Коронавірус, туберкульоз, рак і метаболічний синдром: який між ними зв'язок

Коронавірус, туберкульоз, рак і метаболічний синдром: який між ними зв'язок

Які висновки необхідно зробити з пандемії

Этот материал также доступен на русском языке
Коронавірус, туберкульоз, рак і метаболічний синдром: який між ними зв'язок

Напередодні, 24 березня, відзначався Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Ця хвороба забирає близько мільйона життів щороку і займає 3-е місце в структурі смертності в усьому світі. В Україні епідемія туберкульозу має місце вже 20 років і сприймається як щось звичне. Втім, як і артеріальна гіпертензія, діабет, рак (усе це наслідок метаболічного синдрому – системного збою всіх видів нормального обміну речовин), які забирають найбільше життів у всьому світі. В Україні особливо.

Тепер додалася і пандемія вірусу COVID-19.

Який же зв'язок між усіма цими хворобами і що можна зробити вже сьогодні в боротьбі проти них, розповів Mind сімейний лікар, засновник першої Клініки біохакінгу в Східній Європі «SQLAB – клініка для здорових» Святослав Ханенко.

Люди в Україні живуть менше за всіх і хворіють більше за інших у Європі. Україна також є однією з найбідніших країн у цій зоні з розрахунку ВВП на душу населення. У нашій країні, на жаль, одна з найнеефективніших систем охорони здоров'я у Європі.

Первинна медична допомога – сімейна медицина, яка є основним щитом у всіх цивілізованих країнах, фактично відсутня. І роль, яку має відігравати сьогодні сімейна медицина в Україні, залишається незіграною, незважаючи на декларовану «реформу первинки», яка, зіткнувшись з викликом коронавірусу, залишається поза грою, а має бути плеймейкером. Або як мінімум не відіграє ту роль, яку повинна, забезпечуючи постійний безперервний захист людей незалежно від віку, статі та стану здоров'я.

Про взаємозв'язок, висновки і заходи, яких потрібно вжити, щоб не зникнути

Учергове звертаю вашу увагу на те, що головним фактором, який захистить вас від коронавірусу, грипу, туберкульозу, є ваш імунітет. Ваш імунітет – це не результат вакцинації, від коронавірусу вакцини поки немає, зате від туберкульозу всі щеплені, але епідемія як була, так і залишається. І не допомагають імуностимулятори, що призводять до зниження імунітету після закінчення їх прийому.

Ваш імунітет – це результат вашого здоров'я. Чим менше відхилень у стані вашого здоров'я, чим вони менш виражені, тим вище показники вашого здоров'я і краще ваш імунітет. І навпаки, чим більше відхилень у роботі вашого організму, тим менше здоров'я, нижчий імунітет, вище ризики заразитися, отримати ускладнення як через коронавірус, так і через інші інфекції, включаючи туберкульоз.

І те, заразитеся ви чи ні при контакті з вірусом або бактерією туберкульозу, чи отримаєте ускладнення, які можуть привести до смерті, визначається не кількістю часу, проведеного в ізоляції, а станом вашого внутрішнього захисту – імунітету.

Звертаю вашу увагу на те, що ваше здоров'я – це не аналізи і таблетки і навіть не тільки медицина, а й комплексне благополуччя вашого тіла, розуму, духу, соціальних зв'язків і довкілля. Комплексне благополуччя, яке передусім залежить від ставлення до себе, способу життя і тільки деякою мірою – від генетики і медицини.

Хто в системі охорони здоров'я є вашим головним партнером

Ми бачимо, до чого призводить звернення людей за допомогою, тільки коли вже є проблема: у таких випадках немає чарівних пігулок і чарівних рішень, чого більшість людей так пристрасно прагне. За відсутності безперервного управління здоров'ям за допомогою сімейних лікарів як масового явища система стає безпорадною. Здоров'ям необхідно опікуватися завжди і безперервно. Це стане вашим фундаментальним захистом. І ваш головний партнер у цьому проекті – це ваш сімейний лікар. Гарного сімейного лікаря знайти непросто. Як непросто знайти хорошого бухгалтера, тренера, менеджера.

Отже, давайте розберемося, що ми маємо сьогодні. Населення України зменшується з 1991 року, люди масово вмирають щодня від ускладнень метаболічного синдрому, гіпертонії, діабету другого типу, раку, туберкульозу та інших інфекційних захворювань, зокрема й вірусних, і лише в незначній частці – коронавірусних.

Якою може бути наша фундаментальна відповідь

  1. Знайдіть свого сімейного лікаря і планово, спокійно почніть управляти своїм здоров'ям.

Звертаю вашу увагу на те, що всі ми, особливо в Україні, у результаті культурних і поведінкових особливостей знаходимося на тій чи іншій стадії метаболічного синдрому – системного порушення всіх видів обміну. Він накопичується роками і десятиліттями і тільки внаслідок зриву адаптації, зокрема під впливом гострої інтоксикації вірусними інфекціями (у тому числі й коронавірусними), призводить до судинних і дихальних катастроф, через які й наступає смерть.

Не вірус сам собою і не туберкульозна паличка є ключовими факторами. А стан нашого здоров'я і обміну речовин як фундаментальний фактор захисту від інфекцій, довгого, щасливого і продуктивного життя.

  1. Пройдіть у свого сімейного лікаря профілактичне медичне обстеження, для того щоб знати свої сильні і слабкі місця. Саме в такому випадку ваш сімейний лікар зможе вам надалі надавати якісну допомогу, зокрема й телефоном.

Адже якщо непредметно спілкуватися з доктором телефоном – без показників вашого здоров'я, то крім психологічної підтримки ви нічого не отримаєте. Та й не потрібна медична експертиза для розмови про здоров'я, це можуть робити соціальні працівники.

Єдиний конструктивний предмет спілкування з вашим сімейним лікарем – це показники вашого здоров'я. Підкреслюю – не діагнози, які у вас є, а саме показники вашого здоров'я, їх найменші відхилення, адже всі параметри здоров'я важливі незалежно від того, якого органу вони стосуються.

  1. Попросіть вашого сімейного лікаря розробити для вас персональну оздоровчу програму. Вона повинна включати в себе не тільки фармакологію, на якій сьогодні, на жаль, сконцентрована медицина. Чарівних пігулок немає і не буде. А, в першу чергу, рекомендації щодо харчування, води, фізичної культури, шкідливих звичок, психоемоційного балансу, сну.

Адже саме спосіб життя, згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, найсильніше впливає на стан вашого здоров'я. І саме ваш сімейний лікар допоможе вам не просто отримати рекомендації, але і приведе вас з точки А вашого здоров'я до нової поліпшеної якості – точки Б.

  1. Ставте цілі, що стосуються вашого здоров'я. Нехай вашою метою на найближчі місяці стане не не заразитися коронавірусом і не отримати ускладнення в разі зараження. Адже епідемія пройде, а навик постановки цілей, що стосуються здоров'я і їх планового досягнення, залишиться. І це буде міцним фундаментом для всіх видів досягнень у вашому житті.
  2. За допомогою вашого сімейного лікаря регулярно перевіряйте досягнуті результати. Так ви краще розумітимете, в якому стані перебуваєте зараз, яких результатів хочете домогтися надалі, що для цього найкраще працює, а що у вашому випадку не працює взагалі.

Ми маємо встати на путь фундаментального перегляду ставлення до самих себе, свого здоров'я і один до одного в контексті, що різко змінився. Якщо епідемія коронавірусу на тлі вже звичних епідемій туберкульозу та метаболічного синдрому нас нічому не навчить, тоді ми регулярно стикатимемося із загрозами, що постійно зростатимуть, аж до нашого зникнення. А якщо навчить, тоді цей тривожний час ми згадуватимемо з вдячністю, бо саме він змусить нас змінитися на краще. Я обираю другий варіант. А ви?

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті