Трейдери під напругою: хто зможе перепродавати електроенергію в Україні

Трейдери під напругою: хто зможе перепродавати електроенергію в Україні

І чим необхідно керуватися в цій діяльності

Этот текст также доступен на русском
Трейдери під напругою: хто зможе перепродавати електроенергію в Україні
Фото: pixabay

З початком роботи нового ринку електричної енергії, за умови вдалого старту його оптового сегменту,  має стати можливою трейдерська діяльність. У той же час за три місяці до введення нового ринку електроенергії міжнародне співтовариство стурбоване кволим виконанням закону України «Про ринок електричної енергії», що зазначається в листі до прем’єр-міністра України від 17 квітня 2019 року. Проте підготовка до введення нового ринку триває. Про особливості трейдерської діяльності на новому енергоринку спеціально для Mind розповіла Марина Гріцишина, експерт-консультант з енергетичних проектів.

З початком роботи нового ринку електричної енергії очікується поява нових гравців, які здійснюватимуть трейдерську діяльність. Під цим передбачається ліцензована діяльність із перепродажу електроенергії. 

З лібералізацією ринку електроенергії у країнах ЄС у 1999 році була створена Європейська федерація енергетичних трейдерівEuropean Federation of Energy Traders» або «EFET»). EFET складається з більш ніж 100 компаній, що здійснюють трейдерську діяльність на ринку електричної енергії та газу, з 27 європейських країн. Від України до асоційованих членів EFET входять компанія ДТЕК та «Нафтогаз України». Головними завданнями EFET є сприяння конкуренції, прозорості та відкритому доступу до європейського енергетичного сектору.

До складу членів EFET входять виробники, незалежні трейдери, банки та великі споживачі енергії з усієї Європи. Їхньою спільною метою є сприяння створенню конкурентоспроможного, прозорого та інтегрованого енергетичного ринку в ЄС на основі недискримінаційного доступу до енергетичних мереж. Вони переконані, що  ринок електроенергії, який добре функціонує,  сприятиме зниженню цін для споживачів та успішному переходу на низьковуглецеву енергію.

Порядок роботи трейдерів в Україні встановлений Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами ринку та ліцензійними умовами.

Хто може здійснювати трейдерську діяльність? 

Трейдери працюють виключно на оптовому ринку. Трейдерська діяльність на ринку електричної енергії підлягає ліцензуванню в разі відсутності у суб’єкта господарювання інших ліцензій для роботи на ринку електроенергії. Однак для провадження трейдерської діяльності важливо дотримання ліцензійних умов. До ліцензіатів трейдерської діяльності передбачені кадрові, організаційні та технологічні вимоги.

Організаційні вимоги найбільш деталізовані. Трейдери повинні обов’язково надавати повідомлення, за правилами ринку, про договірні обсяги купівлі-продажу електричної енергії за двосторонніми договорами. Обов’язковою умовою є своєчасна та повна оплата за придбану енергію. При цьому відомості про укладені  договори щодо купівлі-продажу зберігаються протягом п’яти років.

Важливою ліцензійною умовою трейдерської діяльності є заборона вчинення трейдером дій, що можуть призвести до маніпулювання цінами або до інших спотворень конкуренції на рику електроенергії. Крім того, надання інформації трейдером учасникам ринку обмежене обсягами, визначеними правилами ринку, правилами ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, кодексу системи передачі та іншими нормативно-правовими актами.

До технологічних ліцензійних умов належить забезпечення обміну даними, дотримання інформаційної безпеки та кібербезпеки засобів провадження ліцензованої діяльності (інформаційно-телекомунікаційних систем, автоматизованих систем управління тощо). Кадрові вимоги до ліцензійної діяльності трейдерів передбачають оформлення трудових відносин із персоналом через укладення трудових договорів відповідно до законодавства про працю.

У чому полягає трейдерська діяльність? 

На перший погляд, вона виглядає лише як купівля та продаж електричної енергії. Проте здійснення трейдерської діяльності потребує багато інформації щодо цін на енергію та розуміння роботи ринку.

При цьому трейдер повинен забезпечити купівлю та продаж однакової кількості електроенергії протягом кожної години, адже розбіжність може призвести до виникнення небалансів, відповідальність за які несе трейдер.

З введенням нового ринку трейдери здійснюватимуть купівлю-продаж електроенергії на ринку двосторонніх договорів, а також на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому. Під час своєї діяльності вони зможуть вільно обирати контрагентів. Проте, на відміну від електропостачальників, трейдери не можуть продавати електроенергію на роздрібному ринку.

Трейдерська діяльність може здійснюватися як особами, що отримали ліцензію на такий вид діяльності, так і виробниками та постачальниками електричної енергії. Виробники можуть здійснювати трейдерську діяльність із метою оптимізації роботи з власною генерацією для отримання максимального прибутку.

Які є особливості експорту та імпорту електричної енергії? 

Для здійснення експортних та імпортних операцій трейдеру необхідно отримати доступ до пропускної спроможності міждержавних перетинів. Вільна пропускна спроможність розподіляється на явному та/або неявному аукціонах, які проводяться за процедурою електронного аукціону.

Під явним аукціоном розуміється механізм розподілу пропускної спроможності, за яким надається доступ до пропускної спроможності та визначається ціна за користування цим доступом, за винятком купівлі-продажу електроенергії.

Неявний аукціон передбачає механізм міждержавної купівлі-продажу електроенергії, що включає одночасні розподіл пропускної спроможності і купівлю-продаж та визначення відповідної сукупної ціни.

Не лише трейдери, але всі учасники ринку мають право брати участь у процесі розподілу пропускної спроможності. При цьому обсяг гарантованої пропускної спроможності визначає оператор системи передачі, враховуючи права та обов’язки оператора енергосистеми суміжної держави та учасників ринку.

Проте з впровадженням нового ринку трейдери можуть розраховувати на обмежені можливості для експортних та імпортних операції. Відповідно до Методики визначення доступної пропускної спроможності міждержавних перетинів (міждержавних електричних мереж України), доступ до пропускної спроможності міждержавних перетинів існує лише з Молдовою, Білоруссю та Росією. Передача електричної енергії з енергосистеми України до енергосистеми Польщі  відбувається шляхом виділення генеруючих одиниць Добротвірської ТЕС на один міждержавний зв’язок. За такої схеми роботи гарантована пропускна спроможність не забезпечується.

Пропускна спроможності між енергосистемою України та енергосистемами Угорщини, Словаччини та Румунії існує лише через так званий «острів Бурштинської ТЕС», який працює паралельно із зазначеними енергосистемами. Однак пропускна спроможність у цьому разі обмежена генеруючими одиницями Бурштинської ТЕС.

На початку квітня Укренерго погодило із системними операторами та регуляторами план-графік впровадження аукціонів з розподілу міждержавних перетинів Польщі, Словаччини, Угорщини та Румунії. Проведення спільних аукціонів очікується наприкінці 2020 року. Проте впровадженню спільних аукціонів передує розробка та погодження низки документів. Зокрема, необхідно погодити Правила розподілу та Договір про спільний розподіл міждержавних перетинів.

Таким чином, із впровадженням нового ринку електричної енергії очікується поява трейдерів та здійснення трейдерської діяльності іншими учасниками ринку. Втім, для повноцінної реалізації трейдерської діяльності щодо експорту або імпорту електричної енергії важливо забезпечити достатній доступ до пропускної спроможності міждержавних перетинів.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло