«З палиць, пластиліну та гілок»: як влаштовано резервування даних в українських компаніях

«З палиць, пластиліну та гілок»: як влаштовано резервування даних в українських компаніях

І чому важливо своєчасно створювати бекапи

Этот текст также доступен на русском
«З палиць, пластиліну та гілок»: як влаштовано резервування даних в українських компаніях

Український бізнес регулярно стикається з ситуаціями, коли пропадають важливі та потрібні для роботи дані. Але практично ніхто не говорить про це вголос, аби не здатися безвідповідальним або некомпетентним.

Компанії, які хоча б раз «обпеклися», після таких катастроф приходять до усвідомлення, що потрібно робити бекапи – резервні копії. Але усвідомлення не завжди веде до реальних дій: бізнес продовжує економити на IT-безпеці та сподіватися, що «цього разу пронесе».

Чим небезпечний такий підхід і чому культура бекапа поки «кульгає» в усьому світі, розповів Mind директор департаменту маркетингу бізнес-сегменту оператора «Укртелеком» Ігор Гуменюк.

В Україні налічується від 75 000 до 100 000 юросіб, які працюють з даними і потребують створення бекапів – резервних копій. Це потенційна місткість ринку для послуги BaaS (Backup as a Service, бекап як сервіс), яку зараз надає «Укртелеком».

Незважаючи на велику місткість ринку, розуміння, як потрібно робити бекапи, є не у багатьох. У підсумку реальний ринковий потенціал на сьогодні виявляється в рази меншим.

Як українські компанії роблять бекапи

Більшість українських компаній, якщо у них є свій айтішник, схему бекапу залишають за ним, і він сам визначає, як це робити. Так, власник бізнесу часто не вникає в це питання: «Мені як власнику бізнесу все одно. Якщо раптом я десь про це прочитав, то можу запитати у айтішника, чи є у нас таке. А як це організовано – на рівні «палиць, пластиліну і гілок» або «чарівної флешки» – я не вникаю». Для керівника в Україні найчастіше це не є питанням першої необхідності.

Хтось за свої гроші купує місце на зарубіжних серверних платформах, намагаючись щось завантажувати в хмару. Хтось просто зберігає дані на Google-диск, якщо йдеться про бекап офісних файлів. Так, на умовно безкоштовних доступних сервісах резервування даних все-таки проводиться.

А ось інтерес до грамотних промислових рішень, таких як BaaS, виникає в компаніях, які достатньо технологічні, щоб перейти на новий рівень, або ж серйозно «обпеклися».

Чому такий підхід небезпечний?

Світова статистика говорить про те, що понад 30% компаній, які втратили базу даних, стають банкрутами протягом 6 місяців.

Але навіть якщо до банкрутства не дійшло, наслідки все одно можуть бути сумними. Міжнародна компанія Acronis вже 4 роки поспіль публікує звіти до Всесвітнього дня бекапа, який відзначається 31 березня. Цього року, крім приватних користувачів, вона включила в опитування компанії.

Виявилося, що 97% підприємств роблять бекапи – раз на рік, раз на місяць або частіше. Але те, яким чином вони робляться, не гарантує збереження цих даних. Майже третина опитаних заявили, що зіткнулися з втратою даних, що призвела до простою. У зв'язку з подібними інцидентами СЕО та інші керівники вищого рівня стали все частіше втрачати свою роботу. У звіті також йдеться про великий розрив між переконаннями користувачів і практичним вибором щодо резервування.

Коли в Україну прийде культура бекапа

Не можна сказати, що культура IТ-безпеки висока в усьому світі: людство ще звикає до того, що інформація – це важливий актив. Є розуміння на інтуїтивному рівні, але немає матеріального втілення. Мало хто готовий виділяти окремий бюджет під IT-безпеку і створення резервних копій.

А в нашій країні спрацьовує ще одна обставина: комп'ютери тут з'явилися на 20 років пізніше, ніж їх почав використовувати бізнес у США та Європі. Відповідно затримка виникла і з культурою використання мереж. Багато компаній розуміють, що бекапи треба робити, але йдуть шляхом найменшого опору – «може, пронесе». На жаль, це загальна айтішна культура в Україні.

Відповідно до світових стандартів управління IT-інфраструктурою, функція IT-безпеки має підпорядковуватися безпосередньо IT-директору. Вона повинна бути автономною від всіх інших підрозділів, щоб дивитися на ситуацію в цілому. У реальності цього не відбувається. У 90% українських компаній менеджер з IT-безпеки знаходиться в структурі корпоративної безпеки. Це не добре і не погано, просто на такому етапі розвитку знаходиться наш ринок.

Роль, яка зараз відводиться в корпоративному IT-ландшафті безпеці в цілому і створенню захищених резервних копій зокрема, не завжди буде такою.

По-перше, держави повільно, але впевнено, формують для громадян і бізнесу новий порядок денний. Крім GDPR, що розгортається в країнах Євросоюзу, в Україні з'являється все більше регламентуючих документів, які встановлюють правила гри в цифровому середовищі і визначають особливу увагу захисту інформації. Навіть мінімальний практичний розвиток підходів електронного уряду (eGov) впродовж найближчих декількох років неминуче визначить больові точки в захисті інформації.

По-друге, протягом 4–5 років ринок отримає достатню кількість фахівців з інформаційної безпеки. Вони зможуть професійно вирішувати функціональні завдання, якими зараз займаються різні співробітники ІТ-підрозділів, але не відносять їх до єдиного комплексу забезпечення збереження даних.

По-третє, не можна виключати з числа факторів «чорних лебедів», тобто непередбачених негативних подій, породжуваних складністю і взаємозв'язками сучасного цифрового світу. Мова не лише про масштабні кіберзагрози, але і появу нового програмного забезпечення, поведінку якого складно передбачити заздалегідь. Виглядає так, що нове десятиліття 2020-х повинно стати тією міні-епохою, в якій отримає розвиток індустрія інформаційної безпеки та управління даними, що формується.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло