостерігаємо, мають всі ознаки світової економічної кризи. І хоча на неї чекали вже останні 2–3 роки, ніхто не міг припустити причину, з якої вона розпочнеться. Тепер же коронавірус, що прийшов з Китаю, змушує всі країни здригатися від страху і з невпевненістю дивитися в завтрашній день.

Саме ця невпевненість і глобальні загрози змушують людей вчиняти дії, зазвичай не властиві їм за спокійнішої ситуації. Тому криза – це не лише проблеми, а й можливості поглянути на своє життя і країну по-іншому.

Чого чекати світу?

Вочевидь, світ серйозно перетрясе. Адже навіть попри безпрецедентні заходи з локалізації вірусу – він продовжує поширюватися. І є велика ймовірність того, що нам доведеться звикнути до нової інфекції, як ми звикли до грипу. І жити в цій новій реальності, з урахуванням тривалого інкубаційного періоду і простоти поширення.

Це тривала історія, яка вплине на всю світову економіку.

Загроза зараження і дії держав, які вводять карантин на частині або по всій своїй території, гальмуватимуть і переінакшуватимуть усі бізнес-процеси. Постраждають у першу чергу країни з розвиненою сферою туризму та авіаперевезень.

Світ зіткнеться з безпрецедентним скороченням споживання енергоресурсів, що вже обвалило ціни на них. Яскравий приклад – реакція нафтових котирувань на рішення президента США Дональда Трампа «ізолювати» Штати від європейців. Станом на 12 березня ф'ючерси на Brent на лондонській біржі ICE Futures торгувалися по $34,22 за барель, впавши в ціні на 4,4%, а ціна ф'ючерсів на WTI знизилася на 4,2% – до $31,60 за барель.

Один із ризиків – невиконання бюджетів практично всіх країн. Тому дефолти – як корпоративні, так і державні – цілком вірогідні.

До чого готуватися Україні?

На жаль, Україна підійшла до світової кризи в ситуації спотворення економічних процесів. Викликано це тією політикою, яку провадили НБУ та Мінфін, та й в цілому уряд, який усі сили скеровував на боротьбу з тіньовою економікою, не розуміючи, що вона – теж частина реальної економіки. Підсумок не забарився: уже в січні, на п'ятий місяць роботи фінансово-економічного блоку Кабміну, економіка країни без жодної глобальної кризи пішла в рецесію.

Оголошений по Україні 11 березня карантин ще більше загальмує економічні процеси. Сильно постраждає сфера послуг і торгівля. Тому з великою ймовірністю Україні слід готуватися до рецесії економіки на весь 2020 рік.

Така ситуація вимагає консолідації всіх державних інститутів і формування антикризового плану дій на найближчі три роки. Природно при цьому повинні бути змінені методики роботи Національного банку, Міністерства фінансів та інших відомств.

Що необхідно зробити для порятунку економіки?

Курс національної валюти, очевидно, повинен бути керовано девальвований до рівня 27–28 грн/$. Це різко зменшує ризики невиконання бюджету і збільшує стійкість держави. Національному банку необхідно піти від мети 5% інфляції і спромогтись утримати ситуацію контрольованою. А прем'єр-міністру – саме час замислитися над зміною парадигми економічного розвитку і сформувати стимулюючі заходи.

Є ще одне завдання: виплати за зовнішніми запозиченнями України, взятими в період каденції міністра фінансів Наталії Яресько. За тиждень вартість цих зобов'язань обвалилася на 40%.

Тест на стійкість: як «кермувати» економікою України в умовах пандемії

І зараз – найкращий час, аби провести реструктуризацію цих боргів у звичайні процентні зобов'язання.

А в цілому – суспільству і владі необхідно зберігати спокій і здоровий глузд.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті