Старт нового енергоринку: від чого залежатиме вартість електроенергії

Старт нового енергоринку: від чого залежатиме вартість електроенергії

Про механізми продажу е/е та їхнє практичне застосування

Этот материал также доступен на русском языке
Старт нового енергоринку: від чого залежатиме вартість електроенергії
Фото: pixabay

Відсьогодні, 1 липня 2019 року, в Україні запрацював новий ринок електроенергії, який має на меті створити здорову конкуренцію в галузі, дати можливість зайти на ринок новим гравцям (постачальникам та інвесторам), не збільшуючи при цьому ціну на електроенергію для населення. Про це йдеться у відповідному законі «Про ринок електричної енергії», який було ухвалено у 2017 році. За приблизними підрахунками,  експорт електроенергії із запровадженням ринку до 2030 року зросте учетверо.

Про те, як відтепер має працювати енергоринок, розповів Mind партнер ЮФ «Антіка», заступник голови комітету з питань енергетики, нафти та газу Асоціації правників України (АПУ) Олександр Буртовий.

Чи готовий вітчизняний енергоринок працювати по-новому?

Обмежена кількість виробників електроенергії, «ручний режим» ціноутворення призвели до серйозних викривлень на ринку, коли, зокрема, вартість теплової генерації у нас вища, ніж у Європі, а вартість атомної, навпаки, нижча. Дієвим способом змінити ситуацію на вітчизняному енергоринку є запровадження спеціальних заходів для посилення конкуренції, а також ринкових механізмів, насамперед безперешкодного імпорту електроенергії (е/е) та вільного доступу нових виробників. Окрім того, реформа енергетичного ринку була одним із зобов'язань України перед Європейським союзом та умовою для отримання фінансової допомоги.

Перший крок до запуску нового ринку електроенергії був зроблений 13 квітня 2017 року, коли Верховна Рада прийняла закон «Про ринок електричної енергії». Ним передбачено різні механізми купівлі-продажу е/е:

  • двосторонні договори – це ринок, де електроенергія купується за довгостроковими та двосторонніми контрактами. Їх укладають напряму виробники (генеруючі компанії) та споживачі е/е;
  • ринок «на добу наперед» – це ринок з періодом покриття – наступна доба, на якому всі угоди узгоджуються з оператором системи передачі та проводяться за день до періоду покриття;
  • внутрішньодобовий ринок – ринок, на якому здійснюється торгівля е/е впродовж доби після укладання всіх договорів на ринку «на добу наперед».

Раніше монополістами з постачання електрики були обленерго. Вони викуповували вироблену електроенергію та за регульованим тарифом постачали її споживачам. Варто зазначити, що існував невеликий перелік гравців, які купували та постачали вироблений струм за нерегульованим тарифом. Оплату від споживачів обленерго передавали «Енергоринку», після чого ці кошти розподілялися між виробниками та оператором мереж «Укренерго».

У результаті впровадження реформи енергоринку з 1 січня 2019 року відбувся розподіл функцій, які донедавна здійснювали обленерго, а саме за обленерго, як власниками мереж, залишилася функція розподілу е/е, тоді як постачати електроенергію мають право компанії, які отримали відповідну ліцензію. З 1 липня запроваджується новий ринок електроенергії, де е/е продається-купується на підставі відповідного договору з постачальником. При цьому споживачі електроенергії повинні мати укладені договори з  операторами систем розподілу або передачі. Відтак споживачі – як підприємства, так і приватні особи – зможуть обирати собі постачальника.

Як має працювати новий енергоринок?

За новими правилами, вартість електроенергії залежатиме від обсягів споживання, графіків розрахунку, платіжної дисципліни та періоду доби, в який споживається е/е. У пікові години тариф буде вищим, вночі – нижчим. Тарифні зміни, що вводяться 1 липня, передусім торкнуться промислових споживачів.

Щоб вберегти населення від збільшення тарифів, Кабінет міністрів 5 червня 2019 року ухвалив «Положення про покладання спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії». Згідно з цим документом, на державні компанії «Укргідроенерго» та «Енергоатом» покладається спеціальний обов'язок (ПСО): 60% енергії, виробленої на атомних електростанціях, та 20% енергії, згенерованої гідроелектростанціями, з 1 липня продавати за цінами, нижчими від тарифу для побутових споживачів. Решту 20% так званий постачальник універсальних послуг, який відповідає за забезпечення населення електроенергією, має закуповувати на відкритому ринку. Це положення діятиме до 31 грудня 2020 року.

22 травня Кабінет міністрів  ухвалив статут двох державних компаній, створених на базі «Енергоринку», які мають забезпечити стабільність ринку електроенергії: «Оператор ринку» та «Гарантований покупець». «Оператор ринку» забезпечуватиме функціонування ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, а також здійснюватиме організацію купівлі-продажу електричної енергії для доби постачання на підставі ліцензії. «Гарантований покупець» викуповуватиме електроенергію в об'єктів відновлюваних джерел енергії за гарантованими державою цінами та забезпечуватиме її реалізацію.

Стан підготовки до запуску ринку

Чи готовий енергетичний ринок України працювати по-новому? Так. Чимало для цього вже зроблено. Та є ще важливі питання, які й досі залишаються відкритими.

Зокрема:

  • Не затверджена процедура сертифікації та моніторингу одиниць генерації, що є учасниками ринку допоміжних послуг – ринку, на якому енергокомпанії зможуть надавати (продавати) оператору системи передачі допоміжні послуги для забезпечення стабільного енергопостачання. До прикладу, для регулювання частоти струму тощо.
  • Досі немає затвердженого порядку проведення електронних аукціонів за двосторонніми договорами, які дозволили би державним генеруючим підприємствам (понад 65% балансу України) долучитися до цього сегменту ринку.
  • Необхідно продумати механізм, який би при застосуванні ПСО унеможливив маніпуляції даними щодо споживання з боку постачальника універсальних послуг та операторів системи розподілу.
  • Потрібно розробити та впровадити підзаконну нормативно-правову базу, яка передбачена законом «Про ринок електричної енергії».

Сподіваємося, що для коригування цих та інших моментів знадобиться небагато часу, й ринок електроенергії України зможе дійсно запрацювати по-новому.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло