Захворіло у світі
164,342,171
Померло у світі
3,406,543
Вилікувалось у світі
144,318,293
Захворіло в Україні
2,160,095
Померло в Україні
48,469
Вилікувалось в Україні
1,882,344
Як позбутися шкідливих звичок

Як позбутися шкідливих звичок

І напрацювати корисні без знущання над собою

Этот материал также доступен на русском
Як позбутися шкідливих звичок

Ранкова кава з цигаркою і вечірні посиденьки перед телевізором. Перекуси у фастфудах і гортання стрічки соцмереж аж поки телефон не випаде з рук. Усе це – погані звички, які ми без особливих зусиль практикуємо майже щодня. Це наша рутина, яку «ніжно плекаємо» то байдужістю, то лінощами, а то – слабкістю.

Аж ось настає момент просвітлення, і ми вирішуємо з цією рутиною боротися. «Закусуємо» каву сніданком, ідемо ввечері на прогулянку, обідаємо салатом і, зрештою, наважуємось відкласти телефон поки ще не задрімали. Раптом наш мозок щось запідозрює: ці дії вимагають зусиль, вони – осмислені і продумані. Мозок думає, що він покараний і, ніби підліток, намагається цьому протистояти. У такі моменти контроль належить вашій мотивації. Це вона повинна взяти на себе роль дорослого й пояснити мозкові: так нам усім буде краще. Спочатку складно, але потім – точно краще.

Приблизно так відбувається процес зародження здорових звичок 

Одноразові дії не переважать тривалий досвід «плекання» згубної, але такої зручної, рутини. Точкові гасіння пожеж, якими ми часто займаємося, намагаючись позбутися кількох зайвих кілограмів чи виспатися протягом завального тижня на роботі, – не діють. Вони більше схожі на муки чи покарання і викликають лише одну думку: «Колись це має закінчитися».

Але секрет ефективності здорових звичок – не в тому, хто зі знаменитих людей їх має чи скільки вони коштують. Увесь секрет в тому, що вони – звички. Тобто, певний стиль поведінки, який стає вашою реальністю, буденністю, рутиною. До речі, за результатами досліджень, звичка формується протягом 21 дня.

Саме той момент, коли ви не замислюєтеся, відмовляючись від чогось шкідливого чи роблячи щось корисне, і є моментом народження звички. Моментом «краще», про який мотивація розповідала мозкові-підлітку.

Розглядаючи певну дію як свою звичку, ви більше не сприймаєте її як покарання. Адже вона стає органічною частиною вас. Що для цього потрібно? Бажання. Ага. Ось так непросто жити. Але ми з вами дорослі й маємо розуміти, що казки – це казки. І всі мотиваційні книги, палкі промови й навіть заряджена вода не допоможуть вам змінитися, якщо ви самі цього не захочете.

Можна робити навіть найненависнішу справу, якщо знайти натхнення 

Не шукайте вид спорту, що спалить найбільше калорій, шукайте вид спорту, який вас надихатиме. Замість шуму телевізора спробуйте засинати під звуки, що вас заспокоюють. Не треба виходити на прогулянку, бо так радять, йдіть гуляти, аби поспілкуватися з друзями, помріяти. Зрештою, просто побачити, у якому районі живете.

Цілі теж допомагають 

Нагадуйте собі частіше, чому ви це робите, і щоразу себе хваліть. Люди рідко кидають палити тому, що їхній улюблений футболіст не палить. Люди кидають палити, бо хочуть жити довше, краще відчувати запахи, мати більшу витримку.

Виділіть для себе всі цілі, яких досягнете, змінивши свої звички, навіть найдрібніші. Під настрій обирайте якусь і надихайтеся нею.

Радійте кожній своїй перемозі: лягли раніше, викурили на одну цигарку менше, прийшли на тренування тощо. Це не дріб’язок. Це ваші зусилля. Зусилля того самого мозку-підлітка, котрий починає йти назустріч. Підтримайте його, доведіть, що цінуєте, заохотьте намагатися ще. Інакше нічого не вийде. Сварити себе за те, що зробили недостатньо, будете на пізніших етапах. Спочатку ж цінуйте кожну спробу, навіть якщо вона невдала.

У житті нам доводиться робити багато небажаних речей. То батьки змушують вчити уроки, то керівництво вимагає щось «тут і зараз». Але ми в себе одні, нам із собою треба стати найкращими друзями. І чергове силування цьому не допоможе. Запитайте в себе, чого по-справжньому хочете, що буде корисним. А тепер змінюйтеся відповідно до цього. Адже найкорисніша звичка – це турбота про себе.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті