Правила карантину: як вийти з дому і не попасти на 17 000 грн

Правила карантину: як вийти з дому і не попасти на 17 000 грн

Що можна, а що заборонено робити, під час карантину

Правила карантину: як вийти з дому і не попасти на 17 000 грн
Фото: pixabay

Днями Кабмін оприлюднив поетапний план виходу з карантину, який буде залежати від кількості виявлення нових випадків зараження коронавірусом.

Проте, поки продовжують діяти обмеження щодо пересування вулицями. Так, зокрема за вихід з дому без поважної причини або за прогулянку в парках можна отримати штраф у 17 000 грн.

Як же все-таки виходити з дому без штрафу, і що можна, а що заборонено у цей період розповів Mind юрист юридичної компанії ESQUIRES Віктор Зальотін.

Задля запобіганню поширенню на території України коронавірусної інфекції Кабінет Міністрів запровадив режим надзвичайної ситуації та карантин у всій країні до 24 квітня, а згодом продовжив його до 11 травня. Причому наразі в Україні запроваджені посилені карантинні заходи, зокрема, заборонено:

  • перебувати в громадських місцях без вдягнутих засобів індивідуального захисту, респіратора або захисної маски, у тому числі виготовлених самостійно;
  • переміщуватися групою осіб у кількості більше ніж дві особи, крім випадків службової необхідності та супроводження осіб, які не досягли 14 років, батьками, усиновлювачами, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями, іншими особами відповідно до закону або повнолітніми родичами дитини;
  • відвідувати парки, сквери, зони відпочинку, лісопаркові та прибережні зони, крім вигулу домашніх тварин однією особою та в разі службової необхідності;
  • відвідувати спортивні та дитячі майданчики;
  • перебувати на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус;
  • самовільно залишати місця обсервації (ізоляції).

Штраф за порушення вказаних заборон – від 17 000 до 34 000 грн.

Враховуючи численні питання, що виникають у громадян, пропонуємо відповіді на найбільш розповсюджені питання.

Як діяти, якщо підійшли поліцейські та вимагають документи, що посвідчують особу?

Передусім слід записувати у аудіо-/відеоформаті діалог з поліціантами. Такі дії завжди доречні, адже є доказовою базою і водночас підштовхують працівників поліції до більш конструктивного діалогу. Водночас слід пересвідчитись, що у поліцейських увімкнута нагрудна камера.

Враховуючи тимчасові законодавчі нововведення у зв’язку з карантином, поліцейські можуть попросити у вас документ, що посвідчує особу, така вимога абсолютно законна.

Втім, Закон України «Про Національну поліцію» передбачає вичерпний перелік підстав для встановлення особи за документами. Не зайвим буде уточнити, за що саме у вас просять пред’явити документи і яке правопорушення ви вчинили.

Також маємо нагадати про ваше право на допомогу адвоката, яке гарантується статтею 59 Конституції України.

Якщо поліцейський почне розпитувати про обставини вашого виходу на вулицю чи щодо будь-яких інших моментів, то наголошуємо – Закон України «Про Національну поліцію» надає поліцейським можливість опитувати особу лише у випадку, якщо є підстави вважати, що така особа володіє інформацією, необхідною для виконання поліцейськими своїх повноважень.

Неповнолітні при цьому можуть відповідати на питання лише за участю батьків чи законних представників.

Відсутність документа, що посвідчує особу, не є підставою для відповідальності, але є підставою для затримання особи для її встановлення. Звертаємо вашу увагу, що з’ясування цих обставин має займати не більше трьох годин.

Затримувати особу за відсутність індивідуального засобу захисту працівники поліції теж не уповноважені. У цьому випадку складається протокол.

Слід обов’язково надати письмові пояснення до протоколу, з викладом усіх обставин, які свідчать про відсутність умислу на порушення карантину чи відсутність таких порушень взагалі. За наявності слід описати порушення поліцейськими норм законодавства.

Додатковою гарантією дотримання законодавства стане залучення свідків, про ще теж слід зазначити у протоколі.

Чи можливо вийти з під’їзду без маски до кур’єра?

Відповідь на це питання залежить від розуміння законодавцем «громадського місця».

Роз’яснення до «карантинних» постанов Кабінету Міністрів України наводить перелік громадських місць, при цьому не вичерпний: під'їзди, підземні переходи, стадіони; парки, сквери, дитячі майданчики, зупинки громадського транспорту, ліфти, державні установи, медичні установи та інше. Уряд лише рекомендує перебувати в масці на вулиці.

Територія біля будинку – це не громадське місце, але логіка така, що ви вийшли з під’їзду без маски, де її носити треба, тому радимо вам виходити у масці.

Також варто звернути увагу на той факт, що органи місцевої влади можуть розширити на власний розсуд перелік громадських місць. У Києві, наприклад, прибудинкова територія теж належить до такої, де треба носити індивідуальний засіб захисту.

Чи можна їхати на велосипеді чи в авто без маски?

Щодо велосипеду, то безпосередньо під час їзди маска не потрібна, але в усіх інших випадках (занесення велосипеду до будинку, наприклад) маска потрібна.

Заборонено переміщення автомобілем більше ніж двох дорослих за винятком супроводу дітей, віком до 14 років. 

Яких домашніх тварин можна вигулювати за законом?

Законодавство не уточнює перелік тварин, яких можливо вигулювати. Втім, радимо не зловживати цією прогалиною, адже прогулянка з акваріумом у руках поліцейським не буде видаватися вигулом тварин.

Сподіваємось, що відповіді на ці питання полегшать ваше перебування на карантині.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло