Neuralink Маска: як технологія вплине на людство

Neuralink Маска: як технологія вплине на людство

Як це працює і до чого тут екзокортекс

Этот материал также доступен на русском языке
Neuralink Маска: як технологія вплине на людство

16 липня стартап Ілона Маска Neuralink, який працює над підключенням людського мозку до штучного інтелекту, вперше презентував свої технології. На презентації показали «нитки», призначені для зчитування інформації з мозку, а ще – робота, який імплантуватиме їх у мозок, і піддослідного щура.

Про те, які перспективи у цієї технології для майбутнього людини, крім тих, про які заявляє лабораторія Маска, Mind розповів нейропсихолог Андрій Васін.

Ілон Маск знову здивував світ. На презентації, напевно, найфутуристичнішого з його проектів, було показано прототип нейроінтерфейсу підключення людського мозку до комп'ютерної системи Neuralink.

Як повідомлялося, компанія розробила технологію і вже провела на лабораторних щурах серію операцій, 87% яких були успішними. Після цього розробники показали щура з пришитим до його голови USB-портом.

Neuralink Маска: як технологія вплине на людство
Фото: adafruit

За неперевіреними даними, технологія вже пройшла перевірку на приматах. І вже наступного року намічена спроба отримати дозвіл на випробування на людях.

Як це працює?

Спеціальний робот-хірург імплантує в мозок електроди. Робить він це дуже швидко і акуратно: 192 електроди, кожен завтовшки 4–6 мкм (у 16 разів тонше за людську волосину) імплантуються шістьма пучками приблизно за хвилину. Спеціальні датчики робота дозволяють у реальному часі моніторити стан тканин, уникати кровоносних судин і мінімізувати пошкодження. У майбутньому для подібної процедури планується використовувати лазерний скальпель, що зробить її ще безпечнішою і швидшою.

Електроди і сенсори разом кріпитимуться до спеціального зовнішнього блоку, який буде розташований за вухом. Він трохи схожий на сучасні слухові апарати. А вже цей блок, через спеціально розроблене програмне забезпечення (ПЗ), передаватиме сигнали з мозку в комп'ютер.

Еволюція, не революція

Технологія не унікальна і навіть не нова. Подібні інтерфейси, як інвазивні, так і ні, вже існують та продовжують розвиватися. Просто конкретно цей винахід – готова система з електродів, процедури, приймача і ПЗ. Крім того, за твердженнями представників компанії, вона працює майже вдесятеро швидше, ніж у подібних систем минулого покоління.

Що це дає?

  1. Серйозну допомогу для розвитку будь-яких нейронаук. Можливість зчитувати дані мозку з високою швидкістю і точністю, що полегшить дуже багато досліджень. 
  2. Можливість контролювати різну електроніку, гаджети, програми і, що особливо важливо, протези – «силою думки».
  3. Теоретично, це на один крок наближає можливість спілкування «мозок – мозок», що надасть принципово нові можливості конекту в світі.
  4. Якщо ви параноїк, то це так само наближає можливість простої стимуляції центрів задоволення, страху, реклами (хай живе кіберпанк!). Але, насправді, це дуже далеко від функціональності та завдань цього інтерфейсу.
  5. Довгострокова перспектива – певний симбіоз між штучним і природним інтелектом. А ось ця частина налякала багатьох. Компанії навіть довелося уточнити, що це буде «This is not a mandatory thing. This is something you can choose to have if you want». («Це не обов'язкова річ. Це те, що ви можете мати, якщо хочете». – Mind). Отже, це щось цілком добровільне.

Що ж ця система дасть людству?

Саме цю частину питання багато хто розуміє не зовсім коректно. Є таке поняття «екзокортекс» (грец. Ἔξω [exō] – поза, зовні; лат. Cortex – кора). Як «екзоскелет», але для мозку.

Це зовнішня система обробки інформації, яка допоможе посилити інтелект або виступити нейропротезом для кори головного мозку.

Що ви собі можете уявити? – Управління двома десятками бойових дроїдів силою думки.

Що б вам варто було уявити? – Рахунки. Блокнот. Смартфон.

Наприклад, ви йдете до магазину і намагаєтеся запам'ятати список покупок. Тримаєте його в голові в оперативній пам'яті або намагаєтеся витягти на місці з короткочасної. Також, замість цього, ви можете записати його на окремий папірець – дістати з оперативної пам'яті вашого мозку на зовнішній носій і більше не витрачати на це когнітивний ресурс.

Коли ви прийдете до магазину, ви повертаєте інформацію назад з зовнішнього носія (паперу) в оперативну пам'ять – читаєте ваші записи. На касі, коли вам називають ціну, ви її подумки ще раз перевіряєте/звіряєте з бажаною і робите або не робите покупку.

Або ви можете скористатися екзокортексом – і перерахувати все на калькуляторі.

Що ж нам дасть нейроінтерфейс?

Абсолютно те саме. Створивши список покупок, замість того щоб утримувати його в пам'яті або записувати на папері, ви його «запам'ятаєте» в «інший» пам'яті. І миттєво «згадаєте» на місці, зі стовідсотковою вірогідністю – так, немов завжди це пам'ятали. Почувши перерахування з шести тризначних чисел на касі, ви одразу знатимете їхню суму і накопичувальну знижку. Так само як знаєте ще зі школи, що двічі по два – чотири.

Ось до чого прагнуть у проекті Neuralink. Це не дасть вам певних суперздатностей, яких зараз немає у вашому смартфоні. Ви просто зможете це ж робити без руху пальців. Усього-на-всього.

А що в результаті?

Ілон Маск завжди належав до тієї частини людей, які з обережністю і навіть підозрою ставляться до перспектив штучного інтелекту (ШІ). Технології розвиваються дуже швидко, вже наявні псевдо-ШІ випереджають людей вельми значно і, якщо реальний ШІ буде створено, ми надто залежатимемо від його можливостей. Створення подібного нейроінтерфейсу – один із способів уникнути цього. Звичайно, це відкриває можливості для зловживання, що трохи лякають, на кшталт показу реклами просто в пам'ять, контролю над емоціями, навіювання, за кого голосувати, – тобто всього того, що багато років поспіль робить телевізор.

З іншого боку, півтори дюжини років навчання можна буде скоротити лише до кількох років. Місце, що звільнилося, та заощаджений час – витратити на дійсно важливі речі, на кшталт емпатії та психічного здоров'я, а не на зазубрювання підручників. Ми змогли б отримати фактично ідеальну пам'ять. Швидкість реакції пілотів і водіїв зросла б у десятки разів. Отримали б можливість не тільки спостерігати, але прямо переживати і брати участь у подіях, що відбуваються на іншому боці земної кулі. І дуже, дуже багато іншого.

Тут варто зазначити, що Ілон Маск обіцяє комерційні нейроінтерфейси до 2027–2030 років, а пристрої медичного призначення – вже до 2021 року.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті