Від шаблона до конструктора: кому не підходить модельний статут

Від шаблона до конструктора: кому не підходить модельний статут

І як будувати бізнес у такому разі

Этот материал также доступен на русском языке
Від шаблона до конструктора: кому не підходить модельний статут
Фото: pixabay

Навесні 2019-го Кабмін ухвалив новий варіант модельного статуту для компаній у формі ТОВ (товариство з обмеженою відповідальністю – найпоширеніша організаційно-правова форма компаній в Україні). Окрім суттєвих інновацій, пов’язаних з машинозчитуванням, у нового модельного статуту є значна перевага перед минулим. Але далеко не для всіх бізнесів він може стати панацеєю. Кому саме така форма може стати у пригоді, а кому – ні, і чому, спеціально для Mind пояснює юрист юркомпанії ILF Арсен Бучковський.

Що таке модельний статут? Це шаблон статуту вашої компанії, який за вас написав Кабмін. У ньому всі питання вирішені загальними найбільш поширеними і, на думку уряду, зручними способами.

Усі компанії мають свій статут. Це одночасно і паспорт, і звід «правил життя» юридичної особи. При створенні компанії в Україні ви можете обирати – ваша компанія працюватиме на основі власного, написаного і погодженого всіма учасниками компанії статуту, або ж за загальними правилами, описаними Кабміном.

Базово в статуті треба врегулювати питання управління компанією (визначити органи управління, прописати їхні повноваження, взаємодію), описати процедуру вступу і виходу учасників (засновників) компанії та назву компанії.

Переваги та ризики модельного статуту для засновників компанії. Раніше модельний статут був один, тобто однаковий для усіх компаній, що вирішили ним скористатись. Тепер він є альтернативним: багато статей нового статуту мають декілька альтернативних варіантів, і ви можете обирати ті, які більше підходять для вашої компанії. Тобто з шаблону модельний статут перетворився на конструктор, який дозволяє дещо адаптувати початковий документ.

З мінусів – ви все ще не можете звідти нічого видалити і нічого туди додати. До ваших послуг лише вибір з запропонованих варіантів.

Це може спричинити певні труднощі. Наприклад, компанією може керувати одноосібний або колегіальний виконавчий орган (директор чи дирекція). Якщо орган колегіальний, то у статуті має бути зазначено кількість членів такого органу. Модельний статут визначає, що колегіальний орган може діяти у складі двох, трьох або чотирьох осіб. Тобто якщо ви хочете сформувати дирекцію у складі більше чотирьох осіб, наприклад, з генерального директора, операційного, технічного, фінансового директорів та директора з маркетингу, з модельним статутом це неможливо.

Але навіть не це є основною проблемою. Положень модельного статуту досить для того, щоб врегулювати більшість питань діяльності малого бізнесу. Попри всі його переваги зі спрощення та автоматизації процесу створення компанії – саме в цьому і прихована небезпека.

Більшість компаній створюється в партнерстві кількох засновників. А більшість конфліктів між засновниками (що ведуть до смерті бізнесу) виникає через неузгодженість бачень партнерів щодо організації спільного бізнесу ще на його початку. Хто та що вносить до спільної справи, за яких умов може продати свою частку в бізнесі або залучити інвестора, хто призначає на посади ключових менеджерів та звільняє їх, за що відповідальний кожен з партнерів у спільній справі.

Модельний статут з цими питаннями не допоможе. Для цього використовуються інші інструменти: партнерська угода, корпоративний договір та звичайний статут. Проте серед них лише статут є обов’язковим. Це шанс для учасників на старті спільної справи будувати її так, щоб вона допомогла досягненню цілей кожного партнера, а не стала джерелом конфліктів і криз.

Наприклад, часто партнери домовляються не розподіляти дивіденди протягом першого року існування компанії та направити її прибуток на розвиток. Використовуючи модельний статут, ви не зможете про це домовитись документально, та навіть можете забути це проговорити – що, потенційно, призведе до конфлікту після року роботи.

Кому точно підходить модельний статут:

  • Малому бізнесу: економить час та витрати на послуги юристів. Це ідеальна альтернатива тим, хто збирався запускати компанію на основі завантаженого з інтернету статуту без СМС та реєстрації.
  • Тим, хто вже знає, як організувати свою справу, та не хоче перейматися «зайвими» паперами на старті.
  • Тим, хто запускає бізнес одноосібно або домовився з бізнес-партнером окремо – у корпоративному договорі.

Кому модельний статут не потрібен:

  • Тим, хто починає бізнес з партнером або інвестором, та на старті бажає застрахувати свій внесок та статус у спільній справі.
  • Тим, хто планує створити більш гнучку та індивідуальну систему з органів управління та контроля: наприклад, додати наглядову раду як орган, що захищає інтереси засновників та контролює діяльність директора. 

Який варіант ви б не обрали, доцільно пересвідчитися, що ви точно і однаково з іншими учасниками та майбутнім директором розумієте кожен пункт статуту. Це базові умови співробітництва, які в перспективі або допоможуть вам розвивати свою компанію, або заблокують її діяльність у випадку непорозумінь або зловживань з боку інших.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло