Закон про ТОВ: 8 міфів щодо застосування корпоративного договору

Закон про ТОВ: 8 міфів щодо застосування корпоративного договору

Чому варто звернути увагу на цей «інструмент»

Цей матеріал також доступний російською
Закон про ТОВ: 8 міфів щодо застосування корпоративного договору
Фото: pixabay

Минулого року було покращено умови діяльності понад 500 000 зареєстрованих в Україні товариств з обмеженою відповідальністю (ТОВ). Цьому сприяло прийняття закону «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», що відбулося в лютому 2018 року. Водночас до сьогодні не всі ТОВ встигли розібратися, які інструменти, запроваджені законом, варто використовувати. Про те, на що саме варто звернути увагу в цьому документі та як корпоративний договір може стати в пригоді товариствам, Mind розповів юрист компанії AVELLUM Влад Александров.

Минув рік з моменту прийняття закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю». Незважаючи на те що закон запровадив революційні зміни для ТОВ, серед власників українського бізнесу деякі інструменти поки що не набули достатньої популярності. Одним із таких є корпоративний договір.

Корпоративний договір укладається для врегулювання відносин між акціонерами з питань управління, фінансування та відчуження акцій у компанії. Цей інструмент дозволяє акціонерам домовитися про зазначені питання одразу «на березі» та уникнути розбіжностей у майбутньому.

На наш погляд, недостатня популярність корпоративного договору в Україні пов’язана з низьким рівнем обізнаності та цілою низкою міфів, що склалися навколо цього інструменту. Ми вирішили розвінчати такі міфи, а також звернути увагу на «підводне каміння», про яке варто пам’ятати під час укладання відповідних угод.

Міф № 1. В Україні не врегульована концепція корпоративного договору.

Реальність. Українське законодавство прямо дозволяє власникам українського бізнесу врегулювати свої відносини в корпоративному договорі. При чому як у ТОВ, так і в акціонерному товаристві.

Але... Корпоративний договір – це новий інструмент в українському законодавстві, тому поки що немає практики його застосування. Деякі положення нового закону, що присвячені корпоративному договору, виписані неоднозначно.

Міф № 2. Домовленості «на серветці» нічим не гірші за корпоративний договір.

Реальність. Домовленості «на серветці» не мають юридичної сили, а довести в суді їх існування майже неможливо. Корпоративний договір є обов’язковим для виконання документом, що укладається в письмовій формі.

Але... Процес узгодження та укладення корпоративного договору потребує більшого часу та ресурсів, а для примусового виконання корпоративного договору доведеться звертатися до суду.

Міф № 3. Суперечки щодо корпоративного договору вирішують тільки українські суди.

Реальність. Українське законодавство дозволяє передати спори щодо корпоративного договору на розгляд іноземних або українських судів, а також до арбітражу.

Але... Передача спору до іноземного суду чи арбітражу – це додаткові (іноді доволі значні) витрати для сторін корпоративного договору.

Міф № 4. Партнерам у невеликому бізнесі корпоративний договір не потрібен.

Реальність. Домовлятися про все потрібно завчасно «на березі». Невеликий бізнес швидко виросте і тоді вже буде набагато складніше офіційно домовитися.

Але... Корпоративний договір не є «панацеєю від усіх хвороб». Передбачити все наперед неможливо, тому навіть при наявності корпоративного договору може виникнути необхідність домовлятися.

Міф № 5. Домовленості партнерів зафіксовано в статуті, тому корпоративний договір не потрібен.

Реальність. Корпоративний договір дозволяє зберегти домовленості партнерів конфіденційними, а статут є публічним документом. За порушення корпоративного договору можна стягнути збитки, чого не вийде зробити в разі порушення статуту.

Але... Для стягнення збитків необхідно судитися, що потребує додаткових ресурсів та часу.

Міф № 6. В Україні неможливо примусово виконати корпоративний договір.

Реальність. Українське законодавство дозволяє укласти договір колл/пут опціону, договір застави частки, а також видати безвідкличну довіреність для примусового виконання корпоративного договору.

Але... Зазначені інструменти є новими для українського законодавства, тому можуть виникати труднощі з їх застосуванням на практиці.

Міф № 7. Без участі іноземної компанії укласти корпоративний договір неможливо.

Реальність. Для укладення корпоративного договору не потрібні складні структури та іноземні компанії. Його можна укласти на рівні українського ТОВ.

Але... Якщо йдеться про великий бізнес, то перед укладенням корпоративного договору варто подумати про структурування. Можливо, буде краще зробити все на іноземному рівні.

Міф № 8. Корпоративний договір – це дорого та складно.

Реальність. Корпоративний договір – це не завжди документ на 100+ сторінок. Базові домовленості бізнес-партнерів можна викласти простою мовою на 10 сторінках за «адекватні» гроші.

Але... Апетит приходить під час їжі. Дуже часто клієнти починають із базових питань, але в процесі перемовин обсяг документа збільшується «до непристойності». Відповідно, зростає його ціна.

Як бачимо, більшість міфів, що існують навколо корпоративного договору, не мають під собою жодного вагомого підґрунтя. Корпоративний договір є дійсно корисним та ефективним інструментом, про укладення якого принаймні потрібно замислитися власникам українського бізнесу. Водночас варто пам’ятати про ті перестороги, які пов’язані з ним, та не тішити себе ілюзіями, що корпоративний договір врятує від усіх проблем.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті