Коронавірус в Україні: keep calm and manage your health

Коронавірус в Україні: keep calm and manage your health

Чому паніка небезпечніша за сам вірус і як з нею боротися

Этот материал также доступен на русском языке
Коронавірус в Україні: keep calm and manage your health
Фото: pixabay

Міжнародний валютний фонд оголосив, що виділив $50 млрд для екстреного фінансування країн, що постраждали від коронавірусу. В цілому навколо цього захворювання і епідеміологічної ситуації, пов’язаної з ним, багато панічних настроїв.

Сімейний лікар, засновник першої клініки біохакінгу в Східній Європі «SQLAB – клініка для здорових» Святослав Ханенко розповів Mind про те, як з цією панікою боротися, і чому вона небезпечніша для українців, ніж сам вірус.

Економічну кризу, яку викликав коронавірус, уже порівнюють з кризою 2008 року та з кризою доткомів. Внутрішні питання кожної людини і реакція на зовнішні чинники сильно впливають на все суспільство. Великий інформаційний шум, створений навколо нового вірусу, не допомагає вирішувати проблему, навіть більше – він націлений на соціальну стурбованість і паніку.

У момент написання цієї колонки з'явилася новина про перший в Україні підтверджений випадок зараження коронавірусів. Тобто тепер і наша країна опинилася на порозі загальносвітової паніки.

Що ж робити?

Як доктор, я глибоко переконаний: для того щоб боротися з новою глобальною проблемою і не піддаватися деструктивній паніці, людина повинна краще знати і розуміти себе, можливості та схильності свого організму.

Пізнання себе і безперервна робота над собою, проходження програми з поліпшення свого здоров'я і зміцнення імунітету – це важка праця. Це набагато складніше, ніж сліпо піддаватися масовому психозу, ізолюватися від навколишнього світу і закритися вдома.

Про профілактику

Для успішної профілактики важливо координуватися з сімейним лікарем, у кожного повинна бути індивідуальна оздоровча програма. Люди з хорошим імунітетом і міцним здоров'ям мають менший ризик захворіти, а в разі хвороби мінімізуються їх шанси на важкі наслідки.

Пройде ця епідемія, і все повернеться на круги своя, і для більшості знову зникне тимчасовий акцент на тому, що потрібно управляти своїм здоров'ям, потрібно підвищувати свою резистентність до факторів зовнішнього середовища.

Через певний час з'явиться інший вірус, і знову буде паніка, і хтось знову отримає свої вигоди.

Незважаючи на те, що поки в нашій країні підтверджено лише один випадок, я думаю, що серед нас хворих може бути значно більше. Просто ми можемо не знати про них.

На жаль, у нас така культура – люди звертаються за медичною допомогою, коли вже все зовсім погано.

Та й сама система не готова, терапевти і сімейні лікарі не мають інструментів для визначення типу вірусу. Ми знаходимося в невіданні, а якщо захочуть намалювати статистику, її намалюють. Я думаю, що Україна не може залишатися таким собі острівцем безпеки, адже сучасна людина мобільна, люди мігрують, працюють, подорожують.

Про паніку

Нехай ця ситуація розкриє всі слабкості нашого суспільства – страх, паніку. Хіба ці явища можуть бути конструктивними для здоров'я людини? Чи бачимо ми якісь творчі інструкції?

Впровадження нової культури ставлення до себе допоможе результативно боротися з такими викликами.

Коли у людини цінності – страх захворіти, абстрактно сам вірус, то ми бачимо одну реакцію на проблему. Але коли цінність акцентується на здоров'ї, то ситуація сприймається по-іншому. Людина замислюється над тим, що вона може зробити, аби уберегти себе і своїх близьких від проблеми.

Якщо людина себе знає досить добре, то закритися і нікуди не їхати – це для неї останній варіант. Бо у неї внутрішніх резервів для боротьби з проблемою і так достатньо. Адже кудись не їхати – це теж часто погано.

Уявіть, скільки хвороб і смертей породить нова фінансова криза? Зриви поставок, неотримані гроші, невиплачені зарплати, неповернені кредити, зруйновані мрії і сім'ї... І цей список можна довго продовжувати.

Але ніхто ж нам не говорить, що робити. Просто бійся і носи маски! Паніка провокує робити масові і часто непотрібні покупки, спустошувати полиці супермаркетів. У ситуації з глобальною панікою дуже важливим є спокій і обдумане управління всіма процесами навколо себе.

Навіть обговорення і спроби переконати когось в соціальних мережах часто породжують і провокують паніку. Тому якщо ви не впевнені в тому, що у вас вийде донести свою, правильну точку зору, краще в дискусії не заходити.

Відповідати за все суспільство я не можу, але за себе я впевнений – мої плани і рішення вся ця ситуація з епідемією точно не поміняє. Я підлаштовуватимуся під зміни графіків, але не більше. Як біохакер, я дуже добре знаю можливості та обмеження свого організму. Завдяки цьому прекрасно усвідомлюю, що мене коронавірус точно не вб'є, тому мене складно налякати, зробити жертвою деструктивного маятника паніки і страху.

Якщо люди систематично, а не ситуативно приділятимуть увагу своєму здоров'ю, мотивовані не страхом, а бажанням стати найкращою версією себе, то жодний контекст і жодна зовнішня ситуація не зможуть примусити їх зійти з вибраного шляху.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті