Родовід струму: що таке гарантії походження електроенергії з відновлюваних джерел

Родовід струму: що таке гарантії походження електроенергії з відновлюваних джерел

На чому вони базуються й для чого потрібні в Україні

Этот материал также доступен на русском языке This material is also available in English
Родовід струму: що таке гарантії походження електроенергії з відновлюваних джерел
Фото: depositphotos.com

20 січня 2022 року Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України оприлюднило для громадського обговорення проєкт Національного плану дій з розвитку відновлюваної енергетики на період до 2030 року («Національний план дій з відновлюваної енергетики»). З огляду на наявні в секторі виклики, документ, серед іншого, приділяє увагу запровадженню механізму видачі гарантій походження електроенергії, згенерованої  ВДЕ. Спеціально для Mind експерт з енергетичних проєктів Sayenko Kharenko, член правління Української вітроенергетичної асоціації (УВЕА) Марина Гріцишина пояснює, що таке схема гарантій походження, як вона працює та чому її запровадження у відновлюваній енергетиці є важливим для України.

Електрична енергія постачається кінцевим споживачам через електромережі з різних джерел і від різних виробників – атомних станцій, вугільної генерації та виробників електричної енергії з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ). Зрозуміло, що за таких обставин визначити джерело походження спожитої електроенергії неможливо. Тому запровадження певної системи підтвердження, як схеми гарантії походження, є розв'язанням цієї проблеми. Країни ЄС почали використовувати гарантії походження для відновлюваної енергії дуже давно.  Концепція схеми гарантії походження електроенергії була вперше вроваджена 2001 року в Директиві 2001/77/CE щодо просування електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, на внутрішньому ринку електроенергії.

За даними сайту НЕК «Укренерго» – українського оператора системи передачі електроенергії, встановлені в Україні потужності ВДЕ у грудні 2021 року становили 8148,50 МВт, це близько 14,5% від встановленої потужності Об'єднаної енергетичної системи (ОЕС) України. Водночас у нас дотепер немає системи підтвердження електроенергії, отриманої з ВДЕ, яка б діяла.

В Україні склалась одна з найбільш критичних ситуацій щодо гарантій походження «зеленої» електроенергії. Порядок видачі гарантій походження був запроваджений в Україні ще 2013 року:

Але дев’ять років тому, коли в Україні вперше була запроваджена схема гарантій походження електроенергії, видача цих гарантій не була потрібна виробникам ВДЕ або споживачам. Виробники працювали за «зеленим» тарифом, а у бізнесу не було підстав для закупівлі саме «зеленої» електроенергії.

Проте наразі ситуація змінилася через збільшення попиту на відновлювану електроенергію з боку споживачів. Водночас на підставі нових зобов’язань України щодо імплементації нової Директиви 2018/2001 про заохочення використання енергії з відновлюваних джерел, згідно з рішенням Ради Міністрів Енергетичного співтовариства від 30 листопада 2021 року, чинна схема гарантії походження в Україні потребує перегляду.

Що таке гарантія походження?

Гарантія походження – це електронний документ, що видається на вимогу виробника ВДЕ для надання кінцевому споживачеві. Він підтверджує виробництво певної частки або кількості енергії з відновлюваних джерел.

Гарантії походження мають відповідати таким критеріям:

 • мати стандартну одиницю виміру 1 МВт·год;
 • щодо кожної одиниці енергії може бути видано не більше однієї гарантії походження;
 • діяти протягом 12 місяців після виробництва енергії.

Схеми гарантії походження в країнах ЄС засновані на правилах Європейської системи енергетичних сертифікатів (EECS), але зазначені правила буде замінено на стандарт CEN – EN 16325 відповідно до нової Директиви 2018/2001 про заохочення використання енергії з відновлюваних джерел.

У ЄС гарантії походження для ВДЕ поширюються через такі основні платформи:

 • Електронний реєстр, де гарантії походження можуть видаватися та передаватися між учасниками цієї платформи;
 • AIB-хаб, де члени Асоціації емісійних органів (АІВ) можуть торгувати своїми гарантіями походження міжнародного рівня;
 • Торгові майданчики, де відбувається торгівля гарантіями походження як товаром між учасниками ринку.

Інакше кажучи, гарантіями походження можна торгувати та використовувати на національному й міжнародному рівнях. Щоб зрозуміти головну особливість кожного рівня, важливо знати основний порядок їхньої видачі.

Яким є порядок видачі гарантій походження?

Порядок видачі та орган видачі визначаються в кожній країні на національному рівні. При цьому Європейська система енергетичних сертифікатів (EECS) визначає таких основних учасників схеми гарантій походження:

Орган видачі. Більшість країн ЄС уповноважують операторів систем передачі (ОСП) або регуляторних органів надавати гарантії. Однак деякі країни мають інші підходи.

Наприклад, орган видачі у Франції підлягає визначенню на основі конкурсної процедури, орган видачі може бути призначений лише на п’ять років. Наразі цим органом є Європейська енергетична біржа (European Energy Exchange AG). Водночас головна вимога до органу видачі гарантій, згідно з новою Директивою 2018/2001 про заохочення використання енергії з відновлюваних джерел, полягає в тому, що він повинен бути незалежним від діяльності з виробництва, торгівлі та постачання.

Призначені агенти. Для виконання своїх функцій орган видачі гарантій може призначити:

 • реєстратора виробництва, який здійснює перевірку генеруючих потужностей та перевірку споживання енергії;
 • ревізійний орган (аудитора), який відповідає за перевірку виданих гарантій походження щодо відповідності зареєстрованим генеруючим потужностям;
 • оператора реєстру, який виконує адміністративні функції щодо електронного реєстру.

Між тим, схема гарантії походження в країнах ЄС, що відповідає Європейській системі енергетичних сертифікатів (EECS), складається з таких основних етапів:

 • видача: гарантії походження видаються в електронному реєстрі щодо виробленої енергії зареєстрованими на національному рівні об'єктами;
 • передача: гарантії походження можуть бути передані з рахунку виробника ВДЕ торговцю або іншому користувачеві електронного реєстру;
 • анулювання: гарантії походження підлягають вилученню з обігу після покупки споживачем або в інших випадках, визначених національним законодавством.

Гарантії походження також можуть бути відкликані в разі видачі з помилками та припинені, якщо їх не скасували виробники ВДЕ протягом 12 місяців після виробництва енергії.

Якщо ж виробник ВДЕ отримує стимули за схемою підтримки, ринкова вартість гарантії походження має бути належним чином врахована у відповідній допоміжній схемі.

Таким чином, гарантії походження можуть продаватися на ринковій основі або через аукціони (наприклад, для виробників ВДЕ з державною підтримкою).

Крім національного рівня, гарантії походження можуть передаватись на рівні ЄС, але за певних умов.

Як можна передати гарантії походження на міжнародному рівні?

Для того щоб мати можливість передати гарантії походження на міжнародному рівні, органи видачі країн ЄС можуть ставати членами AIB. AIB (Асоціація емісійних органів) – це міжнародна організація, яка має на меті гарантування походження європейської енергії.

Членами AIB є компетентні органи з 28 країн, які мають схеми гарантій походження для підтвердження джерела виробництва електроенергії.

Основними перевагами членства в AIB є можливість торгівлі гарантіями походження електроенергії на рівні ЄС на базі AIB-хабу. Водночас треба враховувати, що членство країн, що не входять до ЄС, у AIB є предметом обговорення через певні обмеження нової Директиви 2018/2001 про заохочення використання енергії з відновлюваних джерел.

Відповідно до нової Директиви 2018/2001 про заохочення використання енергії з відновлюваних джерел, країни ЄС визнають гарантії походження, видані іншими країнами ЄС. Водночас європейські країни не визнають гарантії походження, видані третьою країною, за винятком випадків, коли ЄС уклав із цією третьою країною угоду про взаємне визнання гарантій походження. Це означає, що гарантії походження електроенергії, видані в Україні, можуть бути визнані в ЄС лише на підставі міжнародних договорів.

Чому впровадження схеми гарантій походження дуже важливо для українського бізнесу?

Український бізнес залежить від експорту в країни ЄС, на які припадає від 36% до 42% українського експорту. Водночас країни ЄС працюють над імплементацією «Зеленої» угоди, одним із ключових елементів якої є Механізм прикордонного вуглецевого коригування (Carbon Border Adjustment Mechanism, CBAM).

Коли CBAM почне повноцінно функціонувати (попередньо з 2026 року), очікується, що імпортери в країнах ЄС декларуватимуть обсяги викидів вуглецю, включених у виробництво товарів. І купуватимуть вуглецеві сертифікати, що відповідають ціні вуглецю, яку було б сплачено, якби товари були вироблені відповідно до правил ціноутворення на викиди вуглецю ЄС, що дорівнюють цим викидам. Заплановано, що CBAM спочатку стосуватиметься лише таких товарів, як: цемент, чавун і сталь, алюміній, добрива, електроенергія.

Крім CBAM, важливо враховувати зростання цін на викиди двоокису вуглецю (CO2). За останні роки в ЄС середні ціни на викиди двоокису вуглецю зросли з 60 євро до 97 євро за тонну 8 лютого 2022 року. З 1 січня 2022 року ставку податку на викиди двоокису вуглецю в Україні підвищили до 30 грн за 1 тонну з 10 грн.

Для українських компаній купівля енергії у виробників ВДЕ може стати варіантом зменшення викидів двоокису вуглецю в господарській діяльності та виробництві товарів. Однак без чинної схеми гарантії походження для електричної енергії із ВДЕ український бізнес не зможе підтвердити споживання відновлюваної енергії. З огляду на очікуване впровадження CBAM з 2026 року та зростання цін на викиди двоокису вуглецю у країнах ЄС, дуже важливо якнайшвидше розпочати впровадження схеми гарантії походження електроенергії, отриманої з відновлюваних джерел.

Отже, реалізація схеми гарантій походження має вирішальне значення для України не лише для розвитку відновлюваної генерації, а й для надання можливості промисловим виробникам підтвердити використання «зеленої» енергії у виробництві товарів для уникнення додаткових витрат, пов’язаних із CBAM і цінами та податками на викиди двоокису вуглецю. Водночас впровадження схеми гарантій походження є досить тривалим процесом, який може зайняти не менше одного року. З цієї причини важливо якнайшвидше розпочати впровадження схеми гарантій походження в Україні.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло