Бій із плагіатом: як захистити свою гру на Kickstarter

Бій із плагіатом: як захистити свою гру на Kickstarter

Навіщо потрібна реєстрація авторських прав на «віртуальні побоїща»

Этот материал также доступен на русском языке
Бій із плагіатом: як захистити свою гру на Kickstarter

У 2018 році українці зібрали на краудфандингових платформах понад $2 млн. Найпопулярніші майданчики – американські Kickstarter і Indiegogo. Українські анімовані рюкзаки від PIX, дерев'яні пристрої для настільних ігор від Ugears і навушники Verum 1 від харківського інженера знайшли своїх фанатів і підняли понад $100 000 кожен.

За статистикою найпопулярніші категорії серед бекерів (так називають покупців на Kickstarter) – це ігри, технології та дизайн. Наприклад, у 2018 році загальний дохід індустрії відеоігор у США виріс на 18% порівняно з 2017-м і приніс $43 млрд, ставши провідним сектором креативної економіки і обігнавши голлівудські збори від найкасовіших фільмів. А у Великобританії ринок настільних і відеоігор минулого року випередив ринок музики і відео продажів, разом узятих.

Українські стартапи не відстають. Так, варгейм Verge of War зібрав на Kickstarter касу в $20 000 минулого року і планує два виходи на платформу нинішнього. Варгейми – особливий різновид настільних ігор, де двоє гравців протистоять один одному, а свої армії збирають з різних наборів солдатиків, самі їх клеять і фарбують, створюючи унікальні колекції. Варгейми – популярне хобі для любителів фантастики і фентезі, міжнародні турніри за якими щорічно збирають команди з десятків країн з усього світу.

Краудфандингові платформи – це вихід на нові ринки для українських стартапів. Можливість отримати зворотній зв'язок про товар, знайти партнерів та інвесторів. Але також це місце зіткнення з конкурентами і викрадачами ідей.

Як захистити свою гру на Kickstarter? Чи можливо не стати жертвою китайських копіювальників? Або великого американського конкурента? Чи є шанс у невеликого українського стартапу виграти судовий спір у великій американській компанії? На ці питання спеціально для Mind відповідають юрист юридичної компанії ILF Арсен Бучковський і менеджер проектів у сфері креативної економіки ILF Катерина Заславська.

Захистити придуману вами гру від копіювання та крадіжки цілком можливо. Для цього треба просто зареєструвати авторське право на неї, торгову марку або отримати патент на неї як на винахід.

Як реєстрація авторського права захистить від плагіату? Ніякого спеціального захисту для краудфандингових платформ немає. Є захист авторських прав. Він поширюється на все, що може створити людина. Гра – це об'єкт комплексний: цілий світ, створений у конкретному місці. Він взаємодіє з гравцем різними способами: сюжет, зображення героїв, музика, програмні ходи і т. д. Причому важливо убезпечити не тільки назву. Авторське право або торговельну марку ви можете зареєструвати окремо для кожного важливого елемента гри – програмного рішення, персонажів, зображення, сценаріїв і т. д.

Виходячи на краудфандингову платформу, автор оприлюднює свою ідею і її виконання, роблячи їх загальнодоступними. Тому важливо подумати про захист власних прав на конкретні винаходи до того, як вони стануть відомими широкому колу осіб.

Що конкретно захищає авторське право? Важливо розуміти, що авторське право не захищає ідею. Воно поширюється лише на її втілення. Наприклад, ви придумали гру, в якій зомбі крадуть мізки людей, а ті за ними полюють. Ви продумали сценарій гри, пропрацювали набір персонажів і промалювали їх, описали всі варіанти розвитку подій залежно від рішень гравця тощо. Всі ці елементи авторським правом захистити можна. Але якщо хтось зробив гру з такою самою ідеєю, але в іншому втіленні – законних підстав для претензій у вас не буде.

Процедура реєстрації авторського права фіксує, що в конкретний момент конкретна людина/компанія зробили цю конкретну річ. І в разі виникнення спору автор може пред'явити реєстраційні документи, що істотно збільшить його шанси на захист. Є й інші способи довести своє авторське право. Але реєстрація робить цей процес максимально простим.

Лайфхак: на зареєстровані інтелектуальні права значно легше залучати інвесторів – адже почасти це захищає і їхні кошти.

Де краще реєструвати авторське право? Саме авторське право виникає в момент створення людиною чого-небудь. Авторське право – трансконтинентальне. Тобто якщо ви написали сюжет гри в Україні – у вас виникло авторське право, то захищати його, теоретично, ви можете в будь-якій точці планети. А ось реєстрація авторського права зазвичай поширюється на ту країну, де вона була зроблена. Тому важливо зареєструвати авторські права в країні потенційного спору.

Що це дасть? Наприклад, ви плануєте розробляти гру в Україні і продавати її в США. І за моєю порадою там же реєструєте її як торговельну марку. Коли хтось в Україні вирішить вкрасти вашу ідею і продавати таку саму гру в США, ви, звичайно, не зможете заборонити йому виробляти її тут. Але зможете заборонити продавати там. Тобто, вибираючи країну реєстрації авторського права, намагайтеся захистити свої ключові ринки. Можна зареєструватися в декількох країнах або навіть у всіх. Але це дорого і довго.

Чи є відмінності в оформленні авторських прав на території ЄС і США? Цікавий момент, що при реєстрації авторського права в Європі ви отримуєте переваги для реєстрації прав на цей самий об'єкт у США.

Як це працює? Ви оформили авторські права на образ персонажів у Німеччині. А через півроку вирішили зробити це ж у США. Але за місяць до вас хтось вже подав заявку на реєстрацію авторських прав на цих самих персонажів. Але ваша реєстрація буде первинною – американці вважають датою подання вашої заявки дату реєстрації вами авторських прав у Європі.

Офіційне підтвердження авторських прав значно полегшує їхній захист у суді. Навіть якщо крихітна українська компанія пред'явить претензії в плагіаті великій американській, маючи при цьому реєстрацію авторських прав у США, – її шанси на перемогу в суді досить високі. Крім цього, у Штатах, наприклад, дуже поширені угоди до суду – коли докази, представлені в судовому процесі, дають розуміння, що краще домовитися, ніж воювати до кінця. Така превентивна міра, як реєстрація авторського права, зміцнює ваші позиції і спрощує дії та їхню вартість під час реальних судових розглядів.

Як зареєструвати свої авторські права на гру? Для цього потрібно зробити два прості кроки:

  1. Якщо ви команда, то домовтеся, що і кому належатиме, на кого що реєструвати.
  2. Зареєструйте свій продукт і окремі найважливіші його елементи.

Хоча список вимог до реєстрації авторського права досить великий, сам процес зрозумілий і простий.

Наприклад, щоб зареєструвати авторські права на гру, в заяві доведеться вказувати: назву твору (можна навіть кілька), вид об'єкта і галузі діяльності, заповнити дані про роботу над твором, такі, наприклад, як дата закінчення роботи і дані про опублікування творів, тощо.

Пам'ятайте, що іноді зручніше і корисніше розбити комплексний твір (таке як гра) на кілька простіших і зрозуміліших об'єктів – художній твір (зовнішній вигляд героїв, ігрове поле і т.д.), літературне (описи героїв, правила) та інші.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло