Коронавірус vs бізнес: чому за землю поки можна не платити
І які канікули зі сплати податку на нерухомість затвердила Верховна Рада

Верховна Рада 17 березня ухвалила законопроєкт №3220, яким звільнила ФОПів від сплати ЄСВ та скасувала податкові штрафи на період карантину. Крім того, громадяни також будуть звільнені від штрафів та пені за прострочення виплат за споживчими кредитами до 30 квітня.
На додачу до цих послаблень народні обранці також врегулювали сплату земельного податку та податку на нерухомість.
Як працюватимуть норми щодо податкових канікул на комерційну землю та нерухомість під час карантину COVID-19, розповів Mind керуючий партнер, адвокат, к.ю.н. TOTUM LF Богдан Яськів.
З початку 2020 року світова економіка та бізнес переживають наслідки запровадження карантинних заходів у більшості країн, що, безумовно, відбилось на зниженні ділової активності та вже зараз призвело до колосальних фінансових збитків.
Більшість держав у світі запроваджує безпрецедентні програми фінансової підтримки цілих галузей економіки, малого та середнього бізнесу, які вже постраждали і продовжують нести економічні втрати в результаті обмежень.
17 березня 2020 року український парламент ухвалив низку законів щодо підтримки бізнесу на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби COVID-19, які невідкладно були підписані президентом та опубліковані, після чого вони набрали чинності.
Серед інших пільг та преференцій для бізнесу були внесені зміни до податкового законодавства щодо плати за землю та нерухоме майно, відмінне від землі. Зокрема, такий пільговий податковий режим дасть можливість підприємцям зменшити навантаження на валові затрати через тимчасове звільнення від податку на землю та комерційну нерухомість.
Але новий закон стосується не всіх об’єктів нерухомості та не всіх суб’єктів прав на них.
Яких об'єктів та суб'єктів стосуються канікули
Що передбачено законом?
Податкові канікули на:
- плату за землю (земельний податок та орендна плата);
- податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
На який період діє цей режим податкових канікул?
- 2 календарні місяці;
- з 1 березня 2020 року по 30 квітня 2020 року.
На яких суб’єктів поширюється такий режим?
- Землекористувачі (постійне користування, оренда) ділянок державної та комунальної форм власності.
- Власники об’єктів нежитлової нерухомості (будівель та споруд).
На які об’єкти поширюється такий режим?
- Земельні ділянки державної та комунальної власності, які використовуються в господарській діяльності.
- Нежитлові будівлі та споруди.
Які дії треба вчинити, щоб був застосований такий режим?
- Юридичні особи, які подали у 2020 році декларацію щодо оплати за землю чи податку на нерухомість, мають подати уточнювальну декларацію і відобразити зміни за відповідні місяці.
- Фізичним особам перерахунок здійснюється контролюючим органом.
Чи може автоматично вважатися застосування такого режиму обставиною непереборної дії (форс-мажор) у рамках договорів із землею та іншою нерухомістю?
- Ні, це лише тимчасовий строковий пільговий податковий режим, який прямо передбачений законом для певної категорії суб’єктів та об’єктів.
- Обставини непереборної дії (форс-мажор) у рамках договору слід встановлювати за процедурами згідно з умовами таких договорів.
Чи буде автоматично продовжений цей режим після 30 квітня 2020 року, якщо діятиме постанова КМУ про карантин чи інші заходи?
- Законом не передбачено.
- Для продовження дії пільгового податкового режиму необхідно буде вносити зміни в цей закон або ухвалювати новий.
Як бачимо, завданням нового закону про податкові канікули для землекористувачів та власників нежитлової нерухомості на період з 1 березня 2020 року до 30 квітня 2020 року є короткострокове (двомісячне) зменшення податкового навантаження на підприємців, хоча негативні економічні наслідки для бізнесу триватимуть і матимуть вплив значно довше.
Сподіваємося, що український уряд та парламент ще ініціюватимуть та ухваливатимуть акти економічної підтримки бізнесу, який працює з землею та комерційною нерухомістю.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.