Чому «падає» долар

Чому «падає» долар

І як довго ще зміцнюватиметься гривня

Этот материал также доступен на русском языке
Чому «падає» долар
Фото: pixabay

За останні декілька тижнів курс долара на українському міжбанку впав нижче психологічної позначки – 27 грн. Нацбанк пояснює нетипову для цього періоду року підвищену пропозицію дозріванням українського валютного ринку, через що валютним спекулянтам стало важче розхитувати настрої. «Сезонність курсових коливань як явище в Україні поступово зникає: населення і бізнес звикли до гнучкого курсоутворення і не панікують через помірні коливання нацвалюти», – повідомили в прес-службі центробанку. За однією з неофіційних версій, долар стрімко подешевшав у зв'язку із заходом в Україну великого обсягу валюти «під вибори». В експертному середовищі поки не готові підтвердити це твердження. Вадим Іосуб, старший аналітик «Альпарі», розповів Mind про своє бачення того, чому гривня зміцнюється, і про свої прогнози щодо валютного курсу на найближчі кілька місяців.

Що відбувалося з курсом? Наприкінці минулого року, з моменту, коли католицький світ святкував Різдво, гривня перейшла до падіння. Зростання долара тривало протягом новорічних та різдвяних свят, і досягло свого максимуму 10 січня, коли на міжбанку долар котирувався близько 28,22/28,27 грн. З цього моменту тенденція розвернулася, і долар перейшов до сталого і майже невпинного зниження, яке прискорилося на початку лютого. До 6 лютого долар на міжбанку подолав позначку 27 грн і знизився до 26,97/27,00 грн. Зниження курсу долара з локальних максимумів трохи менше ніж за місяць склало близько 4,5%, і він повернувся до рівнів початку серпня минулого року.

Настільки стрімкому зміцненню гривні сприяв високий попит нерезидентів на державні облігації (ОВДП), номіновані у гривні, і стабільні надходження валюти від експортерів. Крім того, всі учасники валютного ринку, від населення до підприємств, звикають до вільного плавання курсу гривні, менше проявляється «ефект натовпу» в періоди її короткострокового зниження. У результаті яскраво виражена сезонність, що стала вже звичною за попередні роки – зокрема, зниження гривні на початку року, на наших очах зникає.

Така популярність ОВДП у іноземних інвесторів пояснюється досить високою їх реальною (тобто з урахуванням інфляції) прибутковістю. Так, останні випуски розміщувалися з дохідністю 17,25–19,5% річних, залежно від терміну, при інфляції за минулий рік 9,8%. Різниця між номінальною прибутковістю й інфляцією є реальним заробітком інвестора, і за такою прибутковістю вони шикуються в чергу, продаючи валюту за гривню, щоб за цю гривню купити держоблігації.

Висока прибутковість держоблігацій пов'язана з досить високою обліковою ставкою НБУ. Востаннє вона змінювалася 7 вересня минулого року, коли її було підвищено з 17,5% до 18,0%, і після цього протягом чотирьох засідань регулятора, що були присвячені питанню ставки (останнє з яких відбулося 1 лютого), ставка залишалася незмінною.

Чому долар «падає»? Майже місячний тренд на зміцнення гривні – прояв ринкової тенденції. Разом з тим зараз модно дорікати владі в маніпуляції ринком. Нібито зміцнення гривні викликане не природними, ринковими причинами, а відбувається штучно. Називаються навіть причини такого зміцнення – «заводять валюту під вибори». Однак далі цієї фрази прихильники конспірології зазвичай не йдуть, і не називають ані прізвищ таємничих людей, які «заводять», ані суми.

А з сумами питання цікаве. Щоденний оборот міжбанківського валютного ринку коливається навколо суми $300 млн. Відповідно, оборот ринку за місяць – це $5–6 млрд. Для того щоб не просто забезпечити одноразове коливання курсу на ринку, а його стійкий тренд, теоретично, потрібно було витратити порівнянну суму, продаючи валюту регулярно на падаючому ринку зі збитком для себе. Навряд чи знайшлися б охочі втілити настільки «вигідну» маніпуляцію. Та й узагалі, закони ринку говорять, що якщо він, ринок, досить ліквідний (а валютний міжбанк, безумовно, таким і є), то маніпулювати довгостроковим трендом на ньому неможливо. Свого часу навіть такий великий спекулянт, як Джордж Сорос, дуже боляче (і дорого для себе) обпікся на таких спробах.

Що ж чекає на гривню далі? Досить імовірно подальше зниження долара найближчим часом в напрямку 26 грн. Однак потім маятник хитнеться в інший бік, і долар почне, швидше за все, дорожчати. Жодна тенденція на ринку не триває нескінченно довго. І до речі, якщо ми до виборів побачимо, що долар від зниження перейшов до зростання, це і буде найкращим доказом того, що попереднє його зниження, то, яке ми спостерігаємо зараз, з виборами ніяк не пов'язано.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло