Між двома світами: як будувати бізнес в Україні та Європі одночасно

Між двома світами: як будувати бізнес в Україні та Європі одночасно

Чому можна навчитися і чим доведеться заплатити за досвід

Цей матеріал також доступний російською
Між двома світами: як будувати бізнес в Україні та Європі одночасно
Фото: pixabay

У сучасному світі досить часто можна бачити ситуацію, коли бізнесмен живе на дві або навіть кілька країн, при цьому продовжуючи активно вести бізнес в Україні. Один з таких підприємців – керуючий партнер лізингової компанії «ЕСКА Капітал» Сергій Васьков. Кілька років тому він переїхав з родиною до Австрії, щоб, як він сам каже: «спробувати свої сили в Європі і подивитися на те, як влаштоване життя не через рожеві окуляри туриста». Не все виявилося просто, на шляху розвитку виникло багато нюансів, кожен з яких має «дві сторони медалі». Тепер бізнесмен ділиться своїм досвідом з читачами Mind.

Це зажадає сил. У вас вистачить? Працювати і жити в декількох країнах – досить важко. Мені, наприклад, доводиться постійно здійснювати перельоти між Австрією, Францією й Україною. Це шалений темп. Зустрічі з рідними – рідкісні, а бажанням повертатися в Україну родина не горить. Їх цілком можна зрозуміти: до стабільності, зручності та безпеки, а також до якісної страхової медицини, сучасної освіти, тощо – швидко звикаєш. Щоб усе це з'явилося і в Україні, потрібні роки. Інфраструктурні проекти – це величезні ресурси і тривала реалізація. Це цікаві виклики, на які нам усім доведеться відповісти.

Зате ви навчитеся структурувати час. Оскільки моя родина зараз постійно перебуває в Європі, приїжджаючи до Києва, я можу на 100% зосередитися на роботі, не відволікаючись на побут і вирішення сімейних питань. Звісно, це вимагає ретельнішого підходу до планування. Особливо, коли ведеш справи в Європі. Дуже часто австрієць або навіть француз домовляється з вами про зустріч за кілька місяців, і у нього точно нічого не зміниться (якщо ніхто не помре). В Україні такої культури немає. Зустріч можуть скасувати за пару годин до початку.

Чи просто керувати з Європи бізнесом в Україні? Дуже складно. В першу чергу це стосується «підбадьорювання» і «мотивування» команди, яка розслабляється без щоденного контролю. Крім того, фінансовий ринок вимагає постійної присутності. Навіть такий маленький, як в Україні. Потрібно бути в темі, перебувати в контакті з регуляторами, колегами, конкурентами та з позичальниками. Постійно переміщуючись, упускаєш певні можливості.

Але якщо досягнете успіху, то станете кращим. Складнощі в управлінні бізнесом віддалено призвели до побудови більш чіткого алгоритму прийняття рішень в компанії і системи постійної звітності. Певною мірою це поштовх до вміння делегувати багато обов'язків. Ми найняли професійного керуючого, який, на наше переконання – кращий СЕО в Україні. До речі, все це дуже допомогло у 2018 році при підготовці до випуску облігацій. Команда компанії сильно зросла за цей час у професійному плані. Ми перебудували дуже багато бізнес-процесів, які зробили її менш залежною від засновників.

Чи не занадто ми ідеалізуємо Європу? Наші люди часто це роблять. Чи можна сказати, що європейці ведуть бізнес набагато краще за українців? Ні. В Європі дуже багато правил, обмежень і норм. Іноді це заважає. Мабуть, у першу чергу це позначається на гнучкості мислення. Українські підприємці гнучкіші та креативніші, що часто допомагає нам укладати складні угоди, які у європейців можуть просто викликати ступор.

Розпрощавшись з ілюзіями, ми краще оцінимо їхні досягнення. З іншого боку, усталені в Європі норми, певний бізнес-етикет, правила, системність дають налагоджені і зрозумілі бізнес-процеси. Європейці дійсно працюють ефективніше за українців. Відволікатися на соціальні мережі або особисту переписку під час робочого дня не прийнято взагалі. Однак, як тільки з'явиться можливість оптимізувати податки або отримати десь готівку – думати не стануть. Ніхто не любить платити податки. Тому це питання не до бізнесу. Це завдання держави – зробити так, щоби бізнесу було простіше і дешевше заплатити податки, ніж намагатися ухилитися.

Чи легко там малому та середньому бізнесу? Справедливим буде сказати, що європейське бізнес-середовище створює найсприятливіші умови насамперед для великих компаній. Їм, дійсно, вести бізнес там легше. Складається враження, що в Європі взагалі не зацікавлені в розвитку малого бізнесу і підприємництва. Податки – драконівські. Правила – дуже жорсткі. Почати свій бізнес – це досить тривалий і дорогий процес. У порівнянні з такими умовами МСБ в Україні працювати дуже легко.

І тим не менше він існує. Є спеціальні курси для бажаючих стати підприємцям. Вони безкоштовні, і там навчають усього, що може стати в пригоді: як правильно платити податки, оформляти найманих працівників, вести бухгалтерію. Спеціальні інститути допомагають з пошуком початкового фінансування, приміщення. В окремих випадках – навіть надають пільгову оренду на офісні простори для початківців, юридичний супровід на перших етапах.

Чи можна почати з нуля і досягти успіху? В принципі, 99% наших співвітчизників, які проживають в Європі, з середнього класу і HNWI бізнесом не займаються. Звичний варіант – у Європі живе сім'я, а бізнес робиться в Україні. У кращому випадку це будуть інвестиції в нерухомість або пошук та спілкування з партнерами. Важко назвати системним бізнесом кав'ярню, магазин чи салон краси. Особисто мені Європа дає лише досвід і бонусні бали авіаліній. На поточний момент основні проекти, які у нас були в Європі, ми реалізували, і я сміливо можу повертатися в Україну, щоб ще більше зосередитися на розвитку наших проектів тут.

У будь-якому випадку це дуже корисно. Це нові партнери, спільні проекти, можливість переймати досвід. Тісне спілкування з європейськими компаніями дозволяє переносити деякі бізнес-процеси до нас, краще вибудовувати організацію роботи. Наприклад, ми саме завдяки переїзду в Європу знайшли там нових партнерів.

Хочете знайти там свіжі тренди? Навряд чи вийде. Великі податки, досить складне законодавство, проблеми в зв'язку з Brexit, невгамовними соціалістами і профспілками. Хочете тренди – потрібно дивитися на США і Азію. З уже побаченого, думаю, приречена на розвиток в Україні страхова медицина. Упевнений, що з нашим рівнем медобслуговування приватні клініки – природний шлях вирішення проблеми. А за ними прийде і страхова медицина. Без страхових компаній приватній медицині складно буде розвиватися.

Але повчитися, звичайно ж, є чому. Наприклад, активному використанню фінансових інструментів. У принципі, в Україні є все, що і в Європі. Поки вони не всі легко доступні і недостатньо розвинені, є проблема в незнанні і недовірі. Багато хто може здивуватися, але фінансування від міжнародних кредитних організацій досить доступне і розвинене для українського МСБ. Або, наприклад, в Європі, як великий, так і середній бізнес активно залучає довге фінансування шляхом випуску облігацій. Українські ж інвестори на відміну від європейських, до рідного бізнесу ставляться скептично і вважають за краще банківські депозити і ОВДП.

І нарешті, нам давно пора підвищувати рівень фінансової грамотності. Тому що це ключ до добробуту нації. В Європі це добре розуміють і цілеспрямовано займаються: кожен громадянин ще зі школи розуміє основні закони функціонування економіки. А коли є розуміння, як формується ВВП, від чого залежить курс валюти і чому важливий вітчизняний бізнес, які плюси від національного МСБ в порівнянні з ТНК, чим хіпстерська кав'ярня крутіша за Starbucks і чому краще купити футболку у Всі.Свої, ніж в H&M, тоді на дорогах буде менше евроблях, і ми нарешті перейдемо від війни абсурдних популістських гасел до конкуренції програм та ідей.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті