Захворіло у світі
6,900,011
Померло у світі
399,854
Вилікувалось у світі
3,088,432
Захворіло в Україні
26,999
Померло в Україні
788
Вилікувалось в Україні
12,054
Бізнес-омбудсмен: що зміниться для бізнесу зі змінами в цій сфері

Бізнес-омбудсмен: що зміниться для бізнесу зі змінами в цій сфері

Про те, чим займається ця установа й навіщо міняти законодавче регулювання його діяльності

Цей матеріал також доступний російською
Бізнес-омбудсмен: що зміниться для бізнесу зі змінами в цій сфері
Фото: pixabay

Законопроект про Установу бізнес-омбудсмена (№ 4591 від 5 травня 2016 року) потрапив у список тих, які президент Володимир Зеленський рекомендує Верховній Раді розглянути першочергово. Наприкінці серпня цей законопроект був перереєстрований у ВР під №0944.

Чи справді він такий важливий і що зміниться для українського бізнесу, коли його приймуть, розповіла Mind юрист ILF Анастасія Медяник.

Як Рада бізнес-омбудсмена працює зараз

Рада бізнес-омбудсмена – це постійно діючий консультативний орган при Кабінеті Міністрів. Він був створений у грудні 2014 року внаслідок прийняття Меморандуму про взаєморозуміння щодо підтримки української антикорупційної ініціативи (далі – Меморандум), який підписали 12 травня 2014 року Кабмін, бізнес асоціації та міжнародні фінансові установи.

Ключові цілі Ради бізнес-омбудсмена:

  • налагодження ефективної комунікації бізнесу з держорганами і органами місцевого самоврядування;
  • боротьба з корупцією у владних структурах.

Отже, Рада бізнес-омбудсмена виступає посередником між бізнесом і владою.

Інструмент, за допомогою якого бізнес-омбудсмен зараз може впливати на вирішення конфлікту в конкретній справі, – рекомендації.

Наприклад, власник медцентру вів кілька років свою практику, орендуючи приміщення комунальної власності. І раптом, коли прийшов час переукладати договір оренди, місцева рада (власник) відмовляється це робити без будь-яких підстав.

Якщо недобросовісна поведінка з боку влади дійсно була, власник медцентру може звернутися за допомогою у врегулюванні конфлікту до бізнес-омбудсмена. Останній розглядає скаргу, вивчає обставини й дає рекомендації місцевій раді про усунення конфлікту та притягнення винних до відповідальності. Хоча такі рекомендації не мають обов'язкової сили, здебільшого вони виконуються. Цьому також сприяє авторитет бізнес-омбудсмена. Перелік органів влади, на дії або бездіяльність яких приймаються скарги, не обмежений.

Як показала практика, Рада бізнес-омбудсмена виправдала очікування і стала дієвим механізмом у боротьбі з утисками бізнесу. За час свого існування офіс отримав 6058 скарг, з яких успішно закрито 4032. Фінансовий ефект від діяльності бізнес-омбудсмена нині становить понад 17 млн грн – за даними самої Ради бізнес-омбудсмена.

Що пропонує проект закону про Установу бізнес-омбудсмена

Вищезгаданий Меморандум між Кабміном, бізнес-асоціаціями та міжнародними фінансовими установами передбачає створення незалежного інституту бізнес-омбудсмена. У зв'язку з чим Кабмін у травні 2016 року виступив із законопроектом «Про Установу бізнес-омбудсмена». І в травні цього ж року він був прийнятий Верховною Радою в першому читанні. Найближчим часом цей законопроект планується до розгляду та прийняття в цілому.

Після прийняття цього закону особливий статус бізнес-омбудсмена буде закріплений на законодавчому рівні. Планується, що заклад бізнес-омбудсмена буде самостійною неприбутковою юридичною особою, яка буде фінансуватися сторонами Меморандуму. Крім того, передбачається:

  • адміністративна відповідальність за відмову в наданні інформації, яку витребує бізнес-омбудсмен;
  • можливість накладати санкції за такі правопорушення;
  • кримінальна відповідальність за втручання в діяльність установи бізнес-омбудсмена;
  • недоторканність бізнес-омбудсмена і співробітників установи під час виконання ними своїх обов'язків.

Як зміни вплинуть на бізнес

Уже сьогодні можна говорити про те, що для бізнесу прийняття цього закону буде мати позитивний ефект.

Діяльність бізнес-омбудсмена має стати більш ефективною в зв'язку із закріпленням статусу офісу як незалежної інституції, в діяльність якої ніхто не може втручатися. Виконання запитів офісу бізнес-омбудсмена буде обов'язковим і не залежатиме виключно від репутації та авторитету бізнес-омбудсмена. По суті, державні органи та органи місцевого самоврядування будуть зобов'язані з ним співпрацювати. Тому ігнорувати запити й рекомендації установи бізнес-омбудсмена (як це буває зараз) при розгляді конкретних кейсів у владних структур уже не вийде.

Взагалі бізнес-омбудсмен – не українське ноу-хау. У низці країн, як-от Грузія, Великобританія, Литва, США, Казахстан, цей інститут створювався для захисту прав малого та середнього бізнесу в суперечках із державними структурами – і довів свою доцільність та ефективність.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті