Чи встигнуть виробники електроенергії отримати ліцензії до старту нового ринку
Спецпроект
Реформа енергоринку
Проект реалізує Mind за підтримки енергетичної компанії ДТЕК

Чи встигнуть виробники електроенергії отримати ліцензії до старту нового ринку

І що для цього треба зробити

Цей матеріал також доступний російською
Чи встигнуть виробники електроенергії отримати ліцензії до старту нового ринку
Фото: pixabay

До запланованого запуску нового ринку електричної енергії залишається три місяці, і гравці активно готуються до цього. Проте питання ліцензування виробництва електроенергії залишається спiрним. Які підводні камені можуть чекати на цьому шляху, і чому компаніям варто поквапитися, спеціально для Mind розповідає старший юрист юркомпанії ILF Іван Бондарчук.

Коли знадобляться нові ліцензії? Виробництво електричної енергії здійснюється на підставі чинних ліцензій, виданих до дня набрання чинності цього закону, – до 1 липня як дати, з якої починає діяти новий ринок електричної енергії  (так каже закон «Про ринок електричної енергії»).

Це означає, що до цього часу виробники електричної енергії на установках потужністю понад 5МВт, а також ті, хто планує отримувати «зелений» тариф, повинні звернутися до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП/регулятор) та отримати нову ліцензію у відповідності до Ліцензійних умов, затверджених 27 грудня 2017 року.

У виробників ринку електроенергії є три місяці, щоб отримати ліцензію на виробництво електричної енергії для роботи на новому ринку.

Для цього необхідно подати НКРЕКП відповідну заяву та додатки до неї, зокрема:

  • відомість про місця та засоби провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії;
  • копії документів, що підтверджують наявність засобів провадження господарської діяльності у місцях провадження господарської діяльності, тобто відповідних договорів, актів приймання-передачі, транспортних накладних, платіжних документів на обладнання і т.д.;
  • копії сторінок технічних паспортів електрогенеруючого обладнання;
  • схеми приєднання об’єктів електроенергетики до електричної мережі.

За законом, розгляд такої заяви не повинен займати більше десяти робочих днів з дня подачі заяви до НКРЕКП. На перший погляд все зрозуміло. Втім, як це часто буває, після детального аналізу виникає ряд запитань.

Кому саме потрiбно переоформити  ліцензії? Бо перехідні положення закону «Про ринок електричної енергії» прямо вирішують питання строку дії лише тих ліцензій, що видані до набуття чинності цього закону, тобто до 11 червня 2017. Чи слід переоформлювати ліцензії тим, хто отримав їх у період з 11 червня 2017 (в цей день вступив у силу Закон України «Про ринок електричної енергії») до 01 квітня 2019 року (дата з якої можна отримати ліцензію за новими Ліцензійними умовами)?

Тут є три можливі сценарії:

1. Ліцензіати можуть просто звернутися до НКРЕКП за отриманням нової ліцензії. Такий варіант є найменш ризикованим з точки зору закону, втім покладає додатковий організаційний тягар як на ліцензіатів, так і на регулятора. Чим більше компаній звернеться за новими ліцензіями – тим складніше буде опрацювати їх заяви за час, що залишився до запуску нового ринку.

2. Такi компанії можуть звернутися до НКРЕКП за роз’ясненнями їх статусу. Втім, зважаючи на строки розгляду такого звернення – до 30 днів, такий варіант є ризикованим з огляду на час, що залишилися на отримання ліцензії у випадку необхідності.

3. Залежить від регулятора. Він може зіграти «на випередження» та самостійно оприлюднити власну позицію з цього питання. Але це також час.

Чи вистачить компаніям та регулятору трьох місяців, щоб переоформити понад 500 ліцензій? Сьогодні ліцензійний реєстр налічує понад 580 виробників електричної енергії – тому звичайно побачимо як це буде у наступні три місяці.

Заради справедливості варто відзначити, що НКРЕКП розробила проект змін до Ліцензійних умов, щоб спростити це завдання. Вказані зміни передбачають «спрощений» пакет документів, які необхідно подати для отримання нової ліцензії компаніям, які вже її отримали. Такі ліцензіати можуть додати до заяви тільки відомість про місця та засоби провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, а також заяву про анулювання чинної на момент звернення ліцензії.

Запропоновані спрощення розраховані не на всіх ліцензіатів, а лише на ті компанії, чия ліцензія була видана до 11 червня 2017 року.

Та ще цей проект постанови НКРЕКП поки знятий з порядку денного для доопрацювання, під час якого представники регулятора мають змогу зняти усі проблемні питання щодо ліцензування виробників електричної енергії.

Тому, для уникнення напруги у травні й червні, регулятору і виробникам електричної енергії слід поквапитися. НКРЕКП оприлюднити власну позицію щодо ліцензування виробників електричної енергії, завершити процес доопрацювання та прийняття змін до Ліцензійних умов, і забезпечити їх невідкладну публікацію у газеті «Урядовий кур’єр» (лише після публікації ліцензіати зможуть звернутися за ліцензію із «спрощеним» пакетом документів).

Та ліцензіати не повинні відкладати питання переоформлення ліцензії у довгу шухляду і зробити це вже до початку червня. Наприклад, підготувати заяву та відомості про місця та засоби провадження господарської діяльності, а після оприлюднення остаточної позиції регулятора – повністю сформувати пакет документів та подати його до НКРЕКП.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті