Висока смертність в Україні: вирок чи поштовх до розвитку сімейної медицини

Висока смертність в Україні: вирок чи поштовх до розвитку сімейної медицини

Як перемогти демографічну кризу

Этот материал также доступен на русском языке
Висока смертність в Україні: вирок чи поштовх до розвитку сімейної медицини
Фото: pixabay

Проблема демографічної кризи в Україні стоїть дуже гостро: за даними Держстату, населення країни за роки незалежності скоротилося більш ніж на 4,5 млн осіб. Неофіційна ж статистика свідчить, що цей показник щонайменше удвічі вищий. Це пов'язано і зі складною економічною ситуацією, і з військовими діями на сході країни, слабким здоров'ям людей і високою смертністю. Щоб подолати демографічну кризу, необхідно визначити головні причини, що її спровокували. Як це можна зробити, спеціально для Mind розповідає Святослав Ханенко, сімейний лікар, засновник і головний лікар клініки для здорових SQLAB.

Якщо відкинути популізм, то першопричиною є відсутність ефективної первинної охорони здоров'я. У розвинених країнах її основою є інститут сімейної медицини, що відповідає не лише за персональне здоров'я кожного окремого пацієнта, але і за здоров'я всього суспільства. На рівні сімейної медицини закривається 80% усіх звернень до медустанов.

Чому сімейний лікар – ефективний? Сімейний лікар веде закріплених пацієнтів і визначає проблеми зі здоров'ям на ранніх стадіях розвитку за допомогою регулярних профілактичних оглядів і ефективних превентивних заходів. Лише у виняткових випадках, коли стан пацієнта виходить за рамки кваліфікації сімейного лікаря, його направляють до вузькопрофільного фахівця. При цьому останні становлять лише 30% медичного персоналу, потрапити до них дуже складно, а їхні послуги коштують дорого.

Тому основна мета сімейної медицини – це профілактика або раннє виявлення відхилень у здоров'ї, їх ефективна корекція і безперервне ведення пацієнта, незалежно від віку, статі та стану здоров'я.

Що не так було раніше? У спадок від Радянського Союзу нам дісталася система Семашка, в якій місце сімейних лікарів зайняли терапевти. Однак необхідно розуміти різницю: сімейний лікар – це первинний фахівець у всіх системах організму, передусім їх нормальному стані та найпоширеніших відхиленнях. А терапевт – вузькопрофільний фахівець вторинного рівня у хворобах внутрішніх органів.

Сьогодні в Україні проходить медична реформа, де на перше місце ставиться саме сімейна медицина. Однак більшість сімейних лікарів – це ті самі терапевти, які знають, як діагностувати хвороби за певними протоколами. Але цього мало: сімейний лікар має вміти провести повний огляд пацієнта, визначити його поточний стан, скоригувати його, а в разі необхідності – направити далі до вузькопрофільного фахівця.

Тому маємо таку ситуацію: відсутність ефективного первинного рівня охорони здоров'я на основі сімейної медицини призводить до того, що люди потрапляють у коло уваги системи охорони здоров'я вже серйозно хворими.

Друга причина тісно пов'язана з першою і полягає в об'єкті управління системи охорони здоров'я. Сьогодні фокус – це хвороба. Є протоколи діагностики хвороб, гайдлайни лікування, вузькопрофільні фахівці в конкретних галузях. Але якщо немає хвороби – немає і предмету роботи.

Саме тому об'єктом управління в сучасній українській медицині має стати здоров'я – його якісний і кількісний вимір і безперервне ефективне поліпшення. Аби українці стали здоровішими, необхідно перейматися здоров'ям, не чекаючи появи хвороб.

У чому причина слабкого здоров'я українців? І ось ми підійшли до головної причини високої смертності українців – ставлення до свого здоров'я. Реалії такі, що підхід – «поки не болить – отже, я здоровий» – сьогодні не працює. Відхилення від норми є практично у всіх: навіть веснянки або зморшки входять до міжнародної класифікації хвороб. Але від наявності хвороб людина не стає абсолютно нездоровою.

Популярність ЗСЖ та інших методик демонструє, що частина свідомого населення країни цікавиться своїм здоров'ям і хоче знати, як його поліпшити, щоб прожити довге і здорове життя. Однак цих знань, почерпнутих, в основному, зі ЗМІ та інтернету, недостатньо. Необхідно сформувати розуміння, що здоров'я – першоджерело всіх благ у всіх сферах життя. Більшість людей часто артикулюють таке ставлення, але далеко не всі підтримують ці слова реальними діями.

Чи існує вихід із ситуації, що склалася? Є мінімум п'ять основних кроків до здоров'я і довголіття.

Перший: формування повної картини про здоров'я людини. Якщо ми говоримо про комплексне управління здоров'ям, то необхідно зібрати дані більш ніж за 2000 параметрів, провести лабораторні та інструментальні дослідження за 9 блоками: генетика, молекулярне, клітинне, функціональне і ментальне здоров'я, стан систем організму, здоров'я шкіри, спосіб життя і цілі, яких пацієнт хоче досягти.

Ця інформація дасть можливість скласти комплексне уявлення про стан людини, зробити прогноз, визначити цілі щодо здоров'я і розробити конкретний план для їхнього досягнення.

Другий: управління здоров'ям – це чіткі, вимірні, реалістичні і зафіксовані в часі цілі щодо здоров'я. Людина повинна розуміти, що, наприклад, дотримання призначеної сімейним лікарем дієти поліпшить здоров'я на n% і матиме позитивний вплив на низку інших систем організму. Зазвичай досить відчутних результатів можна досягти за три місяці.

Третій: конкретний план дій і синергія всіх доступних методів поліпшення здоров'я. Чарівних пігулок, які зроблять людину абсолютно здоровою, не існує. Тому шлях до здоров'я складається з конкретних кроків, розроблених фахівцем на підставі аналізу стану людини.

Четвертий: безперервне ведення сімейним лікарем-біохакером. Ні, це не віртуальний фахівець, який зламає і проапгрейдить ваше здоров'я. Це професіонал, який обстежив вас, розробив рекомендації та став вашим надійним помічником у реалізації персональної оздоровчої програми.

П'ятий: вимірний контроль результатів. Після того як на основі достатньої кількості даних поставлені цілі, розроблений, погоджений і реалізований план дій, настає час вимірюваного контролю результатів, зіставлення запланованих і фактичних результатів і дій щодо їх досягнення.

Здоров'я – це наріжний камінь повноцінного та якісного життя. Але мало хто знає, що для його комплексної оцінки достатньо 4–5 годин, а не кількох днів у чергах поліклініки. Завдяки сучасному комплексному підходу дійсно професійні фахівці не просто напишуть карту вашого здоров'я, а нададуть вичерпних рекомендацій щодо його поліпшення. І буквально через три місяці ви приємно здивуєтеся якісним змінам у своєму самопочутті.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло