Захворіло у світі
6,340,811
Померло у світі
378,266
Вилікувалось у світі
2,725,627
Захворіло в Україні
24,340
Померло в Україні
727
Вилікувалось в Україні
10,078
Маски-шоу-синдром: як вижити після обшуку

Маски-шоу-синдром: як вижити після обшуку

І вберегти підлеглих від сніданку зі слідчим

Цей матеріал також доступний російською
Маски-шоу-синдром: як вижити після обшуку
Фото: УНІАН

Зазвичай вважається, що найскладніше – це пережити обшук. Компанії та юристи, що пройшли через декілька «кіл пекла», вважають, що найцікавіше починається після візиту правоохоронців. Денис Овчаров, партнер, керівник практики захисту бізнесу Lavrynovych & Partners Law Firm, розповів Mind, що важливо оперативно зробити для захисту бізнесу.

Уявіть собі: ніч п'ятниці, тільки-но закінчили складати протокол обшуку, опера не поспішаючи пакують техніку і документи, втомлені співробітники з сумом блукають офісом. Десь метушиться адвокат зі своїми зауваженнями про хід обшуку, а у вас тільки одна думка: «Що далі? З ким би домовитися, щоб все швидше закінчилося?» Ось уже й зустрічі призначені на суботу, все пишуть, пропонують домовитися, знають чарівні кабінети, де все вирішують... Ну, а що вирішувати? Працював-працював, а тут раптом прийшли і все винесли... Це типова історія тих, хто щойно пережив маски-шоу. Пропоную вам свій алгоритм виживання в такій ситуації.

1. Не розбігатися. Як би ви не втомилися, як би не скиглили ваші співробітники, дуже важливо відразу після обшуку зібрати всіх докупи. Обшук – це битва, яка без втрат не буває. У цей день немає поважних причин покинути територію офісу раніше за керівника.

2. Розкажіть вашим співробітникам, що це було. Хто приходив, з якого приводу, що шукали і знайшли. Зазвичай тільки одна людина знає цю інформацію, і це той, хто отримав ухвалу суду на обшук. Решта ж тільки здогадуються. Часто олії у вогонь підливають опера. І тоді привід візиту здається екзотичним і виправданим. Наприклад, шукаємо гроші Януковича, педофіла, терориста або російського шпигуна, а офіційний привід – тільки точка входу для боротьби зі злом.

3. З'ясуйте, свідками вилучення якого майна є ваші співробітники. Нерідко обсяг фактично винесеного з офісу відрізняється від того, що потрапило до протоколу обшуку. Забудькуватість слідчого часто проходить на межі з крадіжкою майна. Особливо це стосується особистих речей співробітників, зокрема й грошей. Важливо зафіксувати обставини вилучення майна. Наприклад, ноут був на столі, а потім зник, або недорахувалися грошей в гаманці тощо. Якщо відразу після обшуку не провести аудит того, що вилучено законно, а що вкрадено, зробити це пізніше буде вкрай складно. А знайти крайніх – тим паче.

4. З'ясуйте, свідком яких незаконних дій є ваші співробітники. Наприклад, когось примушували давати показання, погрожували застосуванням насильства, необґрунтовано псували майно тощо. У перші години після візиту гостей свавілля чітко фіксується в пам'яті. Пізніше погане має властивість забуватися.

5. Дайте завдання вашому адвокату негайно відреагувати на порушення прав ваших підлеглих. Наприклад, виклик 102 і подальші вимоги складати протокол огляду місця події. Допомога в написанні скарг, заяв і пояснень і їх фіксація. Справа в тому, що на наступний день є велика ймовірність того, що ваш вчорашній ображений працівник уже нічого не захоче і претензій ні до кого не матиме. А якщо йому все сподобалося на обшуку, то про які порушення його прав може йти мова?

6. З'ясуйте, з ким правоохоронці «розмовляли» і кого запросили до себе на чай. Ми рекомендуємо скласти список осіб, з якими була або буде комунікація, а також приблизний обсяг інформації, що їх цікавила і була передана правоохоронцям. Якщо були виписані повістки на допит, ми рекомендуємо зібрати їх для аналізу законності вручення, а також негайно підписати договори про правову допомогу з особами, які цікавлять правоохоронців. Якщо ви це не організуєте, то вже в понеділок ваші співробітники самостійно будуть снідати з операми.

7. Будь ласка, повідомте вашим співробітникам план подальших дій. Як працюватимемо з понеділка? Як компанія ставитися до звинувачень? Що збирається робити для захисту своїх співробітників? Хто поверне їм особисті речі, вилучені під час обшуку? Як збирається себе захищати в публічній площині?

8. Якщо у вас вже є піар-стратегія захисту бізнесу, залучіть своїх співробітників до її реалізації. Це може бути інтерв'ю, пост у ФБ або будь-яка інша активність, яка розкриє нарив правоохоронної системи. До слів адвокатів і власників бізнесу громадськість налаштована скептично. Нам вже давно ніхто не вірить.

9. Наріжте завдань вашому адвокату. Чим швидше ви погодите план дій, спрямованих на відновлення працездатності компанії, тим швидше почнеться реалізація стратегії захисту. Кримінальні провадження не повинні заважати вам заробляти.

10. І головне: відстороніться від негативних емоцій і ввімкніть логіку. Опануйте себе. Наприклад, не потрібно бігати по всьому Києву з бажанням «повирішувати» питання. Вже незабаром ви побачите, що не так і страшно пережити маски-шоу. Адже обшук – ознака успіху і краш-тест бізнес-процесів. Він робить бізнес стійким, а вас сильнішим і витривалішим. І навіть якщо у вас загнеться цей бізнес, то наступний буде набагато могутніше і прибутковіше. Важливо не боятися приймати рішення під час кримінального переслідування.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті