Ти – мені, я – тобі: як продавати електроенергію за двосторонніми договорами

Ти – мені, я – тобі: як продавати електроенергію за двосторонніми договорами

Для повноцінного запуску цього ринку слід ще прийняти низку важливих документів

Этот материал также доступен на русском языке
Ти – мені, я – тобі: як продавати електроенергію за двосторонніми договорами
Фото: pixabay

25 квітня 2019 року Міністерством енергетики та вугільної промисловості України («Міненергореговугілля») був оприлюднений проект Порядку проведення електронних аукціонів з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами та Порядку вибору організаторів цих аукціонів. Документи повинні врегулювати питання укладання двосторонніх договорів державними виробниками електроенергії. Водночас Рада Оптового ринку електроенергії (ОРЕ) планує розглянути наприкінці травня – на початку червня питання можливого переносу запуску нового ринку електричної енергії з 1 липня 2019 року. Незважаючи на певні складнощі, підготовка до нового ринку продовжується. Щодо особливостей постачання електроенергії за двосторонніми договорами на новому ринку електроенергії для Mind розповіла Марина Гріцишина, експерт-консультант з енергетичних проектів.

Електрична енергія – це товар, який генерується та відразу споживається. Можливості її зберігання ще досить обмежені. Тому електроенергію потрібно виробляти саме тоді коли споживачам потрібно її споживати. При цьому для належної роботи енергетичної системи важливо підтримувати баланс виробництва і споживання.

Ці особливості електроенергії враховуються при формуванні різних ринків. Тому новий ринок електричної енергії в Україні передбачає послідовне встановлення та функціонування кількох ринків – від двосторонніх договорів для купівлі електроенергії за рік або місяць наперед до фактичної поставки «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку.

З огляду на це, оптовий ринок має часовий горизонт між моментом здійснення операції та фактичним постачанням. За часовим критерієм оптові ринки електроенергії поділяються на форвардні та спотові.

Під спотовим мається на увазі ринок, на якому операції починаються не раніше ніж за 24 години до фактичного постачання. Під форвардним – усі операції, що починаються більше ніж за 24 години до фактичного постачання.

Особливості продажу електроенергії за двосторонніми договорами

На форвардних ринках електроенергія продається шляхом укладання довгострокових двосторонніх договорів. Вони дозволяють сторонам захищатися від ризиків ціни та кількості. На спотових ринках постачання електроенергії здійснюється в межах однієї доби. До спотових ринків нового ринку електричної енергії України можна віднести ринок «на добу наперед» та внутрішньодобовий. З впровадженням нового ринку електроенергії України очікується, що ринок двосторонніх договорів запрацює як форвардний.

Що таке ринок двосторонніх договорів? Під ринком двосторонніх договорів передбачається здійснення купівлі-продажу електроенергії за двосторонніми договорами виробниками, електропостачальниками, оператором системи передачі – «Укренерго», операторами систем розподілу, трейдерами, гарантованим покупцем та споживачами.

Учасники ринку двосторонніх договорів можуть вільно обирати контрагентів, укладати договори в довільній формі та за домовленістю сторін.

Законом України «Про ринок електричної енергії» встановлений перелік основних умов двосторонніх договорів. Так, до них належать ціна та обсяг електроенергії, строк та порядок постачання електроенергії та строк дії договору. Максимальний строк дії двосторонніх договорів має право встановлювати НКРЕКП. Проте він не може бути меншим за шість місяців.

Виробники та учасники ринку електроенергії мають право продавати її за двосторонніми договорами, крім обсягів, які підлягають обов’язковому продажу на ринку «на добу наперед». Граничну нижню межу обов’язкового продажу енергії на ринку «на добу наперед» має право встановлювати НКРЕКП. Але обсяг обов’язкового продажу не повинен бути більш ніж 15% від місячного обсягу відпуску електроенергії окремим учасником ринку.

«Укренерго» як оператор системи передачі та оператори систем розподілу не мають права продавати електроенергію за двосторонніми договорами. Однак купівля за такими договорами їм дозволена – з метою компенсації технологічних витрат електричної енергії на її передачу та розподіл мережами.

Важливо зазначити, що особливі умови продажу електроенергії за двосторонніми договорами передбачені для державних підприємств, що є виробниками електроенергії.

Який порядок укладання двосторонніх договорів державними компаніями? Виробники електроенергії, що належать до державних підприємств, можуть здійснювати її продаж за двосторонніми договорами на електронних аукціонах.

Порядок проведення електронних аукціонів буде затверджений Кабінетом міністрів України. Загалом ця вимога стосується лише кількох виробників електроенергії: НАЕК «Енергоатом», ПАТ «Укргідроенерго» та ПАТ «Центренерго». Проте участь в аукціоні дозволена також іншим виробникам електроенергії.

Для затвердження порядку проведення аукціонів 25 квітня 2019 року Міненерговугілля оприлюднило проекти:

  • Порядку проведення електронних аукціонів з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами; та
  • Порядку вибору організаторів аукціонів, уповноважених на організацію та проведення електронних аукціонів з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами (Порядок).

Відповідно до аналізу регуляторного впливу, затвердження Порядку є дуже важливим для роботи нового ринку електроенергії. Порядок містить механізм проведення аукціонів двосторонніх договорів державними виробниками. Для здійснення моніторингу за проведенням аукціонів Порядок передбачає створення аукціонного комітету. До його складу повинні входити представники Міненерговугілля, НКРЕКП, Мінекономрозвитку та Антимонопольного комітету України. Крім того, в аукціонний комітет також входять представники державних виробників електроенергії.

Організатор аукціону обирається комісією, створеною при Міненерговугілля. Для впровадження нового ринку електричної енергії з 1 липня 2019 року необхідно створити організатора електронного аукціону та розпочати реєстрацію учасників ринку двосторонніх договорів не пізніше, ніж до 1 червня 2019 року.

Як здійснюється купівля-продаж електроенергії за двосторонніми договорами? Із впровадженням нового ринку всі його учасники матимуть право брати участь у ринку двосторонніх договорів. При цьому вони повинні дотримуватися Правил ринку та Закону України «Про ринок електричної енергії». Незважаючи на те, що Правила ринку були затверджені в березні 2018 року, НКРЕКП планує затвердити нову редакцію. Так, повідомлення про оприлюднення проекту змін до Правил ринку було опубліковане на сайті НКРЕКП 12 квітня 2019 року.

Торгівля здійснюється шляхом укладання двосторонніх договорів. При цьому істотною умовою повинна бути відповідальність за небаланс у разі невиконання договору. Обов’язковою вимогою є також реєстрація двосторонніх договорів у оператора системи передачі – «Укренерго». Крім того, сторони двостороннього договору відповідно до Правил ринку інформують про договірні обсяги купівлі-продажу електричної енергії за укладеним договором.

Інформування здійснюється через електронну платформу, якою управляє оператор системи передачі. На ній всі учасники ринку двосторонніх договорів повинні реєструвати відповідні обсяги електроенергії для всіх розрахункових періодів кожного торгового дня. При цьому реєстрація обсягів завершується о 10:00 за один день до торгового дня.

Важливою умовою участі на ринку двосторонніх договорів є реєстрація на електронній платформі однакових обсягів електроенергії продавцем та покупцем. Якщо обсяги однакові, сторони отримують автоматичне повідомлення з підтвердженням від оператора системи передачі про дійсність зареєстрованого договору. Але в разі реєстрації неоднакових обсягів – повідомлення про недійсність торгової операції.

Отже, незважаючи на певну готовність учасників до впровадження ринку двосторонніх договорів, перед початком роботи ринку можливе прийняття Правил ринку в новій редакції. Водночас для участі державних виробників на ринку двосторонніх договорів вкрай важливо прийняти Порядок проведення електронних аукціонів. Відсутність цього документу може призвести до того, що з 1 липня 2019 року державні виробники електроенергії не зможуть продавати її за двосторонніми договорами.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло