Захворіло у світі
161,138,318
Померло у світі
3,347,018
Вилікувалось у світі
138,963,721
Захворіло в Україні
2,135,886
Померло в Україні
47,333
Вилікувалось в Україні
1,816,643
Зеленіше «зеленого»: хто і як розвиває екологічні технології в Україні

Зеленіше «зеленого»: хто і як розвиває екологічні технології в Україні

Та заміщує усталені процеси новими проектами, спрямованими на збереження довкілля

Этот материал также доступен на русском
Зеленіше 	«зеленого»: хто і як розвиває екологічні технології в Україні
Фото: pixabay

Серед тисяч українських компаній, що виробляють рішення для енергоефективності та сталої енергетики в Україні, можна виділити близько 150-170 розробників «зелених» інновацій і кліматичних технологій. Часто такі компанії помилково обмежують групою «вітряки і сонячні батареї» – але насправді вона суттєво ширша і проникає практично в усі сектори економіки. Якщо говорити про українських розробників екологічних інновацій, то вони охоплюють чимало секторів, найбільші з яких – електротранспорт, «розумний» дім і системи енергоефективності, системи вентиляції і кондиціонування, рішення для відновлюваної енергетики і «зеленого» будівництва, а також логістика і фармацевтика. Як енергоощадливі технології проявляють себе в кожній із галузей, Mind розповів співзасновник громадської організації Greencubator Роман Зінченко

Промисловість

Чимало індустріальних рішень та розробок з нових матеріалів потрапляють в «зелений» сектор. Металургія починає використовувати в прокатних станах підшипники ковзання з металобрухту, що мають учетверо менший вуглецевий та енергетичний слід порівняно з традиційними бронзовими. Компанія «Червона хвиля» друкує деталі для аерокосмічної галузі, використовуючи 3D-друк титановим дротом. Її установку xBeam 3D Metal Printer зараз тестує Airbus та ще кілька авіавиробників для виробництва деталей літаків з меншою кількістю викидів CO2.

Якщо ж говорити про відновлювану енергетику – ми підтримуємо розробника сонячних енергогенеруючих жалюзі SolarGaps та розробників інноваційних вітропанелей Sirocco. Рішення для управління «розумним» домом від DS Electronics чи IoT Trade допомагають ефективно і економно керувати опаленням вдома, а рекуператори від Prana та «VTS Комплект» забезпечують вентиляцію з мінімальними втратами тепла.

Аграрний сектор

Кліматичні інновації приходять і в аграрний сектор. Це може бути підвищення ефективності великих біогазових установок завдяки спеціальним бактеріальним міксам чи виробництво органічних добрив у малих біогазових установках. Чи поєднання вирощування зелені і риби. Так, фермерське господарство «Лиманськ» на Херсонщині випробовує аквапонічну ферму, на якій використовуються продукти життєдіяльності риби як природні добрива для вирощування салату. Замість додавання хімікатів, аквапонічнний принцип просто дозволяє рослинам всотувати необхідні елементи з води, в якій живе риба, – і очищувати воду. 

Фармакологія

Приклад із фармацевтики: компанія «АГК Україна» винайшла пакування, що дозволяє відмовитись від холодильників під час перевезення і зберігання ліків. Розроблений ними спрей-флакон заміняє ін’єкції та дозволяє безпечно зберігати без холодильника препарати, які можуть довго перебувати в сухому нерозведеному стані, але мають невеликий термін придатності після змішування з розчином. У «зеленій» тарі суха діюча речовина відділена від розчину, а змішування відбувається перед застосуванням препарату простим поворотом частини флакону. Таких компаній тільки на радарі Greencubator близько сотні, частина з них уже отримала «Кліматичні інноваційні ваучери».

Корпоративний напрямок

Ми бачимо зростання великих корпоративних гравців, які створюють рішення для «зеленого» сегменту. Запуск першої черги заводу фотовольтаїки компанії KNESS – один з таких прикладів.

При цьому декілька великих гравців активно розвивають власний R&D-напрямок – і цілком імовірно, що скоро ми побачимо щонайменше десяток внутрішньокорпоративних «зелених» стартапів в напрямках energy storage, зокрема нових хімічних методів зберігання, технологій «розумних» мереж, «розумної» силової електроніки та інших.

Перевага цих стартапів у тому, що вони матимуть доступ до великого першого покупця – корпорації-засновника. Паралельно в Україні розвивається новий тренд: світові виробники обладнання для сталої енергетики почали локалізувати виробництво в Україні, з доволі великою глибиною. 

Також не слід забувати, що в українському IT-бізнесі тисячі фахівців працюють на «зелені» проекти для світового ринку – від енергетичних бірж до технології автопілоту для автомобілів. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті