Захворіло у світі
33,652,960
Померло у світі
1,007,922
Вилікувалось у світі
23,402,148
Захворіло в Україні
208,959
Померло в Україні
4,129
Вилікувалось в Україні
92,360
Які політсили у фаворі в українців

Які політсили у фаворі в українців

Соціолог – про електоральні вподобання громадян на цей момент

Цей матеріал також доступний російською
Які політсили у фаворі в українців
Фото: pixabay

Конституційний суд напередодні визнав конституційним указ президента про дострокове припинення повноважень парламенту VIII скликання. Таким чином, парламентські вибори в Україні відбудуться 21 липня 2019 року, як це пропонував новообраний президент України Володимир Зеленський. Політичні сили вже готуються до цієї події, виборці з’ясовують, чия програма їм більш до вподоби, а соціологи прораховують, хто має шанс невдовзі працювати на Грушевського. Про сьогоднішні вподобання електорату розповів Mind директор Центру «Соціальний моніторинг» Дмитро Дмитрук.

Майбутня активність потенційних виборців не зменшується і це, безумовно, позитив. Готовність прийти на вибори, якщо вони відбудуться в найближчу неділю, висловили 38,8% виборців, у форматі «скоріше так» і «точно так» – 44,5%. Сумарно це 83,3%. Динаміка обумовлена ​​зростанням свідомості: від початку дослідження місяць тому кількість респондентів, які «точно не підуть на вибори» і «скоріше не підуть» зменшилася з 14 до 12,1%. Але тут важливо обмовиться, що літній період проведення виборів накладає свої корективи. До 30% виборців просто не знають, де вони перебуватимуть на цей момент.

У розрізі регіонів збільшує активність і без того активна Західна Україна. Також збільшився показник по Донбасу: тут мають намір голосувати 80,5% (до цього на вибори збиралися прийти 72,8%).

Що стосується місць голосування, то зростає активність невеликих містечок. Село приблизно стабільно – 84,5%.

Віковий ценз. Найактивніша група, як і раніше, 60 років та більше. Тут підуть голосувати понад 86%. У групі 50–59 років – понад 85%. Характерно, що зростає громадянська свідомість молоді: якщо раніше в категорії 18–29 років були готові прийти на дільницю до 70%, то зараз показник виріс до 80%.

На перше місце серед тих, хто «точно підуть на вибори», вийшов Донбас з показником 7,43% (з 10 можливих).

Хто подолає 5%-вий бар'єр? Найважливіше питання, яке ми ставимо, стосується рейтингових показників. Сьогодні у нас є п'ять політичних сил, які долають 5%-вий бар'єр і, швидше за все, будуть представлені в парламенті.

Лідером залишається з великим відривом «Слуга народу» – 47,5%, з урахуванням похибки показник наближається до 50%.

На другому місці «Опозиційна платформа – за життя» – 11%. «Батьківщина» – 8,7%, «Європейська солідарність» – 8,3%, «Голос» – 5,3%.

Щодо інших партій, то з розрахунку нашої вибірки і стандартної похибки, залишаються шанси у «Сила і честь» Ігоря Смешка і «Громадянська позиція» Анатолія Гриценка.

У інших партій показники менше 2,5%, і вони не демонструють ніякої динаміки. Фактично є лише дві політичні сили, які демонструють зростання: «Слуга народу» (стартував із 40% і наростив рейтинг до 47%) і «Голос» Святослава Вакарчука (з 1% до понад 5%).

Найстабільніший електорат має «Опозиційна платформа» – тут не фіксується різких коливань.

«Європейська солідарність» потроху втрачає голоси, і це пов'язано зі зростанням «Голосу» і «Слуги народу» – ці процеси йдуть паралельно. Ця ж тенденція стосується і «Батьківщини», але меншою мірою. Також ми констатуємо поступове зменшення підтримки у партії «Сила і честь».

Що стосується регіональної розбивки, то рівномірну підтримку має лише «Слуга народу». Найвища конкуренція політиків у Західному регіоні, де у «Голосу», «Батьківщини» і «Солідарності» зараз приблизно однакові показники, і вони борються за друге місце в цьому регіоні.

Першість в антирейтингу. Традиційно ми запитуємо про антирейтинг і «другий вибір». Тут дуже цікаві показники, оскільки «другий вибір» – це потенціал зростання політичної сили. І якщо він невеликий, то в найближчій перспективі у партії досить обмежені шанси. А якщо в неї ще й антирейтинг перевищує сьогоднішній рейтинг, то це зростання стає майже неможливим.

На сьогодні «Слуга народу» має додатковий рейтинг 10% – це кількість виборців, які допускають можливість голосувати за них. Це найвищий потенціал. Дуже високий потенціал зростання у «Голосу», «Сили і честі», «Опозиційної платформи». Але треба розуміти, що цей додатковий рейтинг – теоретичний, це практично недосяжний максимум. Як правило, реалізувати вдається не більше 20% від потенціалу.

Щодо антирейтингу, то місце лідера утримує «Європейська солідарність» – більше половини виборців ніколи не проголосують за цю політичну силу. Баланс позитивного вибору і негативного ставлення у цієї партії найгірший.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті